Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Hızlı yeme bozukluğu...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Japon araştırmacıların yaptığı araştıramalra göre yemek yerken hızlı davranan insanların şişmanlama ihtimalleri diğer insanlara göre 3 kat daha hızlı artıyor.

Son zamanlarda oldukça popüler olan bir yiyecek türü "fast food" gibi beslenme şekillerinin artması ve geleneksel yemek alışkanlıklarının azalmasıyla bir sorun durumunda olan şişmanlık, hızlı yemek yeme alışkanlığının katkıda bulunduğu ile ilgili araştırma kapsamında 30 ile 69 yaşları arasındaki 3 binden fazla japona nasıl yemek yedikleri soruldu. Elde edilen sonuçlar İngiliz Tıp Dergisi'nde yayınlandı. Araştırma ne kadar ya da ne yendiğinin değil yeme tarzlarının obeziteye nasıl yol açtığına deyiniyor. Yemeklerini bir anda yemelerinin yanında tıka basa doyana kadar yemeye meyilli kişilerin şişmanlama ihtimalleri 3 kat daha fazla oluyor.

Araştırmanın yapıldığı Osaka Üniversitesi'nden Hiroyasu ve meslektaşları, soru sorulan 3 bin kişinin yarısından fazlasının hızlı yemek yeme alışkanlığı olduğunu belirledi. Hızlı yemek yiyenlerle karşılaştırıldığında hızlı yemek yiyen erkeklerin şişmanlama ihtimalleri yüzde 84 oranında olurken, bu durum kadınlarda iki katına kadar çıkabiliyor.

Hızlı yemek yiyince mideden tokluk sinyali beyne gidene kadar mide çoktan tıka basa doluyor, bu yüzden de hızlı yemek insanı şişmanlatıyor.

--- ALINTIDIR ---

Yorum

Hızlı yemenin, hızla yaşama eğilimiyle ilgili bir bağlantısı olabilir mi?

Yorum

selam herkese;
        bend cok hızlı ve cok yıyorum. ama benım soyle bır sıkıntım var. STRESTEN yıyorum. sakin, dingin, huzurluyken hersey kararında normal. ama aklıma bısey takılsın(kı genelde takık) bır hızlı ve cok yıyorumkı anlatamam. sonra da pısman olup kusuyorum. kılo almaya katlanamıyorum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: nazlıdeniz View Post
          selam herkese;
          bend cok hızlı ve cok yıyorum. ama benım soyle bır sıkıntım var. STRESTEN yıyorum. sakin, dingin, huzurluyken hersey kararında normal. ama aklıma bısey takılsın(kı genelde takık) bır hızlı ve cok yıyorumkı anlatamam. sonra da pısman olup kusuyorum. kılo almaya katlanamıyorum.
          kusuyorsan seninki anoreksiya hastalığına dönmüş olabilir

Yorum

ben de cok hızlı yemek yerim millet 1. tabagı bitirmeden ben doymuş oluyorum

Yorum

yavas yemek yemeye benim sabrim yetmiyor. Zamanimi harciyormusum gibi geliyor. hem kocaman lokmalar alarak yemek yemek daha hosuma gidiyor. Ama megerse yavas yavas kucuk lokmalarla yemek yemek daha saglikli daha doyurucuymus. Simdi ben de oyle yapmaya calisiyorum.

Yorum

Hizli yemeyi seviyorumm :RpS_sleep:

Yorum

Yavaş yemeye alışmak için yöntem var bir kaşık yemeği bir çiğneme sayısı koyarak yemek. Ben tuzlu çubukta denemiştim her tuzlu çubuğu 10 defa çiğnemeden yutmadım böyle alışılabiliyor ama sinirliyken ya da çok mutluyken bir şey yersem işe yaramıyor tam alışmadığımdan herhalde alışkanlık haline gelmeli

Yorum

İşleniyor...
                  X