Duyuru

Collapse
No announcement yet.

eskisi gibi değil

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• eskisi gibi değil

merhabalar
    bana 7 ay önce bipolar tedavisi konulmuştu zor dönemler geçirmiştim manisi depresyonu ama şimdi hastalık geçti koruyucu olarak depakin kullanıyorum ama benim sorunum şu benim kafam eskisi gibi çalışmiyor gibi geliyor bazen bana söylenenleri veya okuduklarımı iki üç devada anlıyabiliyorum sanki beynim uykuda eskiden şeytan gibiydim hele manide ama şimdi :cry: ne yapmalıyım kitap okuyorum okuyorum ama beynime girmiyo gibi okutuklarım tekrar dönüyorum okumaya ancak anlıyorum yorgunum böle olmak istemiyorum ne yapmalıyım yardım...
    aldığım kilolarda cabası...

Bazen ben de 1 cümle üzerinde takılırım ama sanırım doğru anladığıma emin olmadığım için...

Temiz hava, anlayacağına inanma-emin olma, ilgili olma, konsantre olmayı öneririm. Bu yönlerde düşünmeni tavsiye ederim. Bu konuda çok bilgim yok ama bunların iyi geleceğini düşünüyorum.
    Cevizin kabuğunu kırıp ozune inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.(Gazali)

Yorum

hipomanide ve manide

hipomanide ve manide zekanın açıldığını duymuştum.o yüzden hafızan manideki gibi olmayabilir.selamlar...
      mcoksen

Yorum

..

mali21 bende de durum aynı hatta sayı sayamadığım ve kudurduğum günlerim oldu. Eskisi gibi değilim özellikle hafızam zayıfladı ama her şey eski ye dönecek diyoru kendi kendime. Bende koruyucu tedavi görüyorum. Düzelmek zorunda ne bileyim geçecek işte.

Yorum

Re: ..

Orjinal yazı sahibi: _carpe_diem
          mali21 bende de durum aynı hatta sayı sayamadığım ve kudurduğum günlerim oldu. Eskisi gibi değilim özellikle hafızam zayıfladı ama her şey eski ye dönecek diyoru kendi kendime. Bende koruyucu tedavi görüyorum. Düzelmek zorunda ne bileyim geçecek işte.
          umarım eskiye döner carpe diem sabredelim biraz daha...

Yorum

..

evet haklısın sabır mali21 sabır. KORUYUCU TEDAVİ İYİ geldi bana aklı başıma geliyor inşallah hafızamda. ESKİSİ gibi olmasını beklemiyorum ama yeniden fil olma yolunda ilerliyorum. :lol: daha iyi yani. Tarihten bir sürü konuyu hatırladım çalışırken

Yorum

bende de aynı sorun var bu bipolar bozukluk tanısı konulduktan sonraki kullandığım ilaçlardanmı bilmiyorum ama hafızamı boşalmış hissediyorum düşünemiyorum bazen bi konu hakkında salaklaştığımı düşünüyorum bilmiyorum çok kötüyüm...

Yorum

yaa sanki benzer şeyler benddede var gibi... bipolarım koruyucu tedavideyim. konsantrasyon sorunları yaşıyorum. karşımdaki bişeyler söylüyo anlayamıyorum. :?

Yorum

ben de bipolar hastasıyım.bende araç kullanmaya korkuyorum dalıp bir kazaya neden olurum birinin canına kastederim diye.nolcak bilmiyorum doktoruma anlattım oda edronax diye bir ilaç verdi. birde durmadan kendi kendime ben dikkatliyim dikkatli olucam diyorum ilaçlar çok uyuşturmuşsa yatıp uyuyup dinleniyorum.tabii dinlenme imkanım olduğu için!...çalışma hayatı olanlar için bu çok zor!
                  okuduğumu bazen bende anlayamıyorum.o zaman o satırı atlıyorum üzülüyorum da bir taraftan ama napıyım allah verdi bir dert.bindertten iyidir. ne sorunlar yaşayan insanlar var. allah herkesin yardımcısı olsun.
                  iki uçtan da uzak normal günler dileğiyle
                  öyle bir var ki inkarı bile varlığından türüyor

Yorum

Re: eskisi gibi değil

Orjinal yazı sahibi: mali21
                    merhabalar
                    bana 7 ay önce bipolar tedavisi konulmuştu zor dönemler geçirmiştim manisi depresyonu ama şimdi hastalık geçti koruyucu olarak depakin kullanıyorum ama benim sorunum şu benim kafam eskisi gibi çalışmiyor gibi geliyor bazen bana söylenenleri veya okuduklarımı iki üç devada anlıyabiliyorum sanki beynim uykuda eskiden şeytan gibiydim hele manide ama şimdi :cry: ne yapmalıyım kitap okuyorum okuyorum ama beynime girmiyo gibi okutuklarım tekrar dönüyorum okumaya ancak anlıyorum yorgunum böle olmak istemiyorum ne yapmalıyım yardım...
                    aldığım kilolarda cabası...

aynı problemi ben de yaşıyorum mali. sonunda ilacı bırakmakta buldum çareyi. ama sadece depakin kullanmıyorum ben zyprexa ve cipralex de alıyorum. depakin ve lityumu bırakıp, zyprexa nın dozunu artırınca daha iyi hissetmeye başladım.

doktorunla durumu konuştun mu? mutlaka konuş

Yorum

Slm

Mrblar bende de konsantrasyon bozukluğu var, ilaçların etkisi..ben de lithiumdan sonra zyprexaya döndüm ama o da ileride şeker hastalığına yol açabilirmiş.

Yorum

bende de hepsi var.bazen bir ismi bulmak bile günlerimi alıyor.

Yorum

Selam!!
                          Ben de eskiden depakin kullanmıştım ciddi kilo yapar geçmiş olsun!..
                          Bunun dışında,ben de ilaçsız geçirdiğim uzun dönemlerin ardından koruyucu tedaviye başladığımda doktoruma ilk söylediğim şey''Doktor Hanım kendimi aptallaşmış gibi hissediyorum,lityum aptallaştırır mı,kafam çalışmıyor''olmuştu.Ama o bunun olamayacağını,ilaç almazken beynimin çok hızlı ve yoğun çalıştığını şimdiyse normale geri döndüğünü söylemişti.

Ama bunun dışında bir düşünce dağınıklığı olduysa,ki bende oluyor,doktoruna şu ilacı sorabilirsin bana çok iyi geldi.MODIODAL.Biraz pahalıca bir ilaç,hiperaktif çocuklar için aslında üretilmiş ama çok iyi geliyor zihinsel aktiviteleri toparlamaya.

Bunun dışında,depakin cidden çok kilo yapar.Lityumun da yaptığını söylüyorlar ama ben hala lityumun depakin kadar aşırı kilo yapmadığını düşünüyorum.Lityuma dönmeyi düşünmez misin acaba?Bir de doktoruna TOPAMAX adlı ilacı sorabilirsin.Bu ilaç aslında bir anti-epileptik.Bazı ülkelerde manik depresyon için de onaylanmamış bir şekilde kullanılıyormuş.Özelliği iştahı kesmesi ve zayıflatması.Belki Lityumla birlikte Topamax ı uygun görebilir doktorun.

Geçmiş olsun.

Yorum

selam mali21.bende 4 yıldır bipolar tedavisi görüyorum son 8 aydır sağlığım gayet yerinde ama senin dediğin gibi bende ookuduğunu anlamama sorunu var.mani dönemlerimde orta kalınlıktaki bir kitabı birkaç saatte okurken şimdi normale döndüm ve 8 aydır kitap yüzümü açamıyorum.gazete dahi okuyamıyorum.buda geçer herhalde diyorum ben.mani iken beyin çok açık oluyor.şimdi kapanmış gibi hissediyorum ama aslında normal düşünüyorum ondan bence.sanada geçmiş olsun.

Yorum

bende de war dikkar eksikliği ,okuduğunu anlamama vb....ilaçların yan etkisi olabiliyo, ya da direk hastalığın kendisi...
                              ama bak ben şöle düşünüyorum-arasıra aşırıderecede üzülmekle birlikte-eskiden zeki,başarılıydık da noldu?o kadar mutluyduk ki hasta mı olduk?doktorum benim çok ders çalışmamı istemiyo mesela,geziyo musun?neşeli arkadaşların war mı die soruyoo?derslerinde önemli ama ikinci plana at dedi,ben de öle yapıyorum..sen de öle yap :lol:
                              gerçi ben de kitap okuyamadığıma çok üzülüyorum :? olsun,sağlık olsun...
                              "TESADÜF BİLİNÇALTIMIZDIR"

Yorum

İşleniyor...
                              X