Duyuru

Collapse
No announcement yet.

ankisiyeteli depresyon

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• ankisiyeteli depresyon

ankisiyetenin eşlik ettiği majör depresyon geçiriyorum.15 senedir pskolojik rahatsızlıklarım var obsesyon depresyon vs. son 10 senedirde tedavi oluyorum obsesyon gecti ama depresyon hala var.son 3 aydır ağır bir depresyon geciriyorum anksiyetede var ve depresyondan daha etkili konuşmakta bile zorlanıyorum bazen sANIRIM BU İKİNCİ ATAK nasıl gecer bu ne kadar sürer ayrıca dr a da gidiyorum 1 aydır paxil ve atatrax kullanıyorum ama fazla bi gelişme yok cevap veren olursa sevinirim

Bence biraz zamana ihtiyacın var.demek ki bunca senedir tam olarak olması gereken tedavi uygulanmamış.Paxil anksiyete içn gerçekten çok güzel bir ilaçtır faydasını görüceksindir.Biraz da düşünme biçimini değiştirmen gerekiyor bunun içiç kaygı duyduğun her düşüncenin mantıklı olmadığını kendine düşündürtmelisin.Kaygılandıgın her sorunda elbet olumsuz bir düşünce olduğunu görüyorsundur.Bunu mantıklı olarak tekrar olumlayarak düşünmeye çalışman sana yardımcı olur.Bende elimden geldiğince düşünme biçimimi yavaş yavaş düzeltmeye çalışıyorum Kolay olmuyor ama olacak Bi de besin desteği yapman iyileşmeyi destekleyecektir.kolay gelsin
    GELSİN HAYAT BİLDİĞİ GİBİ

Yorum

anksiyeteli depresyonda yeşil reçete ilaçları şart

Orjinal yazı sahibi: neredith
      ankisiyetenin eşlik ettiği majör depresyon geçiriyorum.15 senedir pskolojik rahatsızlıklarım var obsesyon depresyon vs. son 10 senedirde tedavi oluyorum obsesyon gecti ama depresyon hala var.son 3 aydır ağır bir depresyon geciriyorum anksiyetede var ve depresyondan daha etkili konuşmakta bile zorlanıyorum bazen sANIRIM BU İKİNCİ ATAK nasıl gecer bu ne kadar sürer ayrıca dr a da gidiyorum 1 aydır paxil ve atatrax kullanıyorum ama fazla bi gelişme yok cevap veren olursa sevinirim
      Merhaba Neredith,

Bende 7 yıldır Anksiyetenin eşlik ettiği Depresyondan mustarip bir kişiyim. Eylul 2008 de nükseden 5cisini yaşamaktayım. Bendeki depresyon bir başladımı en azından 6-8 ay sürüyor, oda şansım varsa.

Yüksek tansiyonum olması dolayısıyle kullanabileceğim antidepressanlar çok sınırlı ve hiçbirindende beklediğim kısa sürede depresyonuma faydasını göremedim, Sizin böyle bir sorununuz olmaması dolayısıyle bu süre dahada düşük olabilir. Buna rağmen anksiyetem için kullandığım sakinleştirici ilaçlardan çok faydasını gördüm ve görmekteyim. Kullandığınız atarax’ın her nekadar sakinleştirici etkisi varsada, yeşil reçete gerektirmiyen ilaç olması dolayısıyle demekki size yetersiz geliyor.

Maalesef SSRI antidepressanları kullanılmağa başlandığında Anksiyeteye hemen yardımcı olamıyorlar. Anksiyetenin devamı ise bana göre depresyonun iyileleşmesini zorlaştırıyor.

SSRI antidepressanları yanı sıra Anksiyeteli depresyon hastasını rahata kavuşturmak için mutlaka anksiyeteyi söndürücü ilaçlarında (yeşil reçete ile satılanların) en azından 2-3 ay birlikte kullanılması gerektiğine inanıyorum. Maalesef doktorlarımızın çoğu bu gereği bilmelerine rağmen bağımlılık riski bahanesiyle hastanın ıztırap çekmesine gözlerini yumuyor, hastaya yeşil reçete ile satılan sakinleştirici ilaç yazmamakla insanlık suçu işliyorlar.

Sakinleştiri ilaçlar hakkındaki konulara Link1 ve Link2’den erişmenizi ve oradaki yorumların tümünü okumanızı dilerim.

Sevgiler U34

Link1:http://www.psikoloji.gen.tr/modules....hlight=#410010

Link2: http://www.psikoloji.gen.tr/modules....hlight=#394386

Not: Burada yazdıklarım doktora danışmanın yerine eçemez
      Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

Doktorlar çok farklı düşünüyor bana da önyargım olmasıyla kullanmaktan kaçındığım yeşil reteçelii bir ilacı kullanmamın bagımlılık rıskı yapacagı belırtılerek kullanmamam soylendi.??Şimdi hangı dr a ınanmalıyım?ama kullanmıyorum şuan ıyıyım ama yarın kaygı korku yasayacagım bır yolculuk yasarsam kullanmam gerekecek bılmıyourm kafam karıstı su lınklerı bende ıncelesem ıyı olur
        GELSİN HAYAT BİLDİĞİ GİBİ

Yorum

cevaplarınız için teşekkürler.son 3 senedir bazı problemlerim dlayısıyla zaten hafif bir depresyon geçiriyordum genelde fiziksel belirtiler öndeydi ama 3 aydır çok ağırlaştı bazen sıkıntıdan yerimde duramıyorum insana hiçbir şey yaptırmıyor bu hastalık bütün gün uyukluyorum sonunda dayanmayıp işide bıraktım hayattan tamamen koptum bütün gün evdeyim akşamları zorla dışarı çıkıyorum sabretmekten başka çare yok.korkum bu majör depresyonun hiç geçmemesi tedaviye olumsuz yanıt verme olasılığı varmı bilmiyorum

Yorum

Major depresyon çoğu kere ilaçsızda geçebilen hastalıktır

Orjinal yazı sahibi: neredith
            cevaplarınız için teşekkürler.son 3 senedir bazı problemlerim dlayısıyla zaten hafif bir depresyon geçiriyordum genelde fiziksel belirtiler öndeydi ama 3 aydır çok ağırlaştı bazen sıkıntıdan yerimde duramıyorum insana hiçbir şey yaptırmıyor bu hastalık bütün gün uyukluyorum sonunda dayanmayıp işide bıraktım hayattan tamamen koptum bütün gün evdeyim akşamları zorla dışarı çıkıyorum sabretmekten başka çare yok.korkum bu majör depresyonun hiç geçmemesi tedaviye olumsuz yanıt verme olasılığı varmı bilmiyorum
            Eğer sizi depresyona sürükleyen stres verici sebebler geride kalmışsa, Major depresyon çoğu kere ilaç tedavi olsun veya olmasın 6-8 ay süre sonra kendiliğinden iyileşebilmektedir (Kaynak). Fakat bir süre sonra nüks edebilmektedir.

Nüksün önlenmesinde tedavide ilaç kullanmışsanız onlara devam etmeniz ve karşılaşacağınız yeni stres verici olaylardan korunmak üzere bilişsel terapiyi öğrenerek kendize uygulayabilmeniz faydalı olacaktır.
            Bilişsel terapi öğrenmesine öğreniliyorda, işin zor tarafı bende olduğu üzere, uygulanması gereken zamanda insan boş bulunup uygulamıyor. Neticede depresyonun nüksünü önleyemiyorsamda depresyon başlangıcında uyguladığımda hiç olmassa depresyona sebeb olan ve onu besleyen kötü düşünceleri zihnimden uzaklaştırmada faydası oluyor.

Bilişsel terapiyi merak edenler başlangıçta Link1’den temin edecekleri “Depresyon ve Başaçıkma Yolları” kitabından diğer faydalı kısa bilgiler yanı sıra öğrenebilirler.

Link1: http://www.remzi.com.tr/kitap.asp?an...15&kitapid=740

Kaynak (İngilizce): http://en.wikipedia.org/wiki/Clinica...ntidepressants
            Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

tesekkürler arkadaslar sabır gerektiriyor

Yorum

İşleniyor...
              X