Duyuru

Collapse
No announcement yet.

bu da bir düşünce

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• bu da bir düşünce

oğlum/kızım çok zeki deniyor. doktoro gidilmiş dikkat eksikliği varmış deniyor. Doktor ilaca başlanılmasını söylemiş deniyor. Anne hanım bunu kafaya çok taktığını toptan perişan olduklarını söyleniyor. Bu türden mesajları bu siteye üye olduğumdan beri çok görüyorum.
    Etkili insanların 7 alışkanlığı adlı kitabın bir bölümünün sonunda 70-80 yaşına geldiğinizde bir konuşma yapsanız neler söylemek isterdiniz yazın diyor. Ben şahsen o yaşa geldiğimde çocuklarıma,torunlarıma, dostlarıma neler söylemek isterdim bulamadım. Yani o yaşa gelince neler yaptığımı,neler anlatacağımı düşünemedim. Bunun tek nedeni o yaşa gelinceye kadar neler yapmak istediğimi bilememem. Kitapta böyle bir şeyin istenme nedeni gelecekte neler yapmak istediğimi yazıya dökmem. Gelecek ile ilgili hiç bir belirlenmiş hedefim olmadığı içinde yazacak birşey bulamıyorum.
    Siz çocuğunuzun 20-25 yaşına gelince nasıl biri olmasını istediğinizi tasarladınız mı?
    Çocuk zekiyse ,sağa sola saldırmıyorsa(saldırıyorsa buda belki birkaç senelik bir dönemdir muhakkak),iletişim kurabiliyorsanız ilaç niye? Çocuğunuz yetişkin biri olunce nasıl biri olmasını istiyorsunuz, bunu başarmak için ilaç dışında ne yapıyorsunuz? Belki bunların tartışılması faydalı olabilir.

Çocuğunuz yetişkin biri olunca nasıl biri olmasını istiyorsunuz, bunu başarmak için ilaç dışında ne yapıyorsunuz?
    Çok mu saçma bir soru oldu,niye cevap yok? Bence çok zor bir soru oldu,cevap veremiyorsunuz. Gerçektende insanoğlunun davranışı böyle değilmidir asıl meseleye gelince çark eder.
    Mesela
    - insanlar günde 7-8 saat ve hatta 10-12 saat işyerinde ömürleri boyunce çok sıkı bir şekilde çalışırlar. Halbuki lisede veya üniversitede günde 2 saat düzenli olarak derslerine çalışmazlar.
    - Öbür dünyaya inanırlar ama günde bir saatlerini ibadete ayırmazlar,halbuki saatlerce televizyon seyrederler.
    - çocuklarını çok sevlerler ama yanlış konuştuklarını bile bile olumsuz tepki alacaklarını bile içlerinden geçeni söylemekten kendilerini alıkoyamazlar.
    örnekler daha çoğaltılabilir.
    Halbuki asıl meseleye eğilmek en kolay yöntemdir ama pek az insan asıl meseleye eğilme iradesini gösterebilir.
    Kabalık ediyorsam DEHB'li olduğumdandır

Yorum

Yazdıklarını şimdi okudum ve düşündüm.
      Ben çocuğumun 25 yaşına veya daha ileri bir yaşa geldiğinde ayakları üzerinde durabilen, hayatın zorlukları ile mücadele etme gücü olan biri olmasını, bir işi ve eşi olmasını isterdim.
      Çok güzel örnekler vermişsin ve doğru.
      Asıl meselelere eğilme iradesini göstermemiz dileğiyle...
      Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

CONCERTA® should be used as a part of a total treatment program for ADHD that may include counseling or other therapies.

Çevirisi: Concerta danışma ve diğer terapileri içerebilen bir bütünsel tedavi programının bir parçası olarak kullanılmalıdır.
        Kaynak concerta reçetesi: http://www.concerta.net/assets/Presc...Info-short.pdf

Reçetenin Türkçesi elinde olan varsa belki daha detaylı bilgi vardır.

Yorum

ben çoçuğumun bir birey olarak yetişmesini kendini özgün becerilerinin farkındalığını bilinçine varıp yaşamını sürdürmesini isterim

Yorum

insan sağduyusu çocuğa ilaç vermeye karşı çıkar ama gerçekten hiperaktif bir çocuk sahibi olan biri ilaçtan, ki en etkilisi ritalindir, başka çare olmadığını anlar. başına gelen çok iyi anlar ama başında böyle bir problem olmayan haybeden sallar.
            sen konunun uzmanı psikiyatristlerden daha iyi mi biliyorsun? psikiyatristler hiperaktif çocuklardan binlerce görüyorlar. sen hiç hayatında hiperaktif bir çocuk tanıdın mı? elbette ki hayır.
            bu konuda uzman ve yetkili kişiler psikiyatristlerdir ve onların görüşlerine itibar etmek gerekir.
            hiperaktif çocuklar tarih boyunca vardı ve dayak ile yola getirilmeye çalışılırdı. ilaçlar çıktı dayak bitti.

Yorum

omerer yazını dün gördüm anlamadım. Bugün bir daha baktım da gene anlamadım. Yazılan hangi şeyden dolayı böyle bir tepki verdiniz. Cevap verirseniz memnun olurum. Tşk
              Bu arada sanıyorum site güncellemesi vs. nedeniyle yazılan mesajların bir kısmı silinmiş. Concerta ile ilgili bu konu içinde yazdığım ikinci cevap(reçete linki olan) başka bir üyenin söylediği bir şeye cevaptı.İlk mesajın devamı değildi.
              Last edited by cankanak; 03-12-2010, 09:59 PM.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: omerer View Post
                insan sağduyusu çocuğa ilaç vermeye karşı çıkar ama gerçekten hiperaktif bir çocuk sahibi olan biri ilaçtan, ki en etkilisi ritalindir, başka çare olmadığını anlar. başına gelen çok iyi anlar ama başında böyle bir problem olmayan haybeden sallar.
                sen konunun uzmanı psikiyatristlerden daha iyi mi biliyorsun? psikiyatristler hiperaktif çocuklardan binlerce görüyorlar. sen hiç hayatında hiperaktif bir çocuk tanıdın mı? elbette ki hayır.
                bu konuda uzman ve yetkili kişiler psikiyatristlerdir ve onların görüşlerine itibar etmek gerekir.
                hiperaktif çocuklar tarih boyunca vardı ve dayak ile yola getirilmeye çalışılırdı. ilaçlar çıktı dayak bitti.
                ritalin en etkilisi ama etkisi kalıcı olmayan DEHB ilacıdır. bu ilacın uzun vadede etkilerini kaybettiği ve çocuğa zarar verdiği bilinir. bu nedenle de terapinin uzun süreli ilacın ise kısa süreli olarak kullanımı önerilir. bununla birlikte DEHB denilen patoloji bugün hala tartışılan bir konu. eskiden hareketli ise "dayak" terapisi ile ebeveynler seni susturuyordu belki. şimdi ne oldu? aman çocuklara şöyle davranın aman böyle davranın dediler dediler ve psikiyatri istatistiklerini tavan yaptırdılar! ruh sağlığı bozulan insan sayısı her geçen gün artıyor, uyuşturucu, alkol ve bilumum kötü alışkanlıklar... insanlar da giderek daha çok hasta oluyorlar. zor imkanlarda değil, imkansızlıklar içinde yetişen ebeveynlerimize bakıyorum da, hiçbir patoljileri yok! neden acaba? halbuki onlar bugünkü çocuklar gibi ne pc gördüler, ne şefkat, ne de ilgi... çok ironik.. psikiyatri ve psikoloji dünyasında çok oyunlar dönüyor. o nedenle olayları doğru analiz etmek gerek.

ayrıca bana "asla" psikiyatristleri savunmayın. nasıl insanlar olduklarının canlı şahidiyim. özel muayenelerinde daha farklı olabilirler ama bir devlet kurumunda size insan değil "ilaçkolik" olarak bakıyorlar ve ilaç yazıp göndermekten başka yaptıkları hiçbir şey yok-var olanlar da istisna-

soruya gelince...
                bir çocuktan önce kendimi inşa etme çabasındayım bu nedenle çocuğumu henüz düşünmedim
                Yillar sonra yapmadiklarinizdan duyacaginiz pismanlik yapip da pisman olduklarinizdan cok daha fazla olacaktir. Çünkü yapmadıklarınızın sonuçlarını hiçbir zaman bilemeyeceksiniz.

Yorum

İşleniyor...
                X