Duyuru

Collapse
No announcement yet.

bipolar bozukluğunda sarı kantaron kullanılır mı?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• bipolar bozukluğunda sarı kantaron kullanılır mı?

merhabalar. eşimde bipolar bozukluk var. daha önce psikiyatrik ilaçlar kullanmış fakat kendisine hiç iyi gelmediğini ve daha kötü hissttiğini söylüyor.. bu nedenle doktora tekrar gitmek istemiyor, zaten ona yarar değil zarar getirecekse gitmesin. bir kaç ay önce manik zamanındaydı sanırım, çok aktifti ve uykusu gelmediği için uyuyamıyordu. şimdi böyle bir sıkıntı yok fakat depresif hallerde. kendini kötü hissediyor, intihar eğilimi var, kendince şeyler üretip üzülüyor, sürekli mutsuz.. hafif ve orta dereceli depresif hallerde sarı kantaron çayının çok iyi geldiğini okudum, faydasını görenler oldukça fazla. yalnız, bipolar bozukluk teşhisi konmuş kişilerde kullanılması tavsiye edilmiyor.. sizin bu konuda bir bilginiz var mı? en azından, günde 1 bardak içmenin zararı olur mu ? eğer bu durumla ilgili başka bir öneriniz varsa rica ederim yazınız...

sarı kantaron antidepresandır ve bipolar hastalığında antidepresan tek başına kullanılmaz ama çayından zarar gelmez çünkü etken maddeler çaya az miktarda geçer ve etkili bir antidepresan etki için piyasada st johns wort adı altında satılan sarı kantaron kapsülleri gerekir.
    sadece depresyon olsaydı doğal ürünler yeterli olabilirdi ama bipolar için saf organik tedavi mümkün değil.

Yorum

öncelikle çok teşekkür ederim..
      her şekilde ilaç kullanması lazım yani? anladığım kadarıyla geçmiş yıllarda ona verilen ilaçlar antidepresan özellikliymiş fakat bipolarda internetten öğrendiğim kadarıyla daha dengeli bir tedavi olması gerekiyormuş.. açıkçası yine ona aynı şeyin olmasından korkuyorum, doktorlar ilaçları çok kolay yazıyorlar..

Yorum

hareketli dönemde, depakin, lituril,lamictal duygu durum düzenleyicilerden birini yanında da risperdal veya zyprexa alsın. depresyondayken herhangi bir antidepresan ve spor. hastaların dr. ve ilaç konusunda inat etmeleri de çok çekilmez bir durum. kolaylıklar.... olmazsa boşanın sürekli kafanız ağrımasın.....

Yorum

evlilik sadece iyi günlerde sürdürülmüyor.. aslında kendisi tedavi olmak istiyor fakat daha önce kendisine sadece antidepresan verilmiş. o da uyuyamadığı dönemde uyusun diye. manik döneminde vermişler sanırım. bu nedenle doktor konusunda çekimser davrandık. fakat istanbulda özellikle bipolar bozukluk ile ilgili klinik varmış.. orada bu konuda uzmanlaşmış doktorlarla görüşse aklında bi soru işareti kalmaz zaten.. teşekkürler..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dpınar View Post
            merhabalar. eşimde bipolar bozukluk var. daha önce psikiyatrik ilaçlar kullanmış fakat kendisine hiç iyi gelmediğini ve daha kötü hissttiğini söylüyor.. bu nedenle doktora tekrar gitmek istemiyor, zaten ona yarar değil zarar getirecekse gitmesin. bir kaç ay önce manik zamanındaydı sanırım, çok aktifti ve uykusu gelmediği için uyuyamıyordu. şimdi böyle bir sıkıntı yok fakat depresif hallerde. kendini kötü hissediyor, intihar eğilimi var, kendince şeyler üretip üzülüyor, sürekli mutsuz.. hafif ve orta dereceli depresif hallerde sarı kantaron çayının çok iyi geldiğini okudum, faydasını görenler oldukça fazla. yalnız, bipolar bozukluk teşhisi konmuş kişilerde kullanılması tavsiye edilmiyor.. sizin bu konuda bir bilginiz var mı? en azından, günde 1 bardak içmenin zararı olur mu ? eğer bu durumla ilgili başka bir öneriniz varsa rica ederim yazınız...

Eşinize geçmiş olsun Pınar hanım.Ben yaklaşık 12 yıldır bipolar hastasıyım bugüne kadar 5 kez mani yaşadım ve 5 i de çok ağırdı.Kullanmadığım anti psikotik ilaç kalmadı diyebilirim.Son olarak 1200 mg lithuril ve 2 mg risperdal kullanıyordum . 8 Mart tarihinde öncesinde 2 ay boyunca dozu azaltarak lithurili bıraktım.Ne yazık ki doktorların ilaç tröstlerinin tetikçileri olduklarını ve ilaç sanayiinin insanları tedavi etmekten ziyade hastalığı süreğen hale getirip sürekli ilaç kullandırma amacı güttüğünü eninde sonunda anladım.Bütün doktorların ilaç firmalarıyla anlaşmaları var firmalar doktorlara her konuda koşulsuz destek veriyor her türlü imkanı sağlıyorlar ki doktorlar o firmaların ilaçlarını hastalarına içirsin.Doktorlarda ilaçların bipoları ortadan kaldırmayacağını biliyorlar atakları önlemek için veriyorlar ...kendilerini de kandırıyorlar hastalarınıda . Son 2 manik atağım düzenli anti psikotik kullanırken gerçekleşti vel hasıl ilaçlar fasa fiso...Bipolar bozukluk ilaçlarla düzelmez geçme imkanı yok sürekli tekrarlar bünye ilaca alıştıkça ilacın etkisi azalıyor ve sık aralıklarla tekrarlıyor..İlk manik atağım 2004 ikincisi 2008 üçüncü 2011 dördüncü 2013 beşinci 2014 yılında meydana geldi.Geçiğimiz şubat ayında ünlü bilim adamı Prof Ahmet Maranki hocanın tavsilerine kulak verdim.Maranki hoca bipoların tedavisi için sabah-akşam 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı ,sabah-öğlen-akşam papatya ekstratı ,sabah-öğlen-akşam sarı kantoron ekstratı kullanmanız gerekiyor fakat kimyasal ilaçların yanında sarı kantoronu önermiyorum diyor.Ben şubat ayından bu yana sabah akşam çörek otu yağı alıyorum ve sabah - öğlen- akşam papatya ve sarı kantoron çayı içiyorum bunun yanında 2 mg risperdala şimdilik devam ediyorum. Mart ayında Şubat ayından önce ki halimle şubat sonrası halimde gözle görülür derecede olumlu gelişmeler var.Paranoyalarım yok denecek kadar azaldı,Mani belirtileri sadece az uyuduğum gecelerin ertesinde ufak ufak geçici olarak gözüküyor.Ruh halim düzeldi . Anti psikotik ilaçların korkunç yan etkileri var . Kilo aldırır,cinsel isteği azaltır doz yükseldikçe istek ortadan kalkar fakat ilacı bırakınca her şey normale döner,tatlı yediriyor ileride şeker hastalığına neden olabilir bunlar bedene verdiği çok olumsuz etkilerden bir kaçı..Dopamin seviyesini düşürdüğü için korkak ve ürkek yapıyor,tepkisizleştiriyor,aptallaştırıyor v.s. siz zaten bunları bilirsiniz.İsterseniz mesai saatleri içerisinde Maranki kozmik yaşam merkezini arayın bipolarla ilgili uzman arkadaşlardan bilgi alın telefon : 0212 533 01 33 eğer konuşursanız çörek otu yağı,papatya ekstratı ve sarı kantoronun bipoların ilacı olduğunu duydum doğrumudur diye de bir sorun.Bunun yanında Allah'ın emir ve yasaklarına uymak , huşu içerisinde namaz kılmak , cami ve türbe ziyaretleri Kuran okumak bütün psikolojik hastalıklarda çok faydalı ben namaz ve Kuran ile şifa buluyorum eşinize de tavsiye ederim.Uyku düzeni bipolarda çok önemli akşam en geç 23 de uyumak gerekiyor gece oturmak uykusuz kalmak maniyi tetikliyor.Uyku için melisa çayı kullanıyorum rahatlatıcı bir etkisi var..Bilgisayar başında fazla kalmak fazla televizyon izlemek bipolar hastalarını çok olumsuz etkiler.Açık havada yürüyüş bil hassa ormanlık bir alanda ve ya deniz kenarında hastayı çok olumlu etkiliyor.Eşinizde intihar eğilimi olduğunu söylüyorsunuz metafizik bir etki söz konusu olabilir ( Cin musallatı ve büyü) Bu alanda da bir uzmana danışmanızı öneririm.Umarım aktardığım bilgiler faydalı oldur Allah size güç ve kudret eşinize şifa versin..

Yorum

İşleniyor...
            X