Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bipolar Ve İlgi Çekme Eğilimi YARDIM EDİN LÜTFEN...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Bipolar Ve İlgi Çekme Eğilimi YARDIM EDİN LÜTFEN...

Merhaba arkadaşlar Benim Oda arkadaşlarım Bipolar hastalığımı falan biliyorlar
    ve bazen bana öyle birşey oluyor ki ilgi toplamak istiyorum .
    geçen tuvalete girdim burnumu kanattım duvarlara yerlere sildim sanki krize girmiş havası vermek için arkadaşlarım geldiler sarıldılar falan . sarıldıktan sonra gerçektende sinir başlıyor el ayak titriyor...
    Bu ilgi isteme olayı çok canımı sıkmış durumda.
    ama bu olayları gerçekten isteyerek yapmıyorum sanki az ilgi görsem hoşuma gider gibi geliyor ve yapıyorum engel olamıyorum...
    bunun sizce bipolarlıkla bir alakası varmı yoksa başka bişeymi LÜTFEN YARDIM EDİN ÇOK ZAMANIMI ALIYOR BU OLAY...
    Anafranil SR 75
    Modiodal 100 mg
    Rileptid 1 mg kullanıyorum..

aile olarak sevgisiz büyüdüm
    aile ilişkilerim muhabbetim yok en fazla evde aynı masada yemek yiyoruz.
    hayatımda biri yok ve hastalığım dolayısıyla sevgili bulmakta zorluk çekiyorum çnkü isteksizlik oluyor

Yorum

Ve bu olay olduktan sonra sürekli sinirlenme halleri oluştu
      en ufak bişeye bile sinirleniyorum
      camı pencereyi indrmeden rahat edemiyorum...
      kafam çok karışık xS

Yorum

Sevgili warez,

Anlattıklarına bakılırsa bipolar gibi gözükmüyor. Uyku durumun nasıl bilemiyorum ama. Bu arada isteksizlik derken cinsel isteksizliği mi kastediyorsun anlayamadım (anafranil kullandığın için isteksiz olabilirsin).
        Bu arada aldığın ilaçları doktor ne için verdi? Tanısı ne?
        Bipolar olsa bile ikinci bir klinik durum var gibi duruyor. Dürtüsellikle ilgili bir problemin var sanırım. Anafranili de belki bu yüzden alıyorsun. Geçmiş olsun. Doktorunla kesinlikle bağlantını kesme. İlaçları keseyim deme. Sakin ol.

Yorum

anafranili takıntılarım için verdi.
          uyku durumum orta okuldan beri berbat durumda uyanamam kesinlikle sabahları . akşamlara kadar yatarım
          cinsel isteksizlik değil. diyelim dışarı cıkma isteksizliği gezme tozma isteksizliği
          doktorumun tanısı bipolar ve yinelenen depresyon
          aslında tam tanı olarak Bipolar Mizac Bozukluğu yazıyor.
          OKB belirtileri var dedi 3 ay sonra ilaçları bitir tekrar gel dedi.

Ayrıca şunuda söylemek istiyorum
          Bazen arkadaşımla muhabbet ediyorum ve beynimde hareketlenmeler oluyor şöyle.
          birşeye sinir oldum ve başlıyorum beynimde film kurmaya böyle sölersem şöyle söyleyecek ayağa kalkarsa gidip yumruklaşarak kavga ediyoruz falan.
          sonra duruyo düşünceler.
          ardından ise aramızda hiçbir münakaşa geçmemiş olsa bile düşüncelerimi sanki yaşamış olarak algılıyorum ve hakkaten ayağa kalksa düşüncemdeki gibi direk kavga edicem...
          pek anlam veremedim açıklayabilecek varmı drumu ?

Yorum

arkadaşlar hadi yardım bekliyorum

Yorum

Bipolar bozukluk veya iki uçlu duygudurum bozukluğu, eskiden manik depresyon, manik atak veya manik depresif bozukluk olarak bilinen hastalıktır. Bipolar bozukluk, kişinin depresyon ve/veya mani, hipomani, ve/veya karışık durumlar geçirdiği duygudurum bozuklukları sınıfını tanımlayan tanısal kategoridir. Kişinin, depresif eğilimlerin yoğun yaşandığı dönemlerle, taşkınlık, coşkunluk olarak tanımlanabilecek mani dönemleri yaşadığı, bu bağlamda Bipolar Bozukluk ya da Manik Atak olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. DSM-IV adlı tanı ve istatistik kriteri ile teşhis konur.
              Konu başlıkları
              [gizle]

* 1 Belirtileri
              * 2 Tedavisi
              * 3 Tedavi sonrası
              * 4 Dış bağlantılar

Belirtileri [değiştir]

Kişiden kişiye değişiklikler göstermekle birlikte bipolar bozuklukda şu belirtiler görülür.

* Ortalama başlama yaşı 21'dir. İlk atak erkeklerde genelde mani olurken, kadınlarda depresyon olur.
              * Uyuşturucu ve alkol kullanımı sonrasında veya göç sonrası da gelişebilir.
              * Manik dönemden deporesyona geçiş ani ve trajik olabilir.Depresyona ağır anksiyete panik ataklar eşlik edebilir
              * Aşırı konuşma eğilimi gözlenir. Kişi, olağan durumundan farklı ve belirgin bir biçimde hızlı ve sürekli konuşma eğilimindedir.
              * Zihinsel etkinlikler hızlanmıştır. Düşünceler ve çağrışımlar birbiri ardı sıra gelir. Kişi, çağrışımlar ve düşünceler arasında eleme yapmakta zorlanır. Bu durum "çağrışımlarda gevşeme" ve "düşüncelerde sıçrama" olarak da bilinir.
              * Kişi dikkatini belirli bir konu üzerinde, belirli bir süre tutmakta zorlanır. Zihinsel süreçler ve bunlara bağlı olarak konuşmalar, konudan konuya geçmekte, sıçramaktadır.
              * Toplumsal ilgi belirgin bir biçimde artmıştır. Kişi çok daha sosyal, çok daha girişken, çok daha atak olur. Sonuçlarını hesaplamadan, yaşamdan zevk almaya yönelik etkinliklere girişilir. Çoğu geçici bir hevese yönelen etkinliklerdir bunlar. Giyiniş biçimini birden bire köklü bir şekilde değiştirme, toplumsal kuralları zorlayan cinsel deneyimlere girişme, hesapsız para harcama, ayna karşısında uzun süre vakit geçirme gibi belirtiler kendini gösterir.
              * Uyku gereksinimi düşer, günlerce uyumadan yaşarlar. Buna rağmen kendilerini iyi hissederler, hastalığın en önemli belitisi de budur ve sonuç itibari ile bir döngü yaşanır.
              * Aşırı ve abartılı bir özgüven görülür. Kişi kendini, her şeye gücü yeten, her sorunu çözebilecek, giriştiği her işin üstesinden rahatlıkla gelebilecek bir durumda algılar.
              * Hastada sanrı ve varsanrı, ani saldırganlık ve ani hakaret gözlemlenebilir.
              * Hastalar genelde uzun yıllar depresif bozukluk teşhisleri alabilir teşhis için hasta yakınlarını dinlemek daha dogrudur keza hasta kendi gerçek durumunun farkında olmayabilir ya da tersi hasta olarak tanımlanmamak korkusuyla hastalığını saklama ya da hekimi yanıltmaya çalışabilir.
              * Hobilerine ve kabiliyetlerine bağlı olarak manik dönemde fazlasıyla üretken olur
              * Cinsel istek artışı

Manik ataklar sırasında kişi, son derece yaşam dolu, neşeli, canlı, mutluluktan uçan bir insan görünümü verir.
              Tedavisi [değiştir]

Tedavi edilmediği durumda ağır bir seyir izleyebilen bir psikiyatrik rahatsızlıktır.

Bipolar Bozukluk bazı kişilerde mevsimsel bir dalgalanma gösterir. Sonbahar ve kış, depresif durumun, ilkbahar aylarıysa manik atakları gözlendiği aylardır.

Duygudurumların yoğunluğu ve süresi kişiden kişiye büyük ölçüde değişir.

Bipolar bozukluk tedavisinde ilk tercih olarak duygudurum düzenleyicisi denilen ilaç grubundan Lithuril marka adlı lityum karbonat tuzu kullanılır. Yinelenen bir pataloji olması nedeniyle lityum tabletlerinin ömür boyu alınması gerekebilir. Tedavi sırasında düzenli olarak lityum kan testleri yapılır. Serum lityum seviyesine göre psikiyatri uzmanı doktor lityum dozunu belirler. Manik atak döneminde 0.8-1.2 mEq/l, uzun dönemli idame tedavisinde ise 0.8-1.0 mEq/l serum lityum seviyesi hedeflenir. Bazı epileptik ilaçlar da bipolar bozukluk tedavisi için kullanılmaktadır.
              Tedavi sonrası [değiştir]

Lityum tabletlerinin bazı yan etkileri görülebilir, bulantı, kusma, sık su içme gereksinimi, ellerde titreme ve kilo alma gibi. Hamilelik dönemleri süresince lityum kullanımına ara verilmelidir.

Kişinin ömür boyu uykusuz ve susuz kalmamaya, alkol kullanmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Gerginlik yaratabilecek durum ve ortamlardan kaçınılmalıdır.

İlaçla tedavi, hastalığın kontrol altına alınması içindir. Esas olan bir psikologun tedaviye katılmasıdır. Bipolar Bozukluğun sağaltımı, genelde kişinin depresyon etkilerine daha açık olması sonucunu getirir. Kişi, bir psikoloğun yardımıyla, depresyon eğilimlerine karşı bir savunma geliştirmelidir. Yine de manik ataklar önlense bile, kişide genel bir durgunluk gözlenebilir. Kişi, bu eğilime karşı da hazırlıklı olmalı, bitkiselliğe kadar varabilecek süreçlere müdahale etmelidir.

http://www.bipolaryasam.org/

http://tr.wikipedia.org/wiki/DSM-IV

Yorum

Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı veya Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (İngilizce: The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) kısaca, DSM. Zihinsel hastalıklar için tanı ölçütü. Amerikan Psikiyatri Birliği (American Psychiatric Association) tarafından yayınlanır. İlk defa 1952'de yayımlanmıştır. Son gözden geçirilmiş baskısı DSM-IV (DSM-IV-TR)'tür (Mart 2007).

DSM-IV'te hasta 5 açıdan değerlendirilir:

1. Klinik bozukluklar ve klinik ilgi odağı olabilecek diğer durumlar
                2. Kişilik bozuklukları, mental retardasyon (zeka geriliği)
                3. Mental bozukluğa ek olarak bulunan genel tıbbi durumlar ve fiziksel bozukluklar
                4. Mental bozukluğun gelişiminde katkıda bulunan psikososyal ve çevresel sorunlar
                5. Hastanın sosyal, iş ve psikolojik işlevselliği olmak üzere genel işlevselliği

Yorum

Psikoterapi gördünüz mü?
                  Kimsenin seni üzemeyeceği kadar güçlü olduğunda ve sen kimseyi üzmeyecek kadar iyi olduğunda; mutlusun demektir .

Yorum

hyr psikoterapi görmedim küçük yaşlardan beri ilaç kullanıyorum.aslında bakarsanız kıbrısta okuyorum ve burada güvenilebilecek bir psikolog yada psikiyatr yok . olsa bile maddi durum karşılayamaz

Yorum

Orjinal yazı sahibi: warez View Post

geçen tuvalete girdim burnumu kanattım duvarlara yerlere sildim sanki krize girmiş havası vermek için arkadaşlarım geldiler sarıldılar falan .
                      Bunu bilerek yaptığını anlasaydım ve oda arkdaşlarından birisi olsaydım bir daha suratına bile bakmazdım !

Yorum

Okulunuzun sağlık merkeziyle görüştünüzmü? Sağlık merkezi sorumlu hekimi,merkezde verilemeyen sağlık hizmetleri için Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı bir hast. sevk edebilir.
                        Kimsenin seni üzemeyeceği kadar güçlü olduğunda ve sen kimseyi üzmeyecek kadar iyi olduğunda; mutlusun demektir .

Yorum

Orjinal yazı sahibi: lonely_hearth View Post
                          Bunu bilerek yaptığını anlasaydım ve oda arkdaşlarından birisi olsaydım bir daha suratına bile bakmazdım !
                          kardeşim bunu bilerek yaptım evet ama elimde olmadan yaptım bi tür obsesyon takıntı gibi düşün
                          elinde olmadan olan birşey benlik bi durum değil.
                          manyak değilim kendi kendimin canını yakıyım :S

Yorum

Orjinal yazı sahibi: K i m y o n View Post
                            Okulunuzun sağlık merkeziyle görüştünüzmü? Sağlık merkezi sorumlu hekimi,merkezde verilemeyen sağlık hizmetleri için Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı bir hast. sevk edebilir.
                            ilginiz için çok teşekkür ederim öncelik le . fakat şunu söylemeliyim burası kıbrıs...ve kıbrısta sağlığa dair hiçbir şey yok :S ilgilenmezler bilmezler... vs.

Yorum

Hangi okuldasınız siz?

Yorum

İşleniyor...
                              X