Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Unutkanlık ve konuşma zorluğu için gittim ve sonuçlar

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Unutkanlık ve konuşma zorluğu için gittim ve sonuçlar

Merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım. Öncelikle yaklaşık 1 yıldır aşırı derecede unutkanlık ve konuşmada zorluk problemim vardı Bu sorun sene başında işe (2008 )girmemden sonra nüksetti diyebilirim. Gel gelelim bu sorun için biraz araştırdım ve nöroloji gitmeye karar verdim. Kan tahlili yaptı ve sonucunda b12 vitamin eksikliğim çıktı. Şu an iğne ile ilaç tedavisi görüyorum bakalım bir müddettir kullanıyorum doktorda büyük bir ihtimal bundan kaynaklandığını söyledi. Açıkcası psikolojik sorunlarımda vardı hayattan zevk almama takıntılar sosyal fobi vb. bu nedenler içinde beni psikiyatriye yönlendirildim. Bi kaç küçük testden sonra sanırım adı psikogram olan yanlış hatırlamıyorsam 566 soruluk bir testi tamamladım. Ve sonuçlarınıda aşağıya yazıyorum. Ayrıca losiram 10 mg antidepresan ilacı yazdı ve 1 haftadır kullanıyorum. Ayrıca aşağıdaki belge bana kapalı olarak psikolog tarafından verilerek ilk gitmiş olduğum nöroloji uzmanınıa verilmem istendi. Ki bende öle yaptım bir takım sorular sorduktan sonra bu analizi bana geri verdi bende harfiyen aşağıda size yazıyorum. Açıkcası hepsi şu an beni belirtiyo gerçi 1 haftadır ilacı kullandığımdan beri artık aklımdan manasız gereksiz düşünceler geçmemesine rağmen gerçekden ruh halim bu 1 yıl içerisinde hiçde iyi değildi. Açıkcası nasıl düzelteceğimide bilmiyorm. En çok yakındığımda bu durumda yakın bir arkadaşımın olmaması . Teşekkürler

Code:
    Nöropsikolojik değerlendirme sonucunda dikkat ve dikkati sürdürme işlevlerinde güçlükler gözlemlenmiştir. Yapılan değerlendirmenin tamamında psikiyatirik bulgu gösteren hastaya MMPİ uygulanmış ve klinik açıdan anlamlı depresyon saptanmıştır. Kişi küçük şeyler karşısında endişe duyma eğilimindedir. Gergin depresif öfkeli görünür. Kendini suçlama ve aşağılama eğilimindedir. Aşırı kontrollü duygu ifadesi yetersiz ve genellikle sosyal açıdan izole bir tablo oluşturur. Profilin tamamı değerlendirildiğinde klinik depresyonun yanısıra şizoid kişilik bozukluğuda değerlendirilebilir

Geçmiş olsun...

Öncelikle aramıza hoşgeldin.. ve geçmiş olsun diyorum.. kesinlikle tedavini aksatmadan devam etmeni tavsiye ediyorum, sonuç iyi olacaktır.. ailen ya da arkadaş çevrende hiç mi kimse yok durumunu paylaşabileceğin?
    bana özelden mesaj atabilirsin istersen...

Yorum

Ailem var şükürler olsunda onlara dert anlatılmıyo malesef. Neymiş düşünme geçer, takma kafana vs. Yaklaşık 2.5 yıl önce çocukluğumu geçirdiğim yerden taşındığımızdan beri yeni yerde pek arkadaşım olduğu söylenemez. Depresyona girmemi tetikleyende bu taşınma ve iş stresinden kaynaklandığını düşünüyorum (İş yerimden de bu sebeple ayrıldım ayrıca) :roll: Şu an 20 yaşındayım ama ileriyi şu halime rağmen hep umutlu görüyorum. Bilmiyorum belkide fazla iyimserim.

Yorum

mrb arkadaşlar bu adresi eklermisniz ????psikolojik sorunlarımızı paylaşım grubu group20996@groupsim.com

Yorum

tabiik her zaman iyimser ve umutlu ol, her koşulda umudunu yitirmemeye çalış.. ama ruh sağlığını da ihmal etme, yaşın çok genç çok kolay şekillenebilirsin yani hayatında değiştirmek istediğin birçok şeyi değiştirebilirsin... bir çok konuda başarılı ve mutlu olabilirsin..

Yorum

Unutkanlık ve konuşma zorluklarında besin takviyeleri

Merhaba Dmrip1905, aramıza hoş geldin.

Diyebilirimki rahatsızlığınızın sebebebini araştırmak için en güzel yolu seçmiş ilk üyelerden birisiniz. İlk önce psikolog, sonra nörologist en sonrada psikiyatrist. Şansınız varmışki her üçüde görevlerini hakkıyle yapmışlar. Psikolog’un sizi Psikiyatrist yerine nörologist’e yönlendirmesi sizin isteğiniz üzerinemi olmuş onu pek anlayamadım, ama sizin için çok iyi olmuş.

Tahlil neticesi sizde B12 eksikliğinin çıkmasına sevindim, çünkü B12 eksikliğinin beyinle ve hatta depresyonla ilişkisi olduğuna öğrenmiştim, bunun doğruluğu kanıtlanmış oldu. Hatırlayabildiğim kadarıyle B12 ve B6 vitaminleri, folic asid, bazı kereler demir ve magnezyum mineralleri Balık yağındaki Omega3’ü oluşturan DHA ve EPA ve diğer Omega3 yağ asitleri, ve C vitamini, beyinin sağlıklı çalışabilmesi için bilhassa +50 yaşındaki kişiler için çok gereken doğal maddeler arasındadır.

Çoğumuz genç olsak dahi yediğimiz gıdaların sınırlı kalması yüzünden bu maddeleri (besinlerden) yeterli miktarlarda vucudumuza alamamaktayız. Neticede beyinin içindeki bazı bozulmaların doğurduğu, unutkanlık ve kimyasal dengesizliklerden dolayı stresinde rolü olan depresyon gibi vb rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Losiram antidepresanı 70% şansla 4-8 hafta içinde tesirini göstermeye başlayacak, kullanıldığı sürece depresyon semptomlarını örterek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Hafızanız üzerinde nasıl tesir edeceği mechulumdur. Bu süre içinde beyinin kimyasal dengesizliklerini tamir etmesi için gerekli maddeleri besinlerden veya bu maddeleri içeren besin takviyelerinden almadığınız takdirde (ki siz şimdilik birini almaktasınız, diğerleri teste normal çıktımı bilmiyorum) ilacı bıraktığınızda ve bazı kereler bırakmasanızda (o zaman doktorunuz herhalde ilacın dozununu arttırmaya gidecekti) stresli olaylarla karşılaştığınızda depresyon muhtemelen tekrar nüks edecekti.

Psikiyatristlerimizin çoğu sentetik kimyasal ilaçları yazmaktan ileri gitmemekte, doğal besin takviyeleri konusuna itibar etmemektedirler. Nörologiste gitmeyip sadece Psikiyatriste gitseydiniz belkide ihtiyacınız olan B12’yide içeren Benexol gibi B-vitamin haplarından birini dahi yazmayabilirdi. Zannediyorum B12’yi iğne vasıtasıyle almaktasınız. İğne tedavisi bittikten bir müddet sonra doktorunuz belkide Benexol yazacaktır. Sormayı unutmayın.

İleriyi umutlu görmenize memnun oldum, zira bu görüşünüz bana göre depresyonun ağır olmadığının bir işareti ve yenmenizi kolaylaştırıcı..

Sevgiler; U34

Not:
            Burada yazdıklarım doktora danışmanın yerine geçemez.
            Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

zaten psikoloik rahatsızlıklarda mutlaka bir şeylerde eksiklik vardır....

Yorum

Hoş bulduk arkadaşlar. Ayrıca yorumlar için çok teşekkür ederim. İlacı kullandığımdan beri gerçekten çok halsiz, aşırı uykulu hal ve konsantrasyonda aşırı güçlük problemleri yaşıyorum. Şu an 8. günündeyim. Bilmiyorum inşallah geçici yan etkilerdir. Şöle bir arkadaş grubum olsa daha rahat atlatırdım heralde ama yanlızız işte olan arkadaşlarda yakın değiller yani yer olarak yakın değiller bana

Yorum

İşleniyor...
                X