Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Concerta ilac hakkında bilgisi ve kullanan varmı.

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Concerta ilac hakkında bilgisi ve kullanan varmı.

Merhaba arkadaşlar benim 8 yaşındaki oğluma dikkat eksikliği teşhisi konuldu ve tahlillerden sonra doktor concerta kullanılmasını önerdi.
    oğlumun zeka testi yüksek cıktı sadece dikkat eksikliğinden dolayı unutkanlık vede okulunda sorunlar oluştu vede öğretmeni doktora gitmesini önerdi
    zaman zaman unutkanlık ve dikkatsizlik bendede oluyor ama ben ufakken kimse beni doktora götürmedi vede cok zararlarını cektim vede cekiyorum,bu yüzden oğlumunda aynı olmasını istemem sizden ricam bu ilacı kullanan yada bilgisi olan varsa lütfen yazsın foruma yeni katıldım cok beğendim güzel yararlı bilgiler var teşekkürler.

Merhabe ben kullanıyorum. Kilo fazlam vardı onu vermeme yardım etti sonra 4 saat falan işe yarıyor dikkati toplayabiliyorsun sonra unutkanlık ortaya çıkıyor biraz umursamaz gibi görünüyorsun insanlara karşı sadece okula gittiği günler kullansın kaç mg? reçetede küçük yaştaki çocuklar için büyümeyi durdurur falan diyodu galiba

Yorum

Konu ile ilgili uzman değilim ama , sadece DEHB'li biri olarak şunları söylemek istiyorum: Mecbur kalmadıkça ilaç kullanılmamasını öneririm. Eğer çocuğun hayatını ciddi olarak etkiler hale geldiyse kullanması gerekir.Sizde bu sorunları madem yaşamışsınız kendinize sorun hayatınız boyuncu en büyük problemleri dikkatsiz ve unutkan olduğunuz için mi yaşadınız yoksa özgüven eksikliğinden , yanlış kararlar vermekten, kararsızlıktın , ani kararlardan, başladığı işi bitirememekten, sabırsızlıktan ve diğer bazı hiperaktif özelliklerden mi yaşadınız. Dikkatsiz ve unutkan olması tek başına ilaç kullanması için gerekçe olamaz.Mesela matematiği sevse dikkat eksikliği onu çokda önemli bir derecede etkilemez. Sizde biliyorsunuz ki sevmediğimiz , önem vermediğimiz konularda yeterince dikkatli olamıyoruz.
      Last edited by cankanak; 21-11-2011, 10:35 PM.

Yorum

Concerta dikkati artırır, agresifliği ve hiperaktiviteyi azaltır, dürtüselliği en aza indirir. Yan etkileri herkeste farklıdır. En önemlisi uzun dönemde boy atmasını baskılayabailir ve kilo almasını önleyebilir ama bu yan etkiler 2.plandadır çünkü çocuğun okuldaki durumu daha önemlidir.
        Zaten ilacı bırakınca boy atıp farkı kapatır.
        İlacı sabah tek doz olarak içer ve etkisi 10 saat civarı sürer.
        Çocuğunuz ilaç içiyor diye hiç endişelenmeyin, üzülmeyin sakın. Tabii ki içmese daha iyi olurdu o başka ama kötünün iyisidir ilaç.
        İlacı içmekle kalmasın, aynı zamanda terapi almaya bakın. Terapistten öğrendiklerinizi evde uygulamaya devam edin.
        İlacı övdüğümü sanmayın sakın, sadece şunu söylemek isterim ki, eğer mecburiyet varsa çocuk ilaç içecektir, böylece sosyal yaşama uyum sağlayabilecektir.
        Bu konuda ne sorarsanız cevap verebilirim.

Çok geçmiş olsun.
        Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

meraba ben bır sene uyusturucu kullandım , sonra doktora gıttık.durtusel bozuklugum oldugunu ve dıkkat dagınıklıgım ıcın concerta yazdı bır senedır de concerta kullanıyorum.concerta dan sonra uslu cocuk tabırı vardır ya oyle oldum.uyusturucu kullanmıyorum.ama concertanında bır uyusturucu oldugunu soyluyorlar.mıde bulantım kılo kaybım uykusuzluk bunlar belırgın goruluyor ben de.unutkanlık basladı.ben ben degılım.ve bazen hayalı kısılerle de konusuyorum.bırakmalı mıyım.ama bırakırsam da topluma uyum saglıyamıyorum.bı kac gun almadım.o zaman da yataktan cıkamadım.beynım o kadar yorulmuş gıbıydı kı.gunlerce uyuyabılırdım.cok ac hıssettım kendımı.sonra yıne aldım.bu ılac bagımlı mı yapıyor anlamadım kı
          Last edited by bilgenur; 10-02-2012, 03:45 PM.

Yorum

İş ilaç kullanımına gelince başkalarının tecrübeleri pek faydalı olmuyor, bunu belirtmek lazım öncelikle. Her insan farklı tepki verebilir, öğrenmenin tek yolu deneyip görmek. Kaybedecek bir şey yok sonuçta, ama kazanılacak çok şey var eğer gerçekten ADD varsa ve ilaçla çözülürse.

Yorum

Neden ilaç hakkında burdan bilgi almaya çalışıyorsunuz anlamadım... doktor ve eczane daha sağlıklı bi kaynak diil mi.. yaptığımız en yanıltıcı hata: cevaplayanların hiçbirisi tıp doktoru diil.. umarım anlatabildim..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ELizz View Post
                Neden ilaç hakkında burdan bilgi almaya çalışıyorsunuz anlamadım... doktor ve eczane daha sağlıklı bi kaynak diil mi.. yaptığımız en yanıltıcı hata: cevaplayanların hiçbirisi tıp doktoru diil.. umarım anlatabildim..
                tecrübe bilgiyi bazen aşar ...

KuzuZade
                Derdest etti gönlümü serabınla gelen nazarın, n'ola ki aslına rücu etse suret-i nigarın..BeyZade
                BEYNİNİZİ değiştirin , HAYATINIZ değişsin... ( Dr. Daniel G. Amen )
                Psikiyatrik rahatsızlığı olan bu kitabı okusun etkili çözüm bulacaksınız. !

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Sertralin
                  Evet de, bazen diğer insanların da görüşleri önemli olabiliyor bazılarımız için.
                  işte bazılarımızın yaptığı en büyük hata .. ve zincirleme sonuçsuzluk

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BeyZade View Post
                    tecrübe bilgiyi bazen aşar ...
                    sözkonusu concerta olunca.. tecrübeyle hareket etmek gibi bi gaflete düşmeyin derim ben .. çok özel bii'ilaçtır.. yemek tarifi diil bu tecrübeyle hareket edilecek olsun.. lütfen daha profesyonelce yaklaşalım egoyu bunun dışında tutalım..

Yorum

sözkonusu concerta olunca.. tecrübeyle hareket etmek gibi bi gaflete düşmeyin derim ben .. çok özel bii'ilaçtır.. yemek tarifi diil bu tecrübeyle hareket edilecek olsun.. lütfen daha profesyonelce yaklaşalım egoyu bunun dışında tutalım..
                      sonuç olarak belli ki az buçuk bilgisi var ilaç hakkında kullananlar kendinde oluşan etkileri burda yazar eğer mantıklı birisiyse tüm yazılanlardan ortak bi sonuç çıkarır ... kaldı ki bu ilaç kırmızı reçeteli bağımlılık yapabilecek ilaçlar düzeyinde ilgili hastaneden rapor çıkartırmadan kırmızı reçete yazılmadan alınabilecek bir ilaç değil doktorlarda ilk seçenek olarak bu tür ilaçları yazmazlar zaten ... herkes rahat olsun.

KuzuZade
                      Derdest etti gönlümü serabınla gelen nazarın, n'ola ki aslına rücu etse suret-i nigarın..BeyZade

Yorum

concerta hakkında adından daha fazla bilgiye sahibim.. ama yönlendirme yapmayacağım.. sizede yapmayın demeye çalıştım ama.. beyhude oldu görüyorum ki..

Yorum

concerta hakkında adından daha fazla bilgiye sahibim.. ama yönlendirme yapmayacağım.. sizede yapmayın demeye çalıştım ama.. beyhude oldu görüyorum ki..
                          öyle olduğu muhakkaktır. ama bir ADD yada DEB ( dikkat eksikliği bozukluğu ) adı her neyse bu rahatsızlığı çekenlerin bir ömrü heba oluyor bunuda biliyorsunuzdur. hayalleri amaçları kariyerleri bitiyor başladıkları her iş yarım kalıyor toplumda kendini gösteremiyor. çocuk gelip çocukça yaşayabiliyor çocukca ölüyor. bu ızdırabı yaşıyorsanız biliyorsunuzdur. ben yaşıyorum biliyorum kim sorarsa ritalini concertayı anlatırım sırf bir psikiyatriste gitsin derdini anlatsın diye...

KuzuZade

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BeyZade View Post
                            öyle olduğu muhakkaktır. ama bir ADD yada DEB ( dikkat eksikliği bozukluğu ) adı her neyse bu rahatsızlığı çekenlerin bir ömrü heba oluyor bunuda biliyorsunuzdur. hayalleri amaçları kariyerleri bitiyor başladıkları her iş yarım kalıyor toplumda kendini gösteremiyor. çocuk gelip çocukça yaşayabiliyor çocukca ölüyor. bu ızdırabı yaşıyorsanız biliyorsunuzdur. ben yaşıyorum biliyorum kim sorarsa ritalini concertayı anlatırım sırf bir psikiyatriste gitsin derdini anlatsın diye...
                            aynı şeyi farklı ifade biçimlerinde anlattığımızı farkettim son iletinizden sonra.. yaratıcı bi zeka(dehb) .. ama yaratıcılığı öldüren bi müfredat uygulayan bi ülkedeyiz.. hiç bi'şeyin de mahvolduğu falan da yok.. bloğunu okudum da; daha olumlu olmaya davet ediyorum senii') tıpkı yazdığın gibi')

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bilgenur View Post
                              meraba ben bır sene uyusturucu kullandım , sonra doktora gıttık.durtusel bozuklugum oldugunu ve dıkkat dagınıklıgım ıcın concerta yazdı bır senedır de concerta kullanıyorum.concerta dan sonra uslu cocuk tabırı vardır ya oyle oldum.uyusturucu kullanmıyorum.ama concertanında bır uyusturucu oldugunu soyluyorlar.mıde bulantım kılo kaybım uykusuzluk bunlar belırgın goruluyor ben de.unutkanlık basladı.ben ben degılım.ve bazen hayalı kısılerle de konusuyorum.bırakmalı mıyım.ama bırakırsam da topluma uyum saglıyamıyorum.bı kac gun almadım.o zaman da yataktan cıkamadım.beynım o kadar yorulmuş gıbıydı kı.gunlerce uyuyabılırdım.cok ac hıssettım kendımı.sonra yıne aldım.bu ılac bagımlı mı yapıyor anlamadım kı
                              demek ki, bu ilacı millet kafa yapsın diye üretiyolar...olurmu öle şey....bu ilaç kullanılabilir fakat sizi dewamlı takip eden guvenilebilir bir doktorunuz olmalıdır...bu şartlarda bu ilaç bir süre kullanılabilir....uyuşturucu kullandıgınızı söylemişsiniz...doktorunuz sizin uyusturucuya meyilli oldugunuzu düşünerek bu ilacı reçetelemiş olabilir...yani sizin uyusturucu kullanmadan rahatlamanızı istemiştir bir süreliğine...şimdi top sizde doktorunuz ilacı nezaman kes derse kesip hayatınıza dewam etmelisiniz.....

Yorum

İşleniyor...
                              X