Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Dikkat eksikliği

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Dikkat eksikliği

Lise 2 öğrencisiyim. Sorunum dikkat bozukluğu. Mesela derse giriyorum sabah akşam ya da ders fark etmez. o dersi 10 dakikadan fazla dinleyemiyorum. 8. sınıftan beri var bu ve 8. sınıftan beri derslerimde düşüş var. Bugün karne aldık hocaların verdiği sözlü notlarıyla geçebildim zaten.
    Mesela sabah kimya dersimiz var 10 dakika dinliyorum daha sonra dikkatim dağılıyor aklıma diziler, karikatürkler, dertlerim dersle alakası olmayan ne varsa aklımı meşgul ediyor kağıda birseyler karalıyorum vs... Annemle babama da bu konuyu kaç kere açtım ama sinavlarım sürekli düşük geldiği için babam benle küstü annem ikide bir ders konusunu açıyor yani ikiside bana güvenmiyor!! Evde de ders çalışmaya oturuyorum yine aynı şey 10 dakika sonra dikkat dağılıyor.. Ne yapacağımı bilmiyorum böyle giderse sınıfta kalıcam

Başıma çok gelirdi, yıllarca bu sebebten, başarılı olabileceğim derslerimi, bana verilen fırsatları bir bir harcadım.
    Dikkat dağınıklığı ciddi bir problem, doktora gitsen ilaca başlatır fakat senin lise sınavların var nasıl etkilenirsin bilemiyorum.
    Ders çalışmaya oturduğumda, 10 dk. bile dayanamazken, şimdi günlerce çalışabiliyorum, mesele şu.
    İnat etmek, acıdan kaçmamak.
    Çalışmak acı veriyor, çaba, hayal kırıklığı, evde yaşadığın sıkıntılar vs. derslerde 10 dk sonra dikkatinin dağılması, bunlarla mücadele etmen gerekli.
    Dikkat dağınıklığı bir hastalığın belirtisi olabiliyor, ama dediğim gibi, özel doktora gitmeyeceksen, psikiyatra gitmenin anlamı olmuyor.

Bir kaç saat, bir kaç gün, sıkıntı çekerek, bunalarak, bıkarak çalışıyorum, sonrasında alışmış oluyorum, yeterki pes etmeyeyim, gün içinde 10 defa da o masadan kalksam, 11. defa oturmalıyım, bir düşünce aklıma geldiğinde sırası değil deyip işime dönebilmeliyim, dene bunları şimdi, zaman harcama, saat gece 1 olmuş, iradeni göstermen için uygun bir saat, herhangibir kitabı ve bir konuyu anlamaya çalış.

not: sana kolay gelen derse çalışır, diğerlerini ihmal edersen, işine yaramaz, zor gelen, zevk vermeyen derslere de ağırlık vermelisin, anlamaya başladığında sevmeye de başlıyorsun.
    Last edited by mavideniz; 25-01-2014, 02:10 AM.

Yorum

Bu durum bir çok gençte mevcut,biraz çaba ve sabırla üstesinden gelirsin .Bu konuda psikologlardan oneri almanı tavsiye ederim .

Bunun için ya okul rehber hocasına yada milli eğitime bağlı rehberlik ve araştırma merkezine başvurmanı öneririm .

Bu sorundan kurtulman için oncelikle dersleri sevmeye çalış ve derse gitmeden once kendini zorlayıp konulara bir goz atıp öyle git .Böyle yapman önceden konuları goz geçirdiğin için hoca anlatırken dikkatini çekecek hem konuyu daha rahat anlayacaksın hemde dikkat eksikliğinin önemli olçude azaldığını göreceksin .

Ama dersi baştan sevmedinmi ilk ilgini çekmeyen konuda dersten uzaklaşacak kafan dağılacak .

Dertlerin ,diziler vs.ler ilgini çektiği için onları düşünmekten sıkılmıyorsun ama ilgini çeken bir şey olmasa ondada dikkatinin ne kadar çabuk dağıldığını deneyip görmen mumkun .

Dedigim gibi oncelikle dersleri sevmeye çalış ,gerisi kendiliğinden gelecektir .
      ANCAK ANLATABİLDİGİNİZ KADAR , ANLAYABİLİRİM .

Yorum

Hemen bir psikiyatriste gidin. Bu konuda ilaçlar var. Hiç merak etme sorun hallolur.
        benim oğlum yıllardır kullanıyor ve teşekkür takdirle geçiyor. Yazık olmuş geçen yıllara, daha önce gitseydiniz sorun çoktan hallolurdu.
        Bari sömestr tatilinde gidin de 2.dönem güzel geçsin, derslerine odaklan. Bak göreceksin çok güzel neticeler alacaksın.
        Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

sadece ders konusunda mı boylesin peki..?

Yorum

Daha fazla beklemeden bir uzmandan tavsiye alman en doğrusu. Bende de dikkat dağınıklığı var. Toparlamak kendi çabanla gerçekten güç. Bu durum bende ilaçla daha iyiye gitti. Umarım senin içinde iyi olur.

Yorum

İşleniyor...
            X