Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sıkıntıları ortaya çıkaran durum ve eylemleri deşifre etme adına bir çalışma

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Sıkıntıları ortaya çıkaran durum ve eylemleri deşifre etme adına bir çalışma

Bu başlıkta psikolojik sorunları ortaya çıkaran durumları deşifre etmeye çalışacam. Aslında yapılmaması gereken şeyleri bilirsek kurtulmamız gereken durumları daha iyi fark ederiz.

Allah yardımcım olsun. İyi başlık olacak gibi duruyor. Bismillah diyelim başlayalım.
    ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Ailevi sorunlar
    Arsız Ayaklar Altında Alın Teri...

Yorum

Dayatma

Dayatma ve dayatmaya maruz kalma problemi psikolojik sorunların oluşmasında önemli bir faktördür.

Dayatma nedir?

Özgürlüğü sınırlandıran her duruma dayatma denir. Tabi bu özgürlükten kastım varoluşsal özgürlüktür.

Dayatma çeşitleri nelerdir?

Dayatma çok çeşitlidir. Özgür olamadığımız her durum bir dayatmadır. Paramız olmadığı için istediğimizi yapamıyor olmamız ekonomik bir dayatmadır. İç dünyamızdaki engeller yüzünden istediğimizi yapamıyor olmakta psikolojik bir dayatma türüdür. Başka insanların baskı yapmaları da sosyal dayatmaya bir örnek olabilir. Özgürlüğünün doğal sınırlarını kaybeden her insan dayatma ve baskıyı kendi iç dünyasında hisseder. Baskı uzun süreli olursa stres, depresyon, anksiyete...vb sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Dayatma alanlarını bulup o noktalarda çözüm aramak psikolojik çözüme biraz daha yaklaşmak demektir.
      Last edited by esintili24; 12-04-2013, 10:49 PM.
      ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

ooo başlamadan bile takipcilerim hazırda bekliyo. bu başlık baya reytink alcak anlaşılan

Orjinal yazı sahibi: dertli biri
        Ailesel sorunlar, çevresel sorunlar, kişisel sorunlar... bazen anlık olan panik atak tarzı psikolojik sorunlar... bir çok konusu var..
        Bu saydıkların sorunları ortaya çıkaran durumlar değil gibi sanki. Sorunların kendisi gibi gözüküyor...

Orjinal yazı sahibi: Gülben
        Takipteyim dostum..)))

Başlığın hepimize hayırlı olsun.İnşallah faydalanırız.
        Ah be gülben eski günlerde neydik değil mi. Bu aralar sıklaştırdın ziyaretini. forum eski neşesini sayende bulur. bulmasa bile ben kesin bulurum

Orjinal yazı sahibi: Negatif View Post
        Ailevi sorunlar
        iletişim çatışmaları ile ilgili, ekonomik, karşındakini anlayamama hep bu başlık altında incelense gerekek, hepsine değincez.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
          Dayatma ve dayatmaya maruz kalma problemi psikolojik sorunların oluşmasında önemli bir faktördür.

Dayatma nedir?

Özgürlüğü sınırlandıran her duruma dayatma denir. Tabi bu özgürlükten kastım varoluşsal özgürlüktür.

Dayatma çeşitleri nelerdir?

Dayatma çok çeşitlidir. Özgür olamadığımız her durum bir dayatmadır. Paramız olmadığı için istediğimizi yapamıyor olmamız ekonomik bir dayatmadır. İç dünyamızdaki engeller yüzünden istediğimizi yapamıyor olmakta psikolojik bir dayatma türüdür. Başka insanların baskı yapmaları da sosyal dayatmaya bir örnek olabilir. Özgürlüğünün doğal sınırlarını kaybeden her insan dayatma ve baskıyı kendi iç dünyasında hisseder. Baskı uzun süreli olursa stres, depresyon, anksiyete...vb sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Dayatma alanlarını bulup o noktalarda çözüm aramak psikolojik çözüme biraz daha yaklaşmak demektir.

bunlari bende yasadim ve yasiyorum sanki

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Gülben
            Ne güzel yazmışsın yine..yüreğimi ısıttın.. ))))))))Evet neydi o eski günler.Hayatımın en güzel günleriydi desem abartmış olmam..Burası ve dostlarım hiçbir zaman sanal olmadı benim için.VE bu nedenle hiçbir zaman kopamıyorum buradan.

Sende ihmal etme burayı..Allah izin verdikçe bende girmeye çalışıcam
            .
            sanal bazı reeli ortadan kaldırsa da aslında reel çoğu şeyi ortadan kaldırmıyor biliyor musun. insan ruhunu yazılarına avatarına koyup internette başka bir var oluş gerçekleştirebiliyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mavihüzün View Post
              bunlari bende yasadim ve yasiyorum sanki
              psikolojik problemler yaşayan herkes bunları yaşar.

Orjinal yazı sahibi: dertli biri
              bir insan "ben bugün depresyona gireyim" deyip depresyona girmez ki bir temeli vardır psikolojik rahatsızlıkların...
              İşte o temelleri bulmaya çalışcaz bu başlıkta

Yorum

kuruntuyu gerçek algılama

Gerçek sadece anda mevcuttur. Somut, dokunulabilir yaşantılar ancak anda gerçek olur. Aklımızda diğer zaman dilimlerine (geçmiş ve gelecek) her gidişimiz somut yaşantılardan uzaklaşıp kurgusal bir varoluşun içinde kendimizi bulmamız demektir.

Kurgularımız düşünme alışkanlığımızın yapısına uygun şekil alırlar. Karamsar bir insan nereye baksa karamsar ipuçlarını görecektir. İyimser bir insan nereye baksa iyimser ipuçlarını görecektir. Kurgular somut gerçeklerden daha kolay şekil alırlar. Karamsar düşünen bir insanın zihninde kendi hayali de karamsar temaları kolay işler hale gelir.

Şimdi gelelim kuruntuyu yani hayali olanı gerçekmiş gibi algılama olayına;

İzlediğiniz tüm filmler gerçekte bir kurgudur. Tv başına her geçişinizde hangi film yada dizi oynuyorsa ekranda onu seyrettiğimizde, filmde olanlar sanki gerçekten oluyormuş gibi bir algı ile seyrederiz. Gerçekliğini sorgulama gereği duymayız. Gerçekte olup biten her şey bir senaryo ve oyuncuların başına gerçekte öyle şeyler gelmiyor.

Hayallerimizi de aynı bir film seyreder gibi seyrederiz. Etkisine kendimizi kaptırırız. Kurgularımız bize ne yaşatıyorsa onu gerçek gibi algılarız. Psikolojik hepsinde kurgusal bir sürecin varlığı kesinlikle söz konusudur.

Yorum

Her bir niyet, bir anlayış bir ruhtur.

Ressam alır eline boyaları ve tuale çizmeye başlar sanatını, eğer dediğimi anlarsan ruhun bembeyaz bir bir tual, aklın bir fırça, niyetler ve anlayışlar birer boyadır. Aklına bulaştırırsın ilk anlayış ve niyet boyalarını sonra ruhuna şekil vermeye çalışırsın o bayalarla. Sen her boyadıkça anlayışlarla ruhunu, ruhun aynı o olur, sen aynı o olursun...

Şöyle bir bak kendine, aklın ne düşünüyor fark et. Ruhun nasıl bir şekil almış sonra onu fark et. Fırçanın ucundaki boyadan daha farklı mı sanıyorsun ruhunun rengini. İstediğin kadar dikkat et. Aklında ne varsa ruhunda o var, duygularında o var, fark et.
                  Last edited by esintili24; 13-04-2013, 08:04 PM.

Yorum

İç ses ve duygular

Masal dinlemek belki çocukluğun en güzel yanıydı. Kitabı eline alsa annen fantastik masallar anlatsa, anlattığı şeye göre duygularını yaşardın değil mi? Haksızlığa uğrasa kahraman, haksızlığa uğramış gibi hissederdin. Biri o kahramana kötülük yapsa ona kızardın. Korkunç yaratıklar çıksa karşısına kahramanın sende onun kadar kokardın. Dış ses sana hangi duygu tonunda neyi anlatsa o duygu tonunu hisseder, içinde yaşardın.

Eğer dediğimi anlarsan, artık şu zamanda telkinde en etkilendiğin ses iç sesindir. Yani kendi içinden kendine bir şeyler anlattığın sesin en etkili sestir. Duygularını kontrolüne almak istiyorsan eğer iç sesine yön vermeyi kendine öğretmen gerekir.
                    Last edited by esintili24; 15-04-2013, 01:39 PM.

Yorum

bnde dürtülerini kontrol edememe var.. ama sebebi ne bilmiyorum.. o an ne yapmak istiyorsam aşırı bi şekilde onu yapasım geliyor.. tepkilerimi de davranışlarımı da kontrol edemiyorum ama altında yatan sebep ne bilmiyorum.. doktora göre altında yatan sebep borderline olmam ama borderline'ın altındaki sebep ne bilmiyoruz.. ilaçlarla ömür geçer mi? onu da bilmiyorum..
                      "sen hiçbir işe yaramaz değilsin. Seni senden çalan toplumdur."
                      Tezer

http://www.sinirda-hareket-var.blogspot.com/

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kayıp 00 View Post
                        bnde dürtülerini kontrol edememe var.. ama sebebi ne bilmiyorum.. o an ne yapmak istiyorsam aşırı bi şekilde onu yapasım geliyor.. tepkilerimi de davranışlarımı da kontrol edemiyorum ama altında yatan sebep ne bilmiyorum.. doktora göre altında yatan sebep borderline olmam ama borderline'ın altındaki sebep ne bilmiyoruz.. ilaçlarla ömür geçer mi? onu da bilmiyorum..
                        dürtülerin tersine bişiler yapmayı denedin mi hiç. sanırım buda bir tedavi yöntemi. ne yapmak istiyorsan tersini yapmaya çalış. birde bunu dene.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
                          dürtülerin tersine bişiler yapmayı denedin mi hiç. sanırım buda bir tedavi yöntemi. ne yapmak istiyorsan tersini yapmaya çalış. birde bunu dene.
                          dürtülerim o kadar güçlü ki, onlara karşı gelemedim hiç.. aç bi insan düşün ve karşısında en sevdiği yemek duruyor.. o yemeği yememesi, çöpe dökemesi gibi bi şey bu.. oldukça güç..
                          "sen hiçbir işe yaramaz değilsin. Seni senden çalan toplumdur."
                          Tezer

http://www.sinirda-hareket-var.blogspot.com/

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kayıp 00 View Post
                            dürtülerim o kadar güçlü ki, onlara karşı gelemedim hiç.. aç bi insan düşün ve karşısında en sevdiği yemek duruyor.. o yemeği yememesi, çöpe dökemesi gibi bi şey bu.. oldukça güç..
                            kalıplaşmış ruhsal bir düzlemden başka bir ruhsal düzleme geçmek hemen olmaz. Senin dürtülerinin boyunduruğunda olman ruhsal bir düzlem. Bu düzlemden kontrolü kendi eline almaya doğru bir yolculuğa çıkacaksın sen. Bu yolculukta karşına basamaklar çıkacak. Her bir basamak çözülmesi gereken alt bir sorunu simgeliyor.

Şimdi elinde bir silahın olması gerekiyor. Varoluşunda var olan bir silah, bu silahın ismi "isyan". Dürtülerin zalim, despot bir hükümdar diyelim. Sende onun emrinin boyunduruğunda bir kölesin. İsyan önce fikirde başlar. Dürtülerinin sana her emir yağdırışında sen onun dediklerini yapsan bile içinden ona isyan etmeya başla. bu ilk basamağımız olsun. her bir emrine kafa kut. İsyan et. Aşağıla. Bu seni dürtülerinden hemen kurtarmayacak fakat, kurtulmana yardımcı olacak eline aldığın silahlarından biri olacak.

Bu dediğimi yapmaya başla istersen

Yorum

Duygular karar mercii değildir. gerçekleri bildirir bir görevi yoktur.

İnsan her çağda kendi varoluşunun gerçeğine ilişkin doğru bilgilere ulaşma arayışına girmiştir. Kendi varoluşunu daha sağlıklı kılma ve yaşamını daha doyumunda geçirme arzusu ile insan kendisini tanımaya çalışır. Bu tanıma sürecinde insan bilgi toplama veri kaynaklarını keşfeder. Bu kaynaklardan birisi de duygulardır.

İnsan hayatın realitesini ispatlardan beslenir bir bilgi ile anlamaya çalışır. Gerçekliği ispat edilmişse bir şey kesinlikle vardır ve o bilgi doğrudur der. Bu formatta var olan insan farkında olmadan veri kaynağı olmayacak alanları da veri kaynağı gibi algılamaya başlar. Onlardan biri de hislerdir.

İnsanlar bir şeyler hissediyor olması gerçektir ama hisler gerçeklerin habercisi değildir. Hisler düşüncelerin rengi ile ortaya çıkar, inanışlara göre şekil alır. Bir yalana inanan bir insanın hisleri de yalanına eşlik eder cinsten olur. şöyle bir örnek vereyim. Panik atak hastaları panik atak sırasında öleceğini ve kalplerinin duracağına inanırlar. Bu inanç ile hisleri aynı ölecekmiş gibi olur. Ama bilinen gerçek şu ki panik atak ve anksiyete ile ölen kişi daha literatüre geçmemiş.

Panik atak yaşayan insanın o an ölüm anı gibi düşünmesi bir yalan, hissettiği hislerde bir yalanın şarlatan destekleyicisi.

Bu kısım çok önemli arkadaşlar. Eğer nesnel gerçeğin haricinizde bir olgunun gerçekliğine inanırsanız sürekli sıkıntı çekersiniz. Var olan gerçek gerçeğe uygun bir algılama ve anlama düzleminde iseniz sorunsuz ve sıkıntısız bir hayat yaşarsınız. Bişeyler sizi rahatsız ediyorsa var oluşunuza uygun olmayan bir yapılanma içindesinizdir.

Yorum

İşleniyor...
                              X