Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bipolar,Hastanın hastaya yardımı ve İlaçlar

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Bipolar,Hastanın hastaya yardımı ve İlaçlar

  Merhaba arkadaşlar. Bu portalı inceledim beğendim ve aranıza katıldım. Öncelikle ilaçlar konusundaki paylaşımların tekinsiz olduğunu belirtmek isterim. Maalesef ben de bu hataya düştüm. Senior üye olan bir arkadaşımıza aynı hastalığı paylaştığımızı sanarak ve popüler olduğunu anladığımdan bir hafta önce özel mesaj gönderdim cevap alamadım. Belki sorunumu forumda paylaşsa idim cevap alacaktım. O arkadaşımıza alınmadım. Bilirim ki hastayız! Egolarımız rahatsızlığımızda çok önemli rol oynuyor. Bu durum bu sitede doktorculuk oynayarak egoları tatmin etmek te olabilir. Anlayışla karşılıyorum.
  Kendisini belli etmeden ona gönderdiğim mesajı buraya kırparak aktarıyorum.
  " Merhaba....Hipomani ile ilgili arama yapıyordum ilk sizi buldum. Benim psikomotik belirtilerin başladığı 18 senelik bir hastalık öyküm ve 16 senelik te tedavi sürecim var.Panik atakla başladı somut belirtiler... Sonrasında gidilen bir sürü doktorlar teşhisler(önceleri majör deprasyon dediler) 20 ye yakın klinik tedavi ve bugüne kadar üstümde denenen 36 anksiyolotik, antidepresan,antiepileptik,antimanik,antipsikotik ilaç...Kendimle çok uğraştım. İşi tıp makale ve monografileri okumaya kadar götürdüm. Kötü alkol kullanımı, obsesif kompülsif belirtiler derken sonunda manik depresife ve oradan hipomani noktasına geldim. Anlıyacağınız çok kompleks girift bir patolojim var. 16 senedir panik atağımı önlemek için faverin adlı antidepresan tek kurtarıcım. Ama döngüsel deprasyonu önleyemiyor. Ve işin garibi önce maniye oradan deprasyonla birlikte kötü alkol kullanımına getirip, bir ay cehennemde yaşadıktan sonra yeniden bir toparlanma ve yeniden hipomani(coşku heyecan uçuşma,yerinde duramama vs) . En son hipomani teşhisini psikiytristimle birlikte koyduk. Önce Quet adlı bir antipsikotik ilaç denendi.Sonuç alamadık. İlacım değiştirildi Depakin denilen antiepileptik ilacın denenmesi kararlaştırıldı.Bu ilaca bugün başladım. Şimdi sabit plazma düzeyleri için 1-3 ay beklemek durumundayım. Çok uzun yazdım değerli vaktinizi almak istemem, Sizinle, panik atak,obsesif kompulsüf ve hipomani konusunda yazışmak, deneyimlerinizden istifade etmek isterim. Ancak bir sorum var..... denilen etken maddenin, panik atak,deprasyon ve obsesif kompülsüf bozuklukta etkili olduğunu psikotik hastalıklarda kullanılmadığını öğrendim. Şimdi hipomaniniz var ise herhalde benim gibi ek bir ilaç daha kullanıyor olmanız lazım. Bu ilacı ve hastalık öykünüzü öğrenmek isterim. Yaşım 46. Çok acılar çektim. Aynı acılardan geçmiş insanlarla paylaşımın, malesef bugün Türkiye de gerçek anlamda uygulanamıyan psikoterapi eksikliğini az da olsa telafi edebileceği kanaatindeyim. Gördüğüm kadarı ile siz de bu sitenin etkili üyelerinden birisiniz. İlaçlarla yaşamaya mahkum kaderdaşlar olsak ta,Yüce Allah'ın cümlemize yaşamı güzel kılacak anlam ve duygaları az da olsa bizden esirgememesini dileyerek selam eder esenlikler dilerim.
  Şimdi bu dertlerimi bipolar bozukluğun her türü olan tüm arkadaşlarla paylaşmak istiyorum. Herkese sağlık ve esenlik dileklerimle

 • #2
  selam. ben de 47 yaşındayım.
  16 senelik tedavi. 36 ilaç denenmesi. araştırmaların. bunlar gösteriyor ki sen bu sitedeki herkesten daha fazla bilgilisin. senior üye de olsa o mesaj gönderdiğin kişi büyük ihtimalle genç birisi. senin kadar deneyimli olması mümkün değil. buraya bizim yaştakiler pek takılmaz. aktif üyelerin hemen hepsi gençtir.
  kendi fikirlerimi yazayım.
  hipomani güzeldir. hipomani için müdahale gerekmez. hipomanide saldırganlık ve psikoz yoktur. manide ise saldırganlık ve psikoz olabilir ve müdahale gerekir. hipomaninin tadını çıkartmaya bak.
  depakin bir duygulanım düzenleyicidir. yani antimaniktir.
  manide etkili ilaçlar duygulanım düzenleyiciler ve antipsikotiklerdir. fakat bu ilaçlar depresyona girince ters etki yapabilir. depresyon döneminde duygulanım düzenleyicileri ve antipsikotikleri kesmek ya da düşük doza indirmek ve sadece antidepresan kullanmak daha çabuk depresyondan çıkmayı sağlayabilir.
  ben çuval dolusu para dökerek psikoterapiyi denedim. bence faydasız. sana da tavsiye etmem.

  Yorum


  • #3
   Teşekkürler omerer

   Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim omerer. Belli ki siz de deneyimleri oturmuş birisiniz. İfadelerinizdeki öz ve net içerikten hemen belli oluyor. Sanırım siz de benim gibi takıntı düzeyinde bilgiye ulaşma anlamaya çalışma,bilinçlenme perspektifindesiniz. Yada yattığım bir klinikte tanıdığım tıp/psikiyatri 6 ncı sınıf öğrencisinin seviyesinde yahut üstünde bir yerlerde olabilirsiniz. Deneyimli,bilinçli insanlarla karşılaşmak ne güzel. Aynen sizin dediğiniz olayları yaşadım ve önerilerinizi biraz aşırıya kaçarak kendi kafamdan buldum . Depresyona girdiğimi farkettiğimde, manik düzenleyiciyi tümden bıraktım. Depresyondan bir haftada ancak çıkabildim.
   Yine yanlış yaptığımı biliyorum. Uzman olan psikiyatristim, manik ilaç kullanımında, haftalık (hatta günlük te olsa)duygu durumuma göre doz ayarlaması yapmam konusunda beni neden aydınlatmadı. 36 yılda, içinde üç anabilim dalı başkanı da olan özel doktorlarımdan sonra bulduğum uzman doktorumu seviyorum. Çünkü o Devlet hastanesinde çalışıyor. Günde 70-80 hastaya bakıyor.Farmokolog psikiytrıstlık yapıyor gibi çalıştığını sanıyorsunuz ama 20 yıllık bilgi ve deneyimini sezgisel boyuta taşımış, mütevazi,sevecen doktorum Nigar Uçarer'e minnettarım. Ne yapsın günde bir hastaya en fazla 10 dk ayırabiliyor. Omerer kardeşim sizi tanımayı çok isterdim. Yeniden bilgi ve önerilieriniz için teşekkür ediyorum. Söz hipomaninin tadını çıkaracağım. Sağol Varol.

   Yorum

   İşleniyor...
   X