Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Depresyonda mıyım? Ne yapabilirim?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Depresyonda mıyım? Ne yapabilirim?

Merhaba;

Yaklaşık 1 yıllık evliyim ve çok isteyerek evlendim. Çok mutlu olmam gerekirken garip bir ruh hali içindeyim, kendimi çözemiyorum. Bekli yardımcı olabilirsiniz, ne de olsa benzer sorunları yaşayan insanların toplandığı bir yer burası.
    • Canım hiç bir şey yapmak istemiyor, sürekli yorgunum. Gittiğim doktorlardan kimi bir şeyim olmadığını söyledi, kimi ise B12 eksikliği dedi. B12 iğnesi(adını yazmam doğru olmaz sanırım) olduğumda bir - iki hafta kendimi daha zinde hissediyorum ama sonra tekrar halsizleşiyorum. Sürekli uyku hali ve evde de canım hiç bir şey yapmak istemiyor. Öteden beri tembellik etmeyi seven, uykuya düşkün bir yapım vardır ama biraz fazla abarttığımı hissediyorum.
    • Çok stresli ve işin yetiştirilmesi mümkün olmayan zamanlarda yetiştirilmesi gereken bir işim var. Malesef son 4 yıldır bu işi yapıyorum ve stresten dolayı ülser, troid.. gibi hastalıklarla boğuştum. Ancak ara ara düzelmekle beraber aynı seviyede stres yaratan işi yapmaya devam ediyorum. Son bir kaç haftadır yine çok zor ve yoğun bir projeye girdik. Çok iş ve az zaman var ama ben çalışamıyorum. Gün içinde akşam 6 olsa da gitsem, çarşamba günü cuma olsa da gitsem diyorum, sürekli işten kaytarmaya çalışıyorum. Oysa iş ilerlemediği için akşamlarım ve hafta sonlarımı da stres içinde geçiriyorum. Ama bir türlü kendime söz geçirip motive olamıyorum.
    • İş değiştirmeyi düşünüyorum ama özellikle de bu kriz ortamında daha iyi bir iş bulabilir miyim bilmiyorum. Bir de kendime güvenim yok. Tembellik etmek istediğim için hiç bir işte mutlu olamam gibi geliyor. Bazen "en kötü ne olabilir, iş yetişmez, seni de kovarlar. Canını alacak değiller ya" diyorum(maddi durumumuz fena değil, o yönden sorunum yok.) Ama bu stresimi azaltmıyor. Etrafımda hep stresli, gece gündüz çalışmaktan bahseden insanlar olunca mutsuz oluyorum.
    • Hiç arkadaşım yok. Sanırım biraz asosyalim. İnsanlardan sıkılıyorum, hiç bir şey yapmak istemiyorum. Yalnız kalınca da daha çok kuruyorum, kısır döngü gibi.
    • Bir hobim de yok, bazı ilgi alanlarım var ama yarıda bırakmayacağıma güvenmediğim için başlayamıyorum hiç bir şeye. Başlasan da hangisinden başlayayım bilmiyorum.

Depresyonda mıyım, bilmiyorum. Eğer öyle isem psikoloğa gitmeliyim biliyorum ama siz de biliyorsunuz ki bunun maddi yükü oldukça ağır. Bildiğim kadarıyla tedaviler oldukça uzun sürüyor ve her hafta gitmek gerekiyor. Seansların ise en az 100 tl olduğunu duydum. O nedenle kendim yapabileceğim bir şey varsa onunla başlamak istiyorum.

Bana yardım için önerebileceğiniz bir şey var mı?

Şimdiden teşekkürler.

selam.ben depresyonda olan ve bunun tedavisine devam eden biriyim.anlattıkların depresyonun belirtileri ile aynı.ancak teşhis koymak için yaşantını biraz daha ayrıntılı bilmek lazım.tedavi konusunda ise ilk aşamada ilaç tedavisi önerebilirim.imkanın varsa ek olarak psikoloğa gidebilirsin.yada psikoterapistten terapi görebilirsin.ancak bu her hafta olacak diye birşey yok.doktor senin durumuna göre karar verir.belki 2 haftada 1 yada ayda 1 olur.belki okadar ağır değilsin.çünkü işine devam edebiliyorsun.depresyonun ağır durumunda olanlar artık günlük işlerini yapamaz duruma geliyorlar.tanıdığın yada tanıdığın kişilerin tanıdığı bir psikiyatriste gidip durumunu anlatman çok yararlı olur.ben bazen depresyonun en kötü durumunu yaşayabili,yorum ve o sıralarda hiçbişeyin düzelmeyeceğini düşünüyorum,aşırı mutsuz oluyorum.ancak bunların sebebi depresyon.ilaç tedavisiyle inanılmaz derece iyileştim.ancak keşke imkanım olsa da terapi alabilsem.çünkü psikoterapide senin düşünce tarzın,algıların inceleniyor.ve kendi kendini yeterli hale eglmeye başlıyorsun.[/color]
    <div>kimse anlamaz biliyorum;canımı yaksa da hayat g&uuml;l&uuml;yorum</div><br />

Yorum

bir uzmandan yardım almanızı öneririm,sanırım anlattığınız tüm olgular depresyonla ilişkilendirilebilir,zira böyle olmasa da bir terapisyenle ya da bir psikologla diyaloğa girmeniz öncelikle ruh sağlığınız için gereklidir,öyle ki -psikiyatr ve psikolog yardımlarına sadece ciddi sağlık problemleri hususunda başvurulur-yanılgısını çoktan aşmış olmalıdır...Daha mutlu ve huzurlu olabilmeniz ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için sadece kendi çabanız yeterli olmayabilir.Ayrıca bedensel hastalıklar ilaçlarla -belki de- kısa sürede tedavi edilip önlenebilinirken,ruhsal bozukluklar,bilinçsizlik ve ertelemeler nedeniyle anlayışılamayacak bir hızda ilerleme gösterebiliyor.Ruh sağlığın önemsemeniz ve en yakın zamanda zinde,huzurlu sağlık dolu bir yaşam sürmeniz dileğiyle..
      Olmadığın insan olarak sevilmektense, olduğun insan olarak nefret edilmek iyidir.

Yorum

Yorumlarınıza çok teşekkür ederim. Bir uzmandan yardım almaya karar verdim. Davranış Bilimleri Enstitüsünün adresini buldum ve sorunumu yazdım(sitede bir form var). Bakalım, uygun bir terapist buluerum inşallah

tavsiye edebileceğiniz biri varsa özelden atabilir misiniz? (İstanbul, tercihen Anadolu yakası)

Yorum

İşleniyor...
        X