Duyuru

Collapse
No announcement yet.

DEHB konusunda

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• DEHB konusunda

Bir süre önce dikkat eksikliğinde kullanılan ilaçlar konusunda bir başlık açmıştım ve bu konuda konunun uzmanı ile görüşeceğimizden bahsetmiştim geçen gün görüştük ve yavrumda dikkat eksikliği olduğu ve bu sorun sebebiyle ilaç kullanması gerektiğine karar verildi görsel zekasının çok iyi olduğu sözel ve sayısal konular da dağıldığı söylendi sınıf içerisinde zekası ile ilk sıralarda yer alabileceği dikkat eksikliği yanında disleksi sebebiyle bu sorunlarla karşılaştığı ve sonuç tofranil isimli ilaç ile başlamamız istendi
    ve bir süredir bende bitmiş vaziyette bulunuyorum çocuğumun yaşadığı bu durum kafama çok takılıyor sinirlerim harap oldu ağlıyorum sebebli sebebsiz sinirleniyorum ve anksiyete atakları yaşamaya başladım anne baba çocuk hepimiz yıprandık o bu kadar akıllı bir çocukken yaşadıkları beni üzüyor hep diyorum ALLAH başka dert vermesin buna şükür ...
    ilacını henüz vermedim ilk haftalar si,nirli olabilir denildi zaten şu sıralar sürekli başı ağrıyor mide bulantısı var
    ben ne yapacağım ? biz ne yapacağız ?
    o çok hassas bir çocuk herşeyin apaçık farkında çok üzgünüm çok...
    bu konuda tofranil kullananlarınız varmı ?ilaç bağımlılık yaparmı?

Eflincim ne olur üzme kendini. O tatlı yavrunun senin desteğine ihtiyacı var. Sen güçlü olmalısın. Güçlü olmazsan yardım edemezsin. Üzüntüyü bırak ve ne gerekiyorsa yap.
    Tofranil kullandık bize çok hafif geldi, sorunu çözmedi, sonra concertaya geçtik. Halen concerta kullanıyor. İlaç içmesi dünyanın sonu değil. Beterin beteri var. Önemli olan doğru ilacı içmesi ve öğrenimine devam etmesi. İlerde bunlar hafifliyor merek etme.
    Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

Sevgili Eflin, çocuğuna destek olman gereken bir evrede böyle kendini harap ederek ona daha fazla zarar verdiğinin farkında değilsin sanırım. Böyle davranmakla çocuğunda, çok ciddi bir rahatsızlığı olduğu düşüncesini uyandırıyor olabilirsin ve bu durum çocuğunun dikkat eksikliğinin yanında bazı psikolojik sorunlar yaşamasına da sebebiyet verebilir. Senin yapman gereken çocuğuna bunun bir hastalık olduğunu hissettirmemen ve tedavisine gereken çabayı vermen yönünde olmalı diye düşünüyorum.

İlaç konusuna gelince, eğer başka bir rahatsızlığı olsaydı yine ilaç tedavisi önerilecek ve herhangi bir ilacı kullanıyor olabilecekti. Demek istediğim şu ki doktorunuzun verdiği ilaç tedavinin bir parçası. Onun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmasına hassasiyet göstermeniz ve önergeleri sırayla yerine getirmeniz kısa zamanda olumlu sonuçlar verecektir.

Belki seni anlayamam, o senin yavrun, gözünün nurudur ama böyle davranarak hem çocuğuna hem de kendine zarar verdiğinin farkına varmanı diliyorum. Allah'ın izniyle çocuğun iyi olacak. Ve sonrasında da yine sağlıklı bir anneye ihtiyacı olacak. Hiçbir acı sürekli olmaz, tedavisi olmayan nice hastalık var. Tedavi sürecine zaten başlamışsınız, biraz sabır ve destek ile üstesinden gelinemiyecek bir problem değil...

Dirayetli olman ve metanetini koruman dileğiyle...
      Olmadığın insan olarak sevilmektense, olduğun insan olarak nefret edilmek iyidir.

Yorum

sevgili iyimser ve sevgili özlem desteğiniz ve bana güç veren güzel yazılarınız için çok teşekkür ederim, kendimi bugün biraz daha iyi hissediyorum bir kaç gündür ilacı verip vermeme konusunda hakikaten kararsız kalmıştım dolayısı ile anksiyeteler beni boğuyordu dün akşam ilk ilacı akşam uyumadan önce verdim ama nasıl verdim bilmiyorum ellerim ayaklarım titriyordu kalbim çarpıyordu aslına bakarsanız belki saçma gelebilir ama yersizde olsa anne olunca ister istemez endişe duyuyor insan nede olsa bu ilaç soğuk algınlığı ilacı değil antidepresan belki de o yüzden
        ilacı aldıktan bir süre sonra sürekli onu izlemeye başladım nasılsın annem iyimisin diye sorular soruyorum anksiyete yaşamasından korktum biraz donuklaştı sessizleşti (cıvıl cıvıldır kendisi) bana baktı anne uyumamı mı istiyorsun ?diye sordu bende hayır dedim onun için mısır patlattım biraz oyun oynadık üşümeye başladı kazaklar giydirdim sonra uyudu gece ateşlendi zaten soğuk algınlığı vardı acaba yan etkilerde yazan ilaca bağlı ateş mi yoksa soğuk algınlığından mı derken gece sayıklıyor ateş düşürücü şurup verdim tabi bende uyuyamadım sabah nasıl oldu bilmiyorum
        ilacı görünce o çok sevindi anne ben büyüdüm artık bana şurup yerine ilaç veriyorlar diye sevincini görmeniz gerek tabi ben ilacın dikkati için olduğunu söyliyemedim soğuk algınlığı için dedim sustum
        işte böyle arkdaşlar ilk günümüz böyle geçti daha sonra yine yazacağım yardımlarınız için çok teşekkürler beni yanlız bırakmadığınız için

Yorum

eflin, okurken ağladım, çünkü aynı şeyleri ben de yaşadım o günler geldi aklıma. sürekli onu izliyordum ben de, ilacı içince hareketli neşeli hali gidiyor durgun ve oturaklı oluyor. Çok üzülüyorum, o neşeli hali ne de tatlı oysa ama okulda dikkkati dağılırsa dersleri anlayamayacak bunu biliyorum ve çaresiz sırf bu eğitim sistemine ayak uydurabilmek için oğluma ilaçlar veriyorum, ne üzücü diye düşünüyorum sonra diyorum ki naapalım iyi ki sağlıklı akıllı ve çok zeki, büyüdükçe de dikkati artıyor, sabredicem diyorum. Böylece günler geçip gidiyor. Allaha hep dua ediyorum inşallah ilaç içmeden davranışlarını kontrol edebilen düzeye gelir diye.
          Biraz büyüyünce karşıma aldım ve anlattım. Sen de gün gelir anlatırsın. Bu duruma alışmaktan başka çare yok. Ben alıştım ama hala ilaç almasına üzülüyorum o ayrı.
          Bu ilaç ateş yapmaz, soğukalgınlığı ile ilgilidir o, merak etme.
          Sevgiler, sabırlar diliyorum.
          Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

İyimsercim,eski günlerini hatırlamana sebeb olduğum için özür dilerim .
            keşke bende senin gibi karşıma alıp konuşabilsem henüz çok ufak
            bir ara sormuştu anne ben neden psikoloğa gidiyorum diye o sözü o kadar zorladı ki beni boğaızma bir şey düğümlendi sanki
            umarım bende alışırım bu duruma ama dediğin gibi ilaç almasını düşünmek çok zor
            ...
            Ergenlik döneminde %10 luk bir kısım düzeliyormuş keşke hepsi düzelse umarım bizim çocuklarımızda bu sorunu ergenlik döneminde atlatır çok yıpranıyor aileler heleki anneler gözünün içine bakıyor yavrusunun
            ona yansıtmamaya çalışıyorum ama başaramıyorum sanırım ona hiç bir şey olmasa her şey bana olsa dua ediyorum Allah böyle bir sıkıntıyı kimseye vermesin...
            İki günlük izlenimlerim şunlar oldu dün akşam olan üşüme ardından ateş yine bu gece tekrarladı şu an bekliyorum ateşi 38,5 ateş düşürücü verdim ve ilacı aldıktan 30 dk sonra sanki sersemliyor ve üşümeye başlıyor ardından titreme ve ateş . Prospektüs de ilaca bağlı ateş yazmasından dolayı böyle düşündüm .
            Allah korusun havaleye sebeb olmaz değilmi ?
            İştahı kesildi bu gün zorla bir şeyler yedirdim yoksa sürekli su içiyor
            iştah diye bir şey kalmadı

ALLAH yavrularımıza şifa onlara ve bizlerede sabır ve dayanma gücü versin

sevgiler saygılar

Yorum

Sakın üzülme eflincim. Çünkü ben gidişattan çok memnunum ve o günleri hatırladıkça nerden nereye geldiğimizi görüyor, şükrediyorum.

Nasıl oldu kızın ateşi düştü mü, ilacı günde bir kez sabahları mı veriyorsun? kaç miligramlık veriliyor? dikkati arttı mı, gidişat nasıl?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: iyimser View Post
                Sakın üzülme eflincim. Çünkü ben gidişattan çok memnunum ve o günleri hatırladıkça nerden nereye geldiğimizi görüyor, şükrediyorum.

Nasıl oldu kızın ateşi düştü mü, ilacı günde bir kez sabahları mı veriyorsun? kaç miligramlık veriliyor? dikkati arttı mı, gidişat nasıl?
                iyimsercim merhaba ,bugün ikimzde daha iyiyiz fakat üç gecedir ateşleniyor 38 leri geçiyor ateşi dikkat ettim gündüz normal ama akşam ilacı alınca ateşi yükseliyor uykusunda sayıklıyor dün yatağından kalktı yürümeye başladı oturma odasına giderken yeniden yatağına yönlendirdim sanrım ateşi olduğu için ne yaptığını bilmiyor üç gecedir uykusuzuz
                o iyi olsunda ben uykusuzluğa razıyım dikkat olayının şimdilik nasıl gittiği yönünde bir belirtisi yok fakat okula gidemiyor şimdi soğuk algınlığı sebebiyle anne derslerimden geri kalıcam deyince acaba ! dedim kendi kendime etkisini göstermeye başladımı diye düşünerek
                umarım herşey iyiye gidecek...
                Last edited by eflin; 21-01-2010, 10:56 PM.

Yorum

Eflin seni çok iyi anlıyorum.Zor çok zor ama güçlü olmalı ümidini hiç kaybetmemelisin.
                  Sen annesin annelerin ağlamaya,hastalanmaya,hakları yok yetersi çocukları iyi olsun değil mi?
                  Ben uzun yıllar yaşıyorum bu zorluğu,sıkıntıyı,çaresizliği,acıyı ama umudumu hiç yitirmiyorum.
                  Allah herkese şifalar versin.
                  Hayat bir uykudur, ölünce uyanır insan,
                  Sen erken davran, ölmeden önce uyan...

Yorum

secondarycolor iyi dilekleriniz için teşekkürler ,bu tarz ilaçlar şakaya gelmediği için çok dikkatli oluyoruz yan etkilere şimdilik katlanmak durumundayız bir çok yan etkinin ilacı kullanmaya devam edildiğinde ortadan kaybolduğunu bilerek şimdilik devam ediyoruz eğer bu etkiler bitmezse yine dotor kontrolünde başka bir ilaca geçeriz sanırım
                    herşey doktora bağlı

Yorum

Orjinal yazı sahibi: iris View Post
                      Eflin seni çok iyi anlıyorum.Zor çok zor ama güçlü olmalı ümidini hiç kaybetmemelisin.
                      Sen annesin annelerin ağlamaya,hastalanmaya,hakları yok yetersi çocukları iyi olsun değil mi?
                      Ben uzun yıllar yaşıyorum bu zorluğu,sıkıntıyı,çaresizliği,acıyı ama umudumu hiç yitirmiyorum.
                      Allah herkese şifalar versin.
                      iris dediğin gibi anneler bütün zorluklara göğüs germek durumunda dayanıyorum elimden geldiğince
                      insanın ister istemez içi gidiyor söz konusu yavrusu olunca
                      dediğin umudumu yitirmiyorum bazen tükenecek olduğumu hissediyorum ama onun bir gülümsemesi insana yetiyor

Yorum

Orjinal yazı sahibi: forte-donna
                        canım arkadaşımmmmm...

ağlattın beni...zaten bu ara çok hassasım..dokunsalar ağlıyorum....allah kimseyi evladıyla sınav etmesin...allah başka kötü şeyler vermesin eflinn...kuzucum neler var neler....bizim şirkette bir abimiz var..8 yaşındaki çocuğu günde 4 kez göbeğinden iğne oluyormuş..şeker hastası..bugün sabahta onu öğrendim..içim parçalandı....

allah yavrunla eşinle güzel günler nasip etsin....herşey güzel olacak gerçekten...
                        canım sakın ağlama güçlü olcakasın birbirimize destek olacağız sizlerin desteği olunca şurada okuduğum iki satır destek mesajı beni güçlendiriyor umut veriyor
                        dediğin gibi Allah kimseyi evladı ile sınamasın neler var dünyada hep şükrediyorum beterinden korusun diye
                        benim kuzumda iyi olacak inşallah hiç bir şeyi unutmayacak annesi onun yanında hep destek olacak
                        sende sakın ağlama marolini yüksek tutacak şeylere bak ilac yeni bıraktın üzülme hiç bir şeye tamam mı ?

Yorum

İşleniyor...
                        X