Duyuru

Collapse
No announcement yet.

karma atak- yardım lütfen

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• leblebici
    adlı üyemiz karma atak- yardım lütfen konusunu başlattı

karma atak- yardım lütfen

Arkadaşlar merhaba. 3 aydır bipolar tedavisi görüyorum. 1 hafta önce doktorum normal seyrettiğini hastalığın ve ilaçlarıma aynen devam etmem gerektiğini söyledi. 3 gün önce kendimi çok farklı hissetmeye başladım, 2 gün önce sinir kriziyle acile kaldırıldım ve bugün yerimde duramayacak kadar hareket isteği dolu fakat hareket edemez halde, anlatamayacağım bir zihin hareketliliği ve bulanıklığı altında hissediyorum. En yakın devlet hastanesindeki psikiyatriste gittim, karma atak yada ona benzer bir şey demişti geçirdiğimi söyledi, devam ettiğim doktora güvenim sarsıldı ve başka bir doktordan yarın için randevu aldım. Bu günü kendime zarar vermeden geçirmeye çalışıyorum. Zihnim hiçbir şeye odaklanamıyor, ama aynı zamanda sanki her şeye birden odaklandığımı hissediyorum. Sanki her şeyi yapmam gerekiyor da hiçbir şey yapamıyorum gibi, nefesim dahi hızlandı 3 gündür. Lütfen yardım edin, bir önerisi olan var mı?

• kerub
    replied
    ANTİPSİKOTİKLER NASIL YARDIMCI OLABİLİR?

Antipsikotik (klâsik ismiyle nöroleptikler) ilâçlar, psikotik belirtiler olan hallüsinasyonları (hayâl görme, ses veya kokular, bütün duyularla ilgili duyumsamalar) ve hezeyanlar (aksi ispatlandığı hâlde değiştirilemeyen sâbit ve gerçek dışı inançlar), şiddetli taşkınlık yâhut saldırganlık gibi belirtileri kontrol altına almak amacıyla bipolar bozukluğun manik dönemi sırasında veya ağır depresyonda kullanılmaktadır. Bu ilâçlar tablet olarak veya bâzen de kalçadan iğne şeklinde alınabilmektedir. Ayrıca “depo” olarak adlandırılan, 2-4 haftada bir kalçadan uygulanan şekilleri de vardır. Antipsikotik ilâçlar iki tipe ayrılabilir: Birinci nesil veya tipik antipsikotikler ve ikinci nesil veya atipik (yeni) antipsikotikler; (hâttâ aripiprazol gibi üçüncü nesil) de piyasaya çıkmıştır. Not: Alıntıdır.

Bende de 4 yıl evvel mani olduğunda, bir ara çok ileri gitmiş, doktora bana okumam için verdiği kitabı fırlatmış, bağırmış, küfürler ederek çekip gitmiştim. O derece taşkınlık oldu yani hayal edin. Sonra beni tekrar aynı doktorun yanına götürdüler, bir depo iğne. Kuzuya döndüm. İlk etapta iğne olarak verilince çok daha etkili oluyor. Diyeceğim o ki belki size de bir depo iğne yapılabilir.
    Last edited by kerub; 28-03-2014, 07:25 PM.

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    Geçmiş olsun. Bunlar hastalığın ilk seyrinde oluşan durumlar, sakin şekilde geçirirsiniz inş.

Spordan uzak durun, maniyi tetikler ve gereksiz ofori çıkar ortaya.

İmkanınız varsa günde bir kere duş alın. Banyoda ter atmanız, oldukça işe yarar.

Çok sıcak ve soğuk ortamlardan uzak durun, düşüncelerinizi kontrolü zorlaştırır.

Maden suyu(mineralli su) tavsiye ediyorum. Asitsiz ya da asit oranı çok düşük ve sade olması çok onemli. Ben "Beypazarı" içiyorum sakinleşmek için. Oldukça işe yarıyor. Günde iki tane içmeniz yeterli.

Çok müzik dinliyorsanız azaltın, hiç müzik dinlemiyorsanız biraz müzik dinleyin. Ama birazcık, sadece duygulanımı değiştirmek için.

Sigara alkol kullanıyorsanız azaltın.

İşiniz, sınavınız programınız dahi olsa da, sıkıntı durumunda sizi en rahatlatan işe yonelin. Rahatlayınca bırakın.

Geçmiş olsun, umarım işe yarar.

Leave a comment:

• leblebici
    replied
    Yarını beklemeye çalışıyorum. Teşekkür ederim.

Edit; beklerken zihnimi oyalamak için yapabileceğim sakinleştirici bir aktivite vs biliyorsanız daha tecrübeli arkadaşlardan bu konuda yardım istemeye çalıştım. İfade edemiyorum sanırım aklım çok bulanık.
    Last edited by leblebici; 02-09-2013, 06:56 PM.

Leave a comment:

İşleniyor...
X