Duyuru

Collapse
No announcement yet.

böyle yaşamak ölümden beter!!!

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• böyle yaşamak ölümden beter!!!

.................................................. ..........................................
    Last edited by soruisareti; 27-01-2011, 01:15 AM.

Orjinal yazı sahibi: soruisareti View Post
    bipolar affektif bozukluk benim tanım...bu sıralar ağır depresif durumdayım... mani ve depresyon arasında geçen bu ömür beni daha da boğuyor...en kötü kararı bile alamıyorum...kararsızlıklarım yüzünden artık ailem bile beni istemiyor...ilaçlar sadece benim gördüğüm kimsenin göremediği şeyleri görmemi engelliyor bazen diyorum da hayatı gerçekleriyle kabul etmek daha zor sanki...çok zor bir dönem geçiriyorum nişanlımdan ayrıldım beni istirmar ettiği için...bana olan yanlış yaklaşımları beni çok ürküttü sürekli sesler duyuyorum sana tecavüz edeceğim diyor bir ses... insanlardan korkuyorum onun yüzünden erkeklerden özellikle her erkeği potansiyel sapık olarak görüyorum...ama bu kabusun bitmesi için elimden geleni yaptım ve sonunda ayrıldım ondan...bu karardan da pişman değilim hayatımı onun esaretinden kurtardığım için yalnız ben insanlar tarafından yalnız bırakıldığımı görüyorum artık hayatta yaşamak için sebep bulamıyorum kendime şu an ölümü istiyorum sadece...hayat benim için anlamsız geliyor çünkü bu hayatta kimse tarafından istenmiyorum artık bu yalnızlık beni öldürüyor... bu kalabalık içindeki yalnızlık beni öldürüyor...evden dışarı çıkmaya bile korkuyorum ilaçlarım çok ağır olduğu için sürekli uyuyorum.. hayatla bağımı kopardım da denebilir...okulumu bitirmem için çok üstüme geliyorlar... ama ben bu halde kendimde güç bulamıyorum bende istiyorum okulumu bitirmeyi çünkü buralardan gitmek istiyorum ailemden özellikle annemden uzaklaşmak istiyorum...benim istikbalim olabilmesi için öncelikle sağlıklı olmam gerekiyor ama ailem bunu bir türlü akıl edemiyor ya da görmezden geliyor...bilmiyorum yaşam beni anlamayan insanların arasında geçmek bilmiyor...sadece gitmek istiyorum buralardan bu dünyadan... içimdeki bu duyguları anlayabilecek insanlar var mı bunuda bilmiyorum...lütfen bana yardım edin... yaklaşık dört senedir bu hastalık hayatımda ve ben çıkış yolu bulamıyorum...ailem artık bu hastalık için bana destek olmuyor maddi manevi bende elimdeki imkanlarla bişeyler yapmaya çalışıyorum...erenköyün ümraniyedeki polikliniğine gidiyorum ama orası da çok kalabalık olduğu için doktorlar gereken ihtimamı gösteremiyorlar...özel doktora gitmemde şuan imkansız... bilmiyorum nasıl çıkacağım bu karanlık kuyudan bilmiyorum... lütfen bana yardım edin... yalvarıyorum lütfen...

sevgili soruişareti

kesinlikle duygularını çok iyi anlıyorum...şunu kabullenmek gerek önce gercekten cok zor bir hastalık bende de bipolar bozukluk var..senin durumun daha ciddi sanırım ama inan benzer şeyler hissediyoruz..insanın bazen dayanacak gücü kalmıyor bunu çok iyi anlıyorum...ailenin desteginin olmaması senin için çok büyük şanssızlık cunku bu hastalıkta aıle ve cevre önemli..destek önemli...diğer insanlar yani bu hastalıgı yaşamayanlar diyim bizim gibilerin neden okula gidemediğini ya da işte çalışamadıgını anlayamazlar malesef...ama hastalıkla savaşırken bile o kadar mantıklı şeyler söylüyosunki...en azından bu bile yeterli bununla savaşmana....ilaç çok önemli ama fazla uyutması kötü oluyor...bi şekilde aıleni ıkna etsen en azından maddi destek verseler bi süre çünkü eminim onlar da çocuklarını kaybetmek istemiceklerdir...sana düşense biraz sabır ve kuvvet elimden fazlası gelseydi keşke......en azından şunu bil seni çok iyi anlıyorum çünkü benim durumum o kadar ciddi deilken bile ben şu an çalışamıyorum...bişiler yapmak istiyorum ama yapamıyorum ki bu hastalıgın en kötü duygularından biri o...bir de nişanlından ayrıldıgın bence iyi olmuş çünkü bu haldeyken bi ilişki yürütemeyiz...bırak yürütmeyelim...önemli deil... şu an maddiyatına odaklan ve bi şekılde doktorla görüş...en azından okulunu bitirebilecek konuma gelmeye çalış bir de kış mevsimi depresyon dönemi bunun dönemsel atak oldugunu bil ve sadece bu dönemın gecmesini sabırla bekle...umudunu asla kaybetme..ne olursa olsun hayat yaşamaya değer canım....hastalığın seni esir almasına izin verme..sen hastalığını kontrol altında tutmaya çaış zor biliyorum böle burda konusmak cok kolay...insanın tam delirmeden önceki hali bu hastalık güçlü olmaya çalış

Yorum

teşekkür ederim moana dikkate alıp cevap verdiğin için...seninde kendinle bazen çeliştiğin anlar oluyor mu? merak ettim bana sık sık oluyor bu kararsızlıklarımdan ötürü...

Yorum

şu ara çelişkili değilim ama önceden yanı tedavı olmadan önce hastalıgı yasarken ama farkında değilken çok çelişkili bi hayatım oldu..yani mesela kendime yakışmıcak bi davranışı yaptığım çok oldu...sonrasında da ben bunu nasıl yaptım diye kendimi yediğim şükür şimdilik iyiyim...bazen kötüleşiyorum ama senin kadar kötüleşmedim...allah sana sabır derman versin...yaşamayan anlayamaz...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: moana View Post
          şu ara çelişkili değilim ama önceden yanı tedavı olmadan önce hastalıgı yasarken ama farkında değilken çok çelişkili bi hayatım oldu..yani mesela kendime yakışmıcak bi davranışı yaptığım çok oldu...sonrasında da ben bunu nasıl yaptım diye kendimi yediğim şükür şimdilik iyiyim...bazen kötüleşiyorum ama senin kadar kötüleşmedim...allah sana sabır derman versin...yaşamayan anlayamaz...
          amin inşallah herşey düzelir...şuan kendimde hiç güç bulamıyorum ve yapayalnızım çok kötü hissediyorum....

Yorum

bende erenköyün ümraniye poliklinige gidiyorummmmmmm keşke hiç gitmek zorunda kalmasaydımm ((

Yorum

Canım sen daha önce hastaneye yatıyorum demiştin,yatmadınmı? bir gelişme ve iyileştirme gösteremedinmi?..kendini bu kadar bırakma,vazgeçme kendinden.Ne güzel okulun var,derslerine adapte ol,okulunu bitirmeye çalış.Hastayım diyerek dahada çok hasta etme kendini.Biraz çabala lütfen iyileşmek için.Acil şifalar diliyorum...
              Evli ve mutlu,çocuklu....sigpic

Yorum

soruişareti, bence ailen seni çok seviyor, aksini düşünme lütfen.
                Hastalık ta bizim için sağlık ta.
                Acil şifalar diliyorum inşallah.
                Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

sonbahar ailem hastaneye yatmama razı gelmedi...bu sebeple hala aynı gibiyim...
                  iyimser inşallah dediğin gibi seviyorlardır beni çünkü sevgiye çok muhtacım kendimi çok yalnız hissediyorum...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: soruisareti View Post
                    sonbahar ailem hastaneye yatmama razı gelmedi...bu sebeple hala aynı gibiyim...
                    iyimser inşallah dediğin gibi seviyorlardır beni çünkü sevgiye çok muhtacım kendimi çok yalnız hissediyorum...
                    Kesinlikle seviyorlardır. Anne babalar çocuklarına bağırır kızar falan ama iş sevgiye gelince öyle çok severler ki.

Ailenin sana olan sevgisinden şüphem yok ama onların senin durumunu iyi anladıklarından şüphem var.

Bu psikolojik rahatsızlıklarda kişinin yakınlarının bu konuda bilinçlendirilmeleri gerekiyor. Ama nasıl, işte o çok zor.

Mesela ailen hastaneye yatmana niye izin vermedi, eğer doktor gerekli gördüyse ailen neden karşı çıktı? senin iyi olmanı istiyorlardır elbet burada sorun para mı acaba?

Para değilse ne olabilir? daha önce hastane deneyimin oldu da daha mı kötü oldun?

Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

mesele para değil hastalığımdan bıkmaları çünkü bu öyle bişey ki insanı tabiri caizse döneğin teki yapıyor bir türlü bi kararda sabit kalamıyorum...ayrıca hastane konusuna gelince de ben ileride öğretmen olacağım bu sene mezun olursam benim sicilime işlemesinden korkuyorlar...bu sebeple de hastaneye yatmama izin vermiyorlar...

Yorum

peki hastaneye yatmadığın takdirde bu şekilde ne kadar verimli bi öğretmen olucaksın? ben de ingilizce öğretmeniyim atanamadım ve açıkçası bu halde çalışmak ta istemiyorum..saçma sapan sinrirleniyorum felam en basitinden

Yorum

kardeşim 3 yılı aşkın seninle konuşuyoruz bir çaredir aramaya çalıştım sana...nelere dalıp gittin,bu nedir allah aşkına sen ne zaman bu acıdan kopacaksın,dur desem ışıga uçan kelebekler gibi kopup gidiyorsun ona o bile degil onun düşüne...bu kaçıncı ölüşün bu kaçıncı diriliş keşke allah dese birini mutlu et ve ona huzuru tattır dese o inan sen olurdun,çünkü gerçekten melek gibi kalbin var ve sıgınmak istiyorsun bir aşkın gölgesine o gölgede yakıp kavuruyor seni...o çaresizligini biliyorum senin hani bogulursunda hastane köşelerinde bir doktora bakarsın bir yalvarıştır seninkisi ama yüzünü çevirir doktor gider,dakikaların asırdır senin kimse duymaz...rabbimden diliyorum hemde tüm kalbimle senin o kalbinede huzur mutluluk versin duymazsa allah haykıracagım artık ona yeter ama gerçekten yeter.....

insan ne için yaşar..bir bebek melek olarak gelir dünyaya,büyür büyür aynı senin gibi bir melek, aşık olurda acı çekmek içinmi bu ne adaletsiz dünyadır böyle...hala inanıyorsam allaha yaşadıgımdandır bu, hala katlanıyorsam bu adaletsiz dünyaya bu hala allaha inandıgımdandır ve bir gün gelir ölürsem beni yaratanla çok uzun konuşacagım tüm bu haksızlıkları.......

Yorum

Sevgili Soruişareti,

Sizi istismar eden nişanlından ayrılmanız, karar verme yeteğinizin halen mevcut olduğunun bir kanıtıdır. İnsanlar yanlız nişanlanabilecek erkeklerden ibaret değilir, Evlenebileceğiniz bir erkeği aramağa şimdilik ara vermeğe bunun yerine gitmekte olduğunuz Üniversiteyi bitirmek için elinizden geldiği kadar çaba göstermeğe karar vermelisiniz. Ayrıca erkek arkadaş yerine size yanlızlığızı unutturabilecek kız arkadaşlar edinmeğe çalışmalısınız.

İster özel olsun ister hastane doktorları olsun yapacakları şey hemen hemen aynıdır, Yaptıkları iş piyasaa mevcutları sınırlı ilaçlardan bir veya ikisini yazmaktan ileri gitmez. Özeller sadece bizlerden oldukça büyük miktarda para kazandıklarından genellikle memnun kalıp tekrar gelmemiz için daha fazla zaman ayırabilmekte, güler yüzlü davranma ve bizi dinler aktörlüğünü yapmaktadırlar. Özellerin çoğunun hastanede çalışan doktorlar olduğunu unutmayın.

Mezun olduğunuzda iş bulmanızda zorluk çıkarmaması için ailenizin hastaneye yatmanıza mani olmalarında (sicilinize geçebileceği endişesi dolayısıyle) onlara hak vermekteyim. Aileniz eğer sizin durumunuzdan bıkmış veya sizi sevmemiş olsalardı hastaneye yatmanıza mani olmazlardı, aman bıktık usandık hastaneye gitsinde biraz nefes alalım derlerdi.

İnsanlar tarafından yanlız bırakıldığınızı görmenizin, algılamanızın nedeni çok duygulu bir insan olmanız ve insanlara karşı bağımlı olma karekteriniz yüzünden. Aynı problem bende de mevcut. Duygularımızı bilhassa hastalığımız sürecinde kontrol etmek oldukça zor. Bir fırsatını bulup duygularımız bizi kontrol etmesi yerine biz duygularımızı kontrol edebilmeyi öğrenmemiz şart.

Bence sizdeki durum Mani değil onun hafifi olan Hipomani. Ben bunu defalarca yaşamış bir kişi olarak uzun süredir devam eden depresyonumun Hipomaniye dönüşmesini dört gözle beklemekteyim. Hipomaniyi depresyonumun iyileşmesi olarak tanımlamaktayım.

Mani’yi ise Adolf Hitler’in yaptığı gibi başkalarına zarar verebilecek derecede agrasif yani bir nevi delilik durumu olarak bilmekteyim. Allaha şükür şimdiye kadar bende böyle bir durum olmadı. Anlattıklarınıza göre sizdede olmamış.

Ancak doktorlarımızın çoğu hipomani için dahi mani ilaçları yazmağı adet edinmişler. Ne derece doğru yapmaktalar bilmemekteyim. Zannımca hipomaninin maniye dönüşmesini engellemek için olsa gerek.

Bipolar tedavisinde en çok kullanılan ilaç Lityum ve adını unuttuğum başka bir ilaçtır. ömür buyu kullanmayı gerektirebilirler.
                            Doktorunuzun size yazdığı SEROQUEL’in prospektüsünde ise:
                            Bipolar bozuklukların eşlik ettiği manik atakların tedavisinde endikedir denilmektedir.

Ancak Manik Atak terimi kafamı karıştırdı. Yani Panik atak’da olduğu gibi aniden gelen kısa süreli fakat bilinçsiz ve başkalarına ve kendisine zarar verebilecek davranışlar olsa gerek. Bence mani periodu ile mani atakları değişik şeyler olmalı.

Manik atak geçirmiş arkadaşlar bunun nasıl bir şey olduğunu ve manik ataklarının devam sürelerini açıklarlarsa sevinirim.

Geçmiş olsun, U34
                            Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

manık atakla ilgili biraz biligim var umarım sıze anlanızda yardımcı olur.Manık atak kişilerinde uyku ıhtıyacnda azalma kısı her zamankınden daha fazla konuskandır veya konusmayı surdurmek ıcın baskı hısseder. fıkır ucusması yasar yanı konudan konuya atlama gıbı.dikkat dagınıklıgı cekebılırler.kotu sonuclar olusturma olasılıgı yuksek zevk veren etkınlıklere asırı katılımları olabılır.ı.negatıf sonucları olan düşüncesiz davranıslar sıktır.en az bir hafta suren duygu durum bozukugu yasanır.hastaların davranıslarına daır ıc gorulerı yoktur ve tedavıye dırenırler.bazıları ılerı duzeyde psıkotık va saldırgan olabılırler.Bildiklerım bunlar umarım yardımcı olur size..

Yorum

İşleniyor...
                              X