Duyuru

Collapse
No announcement yet.

depresyon, iç ses, içsel konuşma

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• depresyon, iç ses, içsel konuşma

iç ses kişinin kendisi ile iletişimine denir. insan kendisi ile konuşurken kendi ana dili ile iç sesini kullanır. her insan kendisi ile dialoğu bu şekilde gerçekleştirir. peki depresyondakilerin diğer insanlardan farkı nedir?

depresyondaki insan kendisi ile konuşurken, kendi olumsuz yanlarını kendisine anlatır. başarısızlıklarını, hayata tutunamadığını sürekli kendine farklı temaları işleyerek anlatır. bu bir pekiştirme yöntemidir. üsrekli aynı diyaloglarla kendi hakkındaki olumsuz kanıları zihnine kazınır. olumsuz fikirleri hayatımın gerçekleri biçiminde algılama biçimi kuvvet kazanır. bu saatten sonra kişi genel bir karamsarlığı kendine aşılamış olur.

sürekli karamsar düşünen zihin karamsar düşünmeyi alışkanlık haline gelir. belki kişi çaba sarfetmeden aklına direk depresif konular geliverir. kendi kendine geviş getirme durumu da diyebilirir bu duruma.

depresyondan kurtulmanın en etkili yolu iç sese ayar vermektir. kişi kendine söylediklerini kendi kontrolüne alması gerekir. kendisine olumsuz şeyler anlatmamaya özen göstermelidir. ilk zamanlarda depresif insanlar bu konuda zorlanır. fakat sürekli yapınca belki 1 sene, belki 1 seneden daha az bir zamanda iç sesini kontrol etmeyi öğrenirler. iç sesini kontrol etme çalışması ilk 3 ay içinde etkisini gösterir. iç sesini kontrol etmesini öğrenen insan ve kendine sürekli olumlu şeyler söylemeyi başaran insan artık depresyondan çıkmıştır ve kolay kolay da depresyona girmez.
    ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Bizim ilişkimizde bu da var ama yüzde onunu anca oluşturur.

Yorum

ben içsel konuşmada ana dilim yerine arapçayı kullanıyorum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: tytoV View Post
        Bizim ilişkimizde bu da var ama yüzde onunu anca oluşturur.
        demek ki sen depresyonda değilsin.

Orjinal yazı sahibi: mustafakartal View Post
        ben içsel konuşmada ana dilim yerine arapçayı kullanıyorum.
        kendinle dialog kurduğun dil anadilindir.
        ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
          demek ki sen depresyonda değilsin.

Major demislerdi bide.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: tytoV View Post
            Major demislerdi bide.
            o zaman sürekli kendine olumsuz şeyler söyleyerek kandırıyorsun.

Yorum

ben içimdekilerden hangisinin gerçek ben olduğunu bilemeyecek kadar kalabalığım ...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
                o zaman sürekli kendine olumsuz şeyler söyleyerek kandırıyorsun.
                Tanıdığım herkes ya beni aldatmıştır yada aldatacaktır. İnsanın doğası bu.

Yorum

İşleniyor...
                X