Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İNTİHAR DAVRANIŞININ NÖROBİYOLOJİSİ

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• İNTİHAR DAVRANIŞININ NÖROBİYOLOJİSİ

Nöron hücresi yüzeyinde bulunan reseptörlerin nörotransmitter tarafından uyarılması durumunda hücre içi sinyal iletim sistemleri aktive olur, bu sistemler hücrenin genomunu etkileyerek hücrede ve hücre aracılığı ile beyin tüm ağ sisteminde fonksiyonel ve yapısal değişikliklere yol açar.
    İntihar davranışının ortaya çıkmasında hücre içi sinyal iletim sistemlerinin etkisi araştırılmaktadır.
    G proteinleri ile aktive edilen adenilatsikraz aktivitesi intihar kurbanlarında düşük bulunmuştur,buna karşılık bir başka ikinci mesajcı sistemi olan inozitol fosfat yolağı ile ilgili bulgular az sayıda ve tutarsızdır.
    Benzer şekilde bu sistemler tarafından aktive edilen proteinkinaz c ve proteinkinaz A ile ilgili bulgularda kesin bir sonuca işaret etmemektedir.
    Şimdiye dek yapılan araştırmalar intihar davranışının ortaya çıkmasında özellikle serotenerjik sistem ile ilgili bozukluklara dikkat çekmektedir.
    Bu sistemde hem serotonerjik aktivite düşüklüğüne, hem reseptör disfonksiyonuna ait sorunlar bulunmaktadır.
    sözü edilen bu bulguların büyük ölçüde genlerle ilişkilendirildiğini, intihar davranışının ortaya çıkmasında genetik faktörlerin önemli bir rol oynadığını ve bu alanda yapılan ciddi çalışmaların ümit verici sonuçları olduğunu da vurgulamak yararlı olur, sevgilerim ve saygılarımla....
    UNUTULANLAR UNUTANLARI HİÇ BİR ZAMAN UNUTMAZLAR

evet intihar eğilimli olmak da bir organik beyin arızasıdır.
    paylaşım için teşekkür!

Yorum

öyleyse intihar etmek günah filan diil.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sonsun View Post
        öyleyse intihar etmek günah filan diil.
        yav böyle yorumlamasan iyi olurdu!

Yorum

kötü oldu bu bilgi benim için evet.birden ölesim geldi.

Yorum

İşleniyor...
          X