Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Depresyon mu, nedir anlamiyorum...lütfen yardim edin...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Depresyon mu, nedir anlamiyorum...lütfen yardim edin...

slm arkadaslar,

suan 18 yasindayim ve yaklasik 15 yasimdan beri piskolojik sorunlar yasiyorum.....

Butün hayatimi anlatmak istiyorum size...

Ben Avrupa da kaliyorum, 4 yasinda böbrek hastaligina yakalandim..cocuklugmu hastanelerde gecirdim halen de geciriiyorum..
    Bu hastaliga ragmen, cocukluk dönemin cok güzel gecti..Top oynardim (yasak oldugu halde), gezerdim, tatile giderdim ailemle yani anliyacaginiz hersey mükemmel di....

daha ki o güne kadar......12 yasindaydim

Ailemle Türkiye ye izine gelmistik. Tokat da halamlarin evinde ateslenmistim, terliyordum (herhalde eski birsey yemisdim,ishal dim)..ve bizimkiler de tabi uzun süredir birbirini görmedikleri icin disarda bahce de grill yapiyorlardi, muzik söyliyorlardi....Tabi hasta oldugum icin, koskoca yanlizca tamamen karanlik evde kalmisdim, terliyordum, atesim vardi....

Iste ne olduysa tam o aksam oldu...keske düsünüyorum, keske o gün orda olmasaydim, yada bakmasaydim, yada tokata gitmeseydik....sansa bak..

Hatirlarsinizdir Show TV de eskiden "Parmak izi" diye bir program cikiyordu...Ben koltukta yatmaya caliyordum...Sonra ablamla halam gelmisti ve o programi acitlar..tabi ben bakmiyordum ama parmak izindeki olaylari duyuyordum...Konu: Bir Kadinin kizi ve damadi onu parasi icin öldürdüler, ama fasicene....her neyse kulaklarimi kapatmaya calisiyordum....

Aksam oldu yatmaya gitik bütün aile.....aksam gece uyandim bir terleme oldu, bir korku icimde....annem de yanimda yatiyordu..annemi gördükce daha cok korkmaya basliyordum, icimde sesler geliyor du anneni öldür diye.. düsüne biliyormusunz kendi annemi....

o günden beri bütün tatilim sigim oldu, tatilboyunca hep o aklimdaydi..düsüniyordum hep anneme söylim mi söylemem mi? hic birseyden daha zevk almiyordum, korku icinde yasiyordum..sonra bu aklimdaki sey erkek kardesime gecti, bu sefer kardesimi öldürmek istiyordum düsüne biliyorumusuz.... :cry: :cry: ..sonra Allaha sükür gecti o günler. 2 sene iyidim yine..... daha ki 15 yasina kadar......

Bundan 3 sene önce Annemin kizi oldu benim de kiz kardesdim, bir gün yatmaya gitim ve rüyamda cok kotü bir sey gördüm...yeni dogan kiz kardesim, balkondan asaga düsüp öliyor.......gündüz kalktim o rüya aklima geldi ve korkmaya basladim...Kiz kardesimi gördükce korkuyorum bilmiyiyorum neyim var ama korkuyorum onu gördükce...onu ölürmektenmi, onu kaybetmektenmi bilmiyorum....dedim bundada da gecer 1 sene oldu gecmedi, 2 sene oldu gecmedi, 3 sene oldu halen gecmedi......

Suan 18 yasindayim 15 yasinda basladi.......kendime hep soruyorum neden, neden, neden??? keske böyle seyler aklimda olmasaydi...kendimi cok kotü hisediyorum, eve bile bazen gitmek istemiyorum onu gördükce korkuyorum...Niye bir Abi gibi sevemiyorum kardesimi, niye bir abi gibi ilgilenemiyorum..hep kendime sorular soruyorum...Annemle babama da söyliyemiyorum, söylesem shocka girerler diye, beni sapik diye tutarlar....Kimseye söyliyemiyorum, korkuyorum....

lütfen yardim edin ne yapmaliyim....yokmu elektronic shocklar, hafizami silmek icin birseyler....bunlar unutmak istiyorum, normal hayatima geri dönmek istiyorum...Ölmeyi de arada sirada düsüniyorum ama güclü bir kisilige dogruyu yanlisi bilen birisi oldugum icin dayaniyorum, sabir diyorum...

LÜTFEN YARDIM EDIN

...

burada hiçbirimiz teşhis koyamayız ama obsesif kompulsif bozukluk (OKB) konusunu bir araştır siteden.. bu bir çeşit takıntı hastalığı..anlattıkların bu konuyla ilgili benzerlik gösteriyor.. konuda yaşadıklarınla ilgili benzerlikler bulursan mutlaka profesyonel destek almayı dene..çünkü bahsettiğin süreç kısa bir zaman dilimi değil..

istemeden aklına gelen düşüncelerden dolayı kendini suçlu hissetmene endişelenme gerek yok.. bir araştır konuyu sonra bize de bilgi ver.. şimdiden geçmiş olsun..

Yorum

Ailene bütün düşündüklerini söylemek durumunda değilsin.yalnız rahatsız olduğunu söyle ama dr una her şeyi anlatmalısın.
      3 yıldır bu sorunlarınla neden yalnız savaşıyorsun anlayamadım.
      Bir an evvel bir psikyatrist'e gidip konuşmalı yardım almalısın...
      Vereceği ilaçlar sana yardımcı olacaktır mutlaka...
      Hayat bir uykudur, ölünce uyanır insan,
      Sen erken davran, ölmeden önce uyan...

Yorum

kesin bir şey söyleyemem ama bence doktora görünüp herşeyi açık açık anlatmalısın.Yardıma ihtiyacın var.Böyle huzursuz yaşamaktansa doktora gitmeyi dene.Yurt dışında olduğunu söylemiştin.Dil sorunun var mı?Doktora içinde bulunduğun durumu açık açık anlatabilecek misin?geçmiş olsun.

Yorum

Merhabalar,

Yaşamış olduğunuz hastalık nedeni ile, içinizde bir isyan hissi birikmiş olabilir. Bazı konularda kıyasa girip, zaman zaman "neden ben" gibi sorular sorup bunları bilinç altınızda çoğaltmış olabilirsiniz. Ve süreç içinde de bunlar birikip, o program gibi bir sebeple açığa çıkmış olabilir.

Bilinç altında kalan çözümlenememiş problemler, kişiyi seneler sonra bile etkisi altına alabilir ve bir sebebe bağlayamaz hale gelebilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken, bu yaşadıklarınızı hiç çekinmeden ailenizle de paylaşmanız olacaktır. Bu, hem yapılması gereken hakkında fayda sağlayacaktır hem de sizde kısmi bir rahatlama sağlayacaktır. Onlarla konuşmak hususunda kesinlikle çekinmeyin. Ve ilk fırsatta paylaşın.

Bu konuşma sonrasında varacağınız noktaya göre, ek olarak psikoterapist bir psikologla ya da psikiyatr ile görüşmeniz de fayda sağlayabilir. Ancak bu tip konuları sıkça ailenizle konuşun. Hakkınızda olumsuz düşünecekleri hissine kapılmayın. Sonuçta, böbrek rahatsızlığında uzunca tedaviler almak durumunda kalmış birisi, bu tür stresli süreçlere girebilir ve psikolog desteği almasında da hiçbir sakınca yoktur, aksine gereklidir.

Sevgiler.

Yorum

psikatyatriste gidin..kuvvetle muhtemel okb..şiddet takıntısı sık görülür ama pek dile getirilmez..eğer bu düşünceler özel hayatınızı okul hayatınızı vs.. sekteye uğratıyorsa hemen doktora gitmelisiniz..

Yorum

İşleniyor...
            X