Duyuru

Collapse
No announcement yet.

depresyonda manyetik uyarım tedavisi nedir ne değildir?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• kapsamaalani
    adlı üyemiz depresyonda manyetik uyarım tedavisi nedir ne değildir? konusunu başlattı

Merhaba!
    Bu sorunu yaşayan herkese şifalar dilerim...Yaklaşık 15 yıldır depresyon tedavisi görüyorum. Sıkıntılı bir süreç. Son birkaç senedir biraz daha iyi hissetmeme rağmen hala çok uzun yolum var gözüküyor.
    Tedavi bu kadar uzun sürünce insan alternatif metodları da denemek istiyor.
    Bunlardan biri "manyetik uyarım tedavisi". Bunu daha önce deneyen ve düzelen varmı. Gerçekten kullanılacak ve etkili bir yöntem midir?
    Aşağıdaki sitede gördüm ama kullananların veya uzmanların da bilgisini almak isterim bu konuda.
    http://www.mcaturk.com/psikiyatride_tani_tedavi.html

• ahmethakan
    replied
    bu tms banada biraz hayal geliyor.ilaçtan bıkan insan her şeyi düşünüyor ama evdeki bulgurdan olmak var.bu hastalıklardan kolay kurtuluş olmadığını bilmek ve ona göre davranmak gerekir

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    bu arada eşinize hayalini sorun ve onu gerçekleştirmeye bakın

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    ben iyileştim ama tamamen değil..majör versiyonu 6 ay sürdü..2 kez nüksetti.ikisinde de iyileşme süresi hemen hemen aynıydı.ilaç ya da alternatif tıp metotlaryla iyileşmedim.hatta zerre kadar faydası olmadı..ben beni depresyona sokan durumdan uzaklaştım..mesela evlilikten korktuğum için depresyona girdim..sorumluluk hissi beni bunalttı..nişanlıydım her iki majörde de.ayrıldım ve iş hayatına attım kendimi..ortada kafa yoracağım bir problem de kalmamış oldu..bunun gibi bir çözüm üretin.eşinizi hangi durum depresyona sokuyorsa o durumdan kurtulun.şu an hala hastayım..daha fazla fobim var..ama iyiyim o günlere nazaran çok çok iyiyim..kısa kısa depresyona giriyorum ama çabuk toparlıyorum..geçmiş olsun

Leave a comment:

• atakan45
    replied
    tmu

Eşim 2.5 yıldır majör depresyon da ,biz elektromanyetik uyarım tedavisini uyguladık 15 seans yaptırdık.Tedaviden hemen sonra kötü olduk.ancak 3 hafta sonra rahatlama yaşandı iyi geldiğini düşünmüştük ancak şuan yine eskisi gibi rahatsızlık sürüyor.sanırım normal rahatlamalarından biriydi.ama tekrar gitmeyi düşünüyorum.herkes iyi yorumlasın sonuçta insanların paralarını alıyorlar.bu lanet hastalıktan kurtulmak için insanlar remsn herkese sömürülüyor..doktorlar ,ilaçlar,bu tür tedavi yolları,reikiler,akapunkturlar,hocalar,nler neler
    Allah herkese şifa versin,çok zor hastalık.şunu merak ediyorum Majör depresyondankurtulupda ben artık iyiyim diyebilen varsa yazsın vede ne kadar sürede

Leave a comment:

• kapsamaalani
    replied
    Sevgili umut34, yazdıklarınızı dikkatle okudum. Tüm bilgiler için teşekkür ederim.

Okuduğum kaynaklarda tedaviyi yapanla pazarlayan aynı yerler olduğundan objektiflik konusunda şüphe uyandırıyordu. Özellikle hızlı iyileşme öyküleri hem umut verici, hem de şüphe uyandırıcıydı.

Şu anda EKT daha net bir çözüm gibi dursada açıkçası tedavi sonrası semptomlardan çekiniyorum.
    Ben bir süre daha bekleyip, eğer belirgin bir süre düzelme hissetmezsem sizin de dediğiniz gibi bu tedaviyi uygulayan doktorlarla görüşeceğim, bu tedaviyi görmüş insanlarla da karşılaşıp konuşma fırsatı bulursam daha net bilgiler elde edebilirim...

Size de şifalar dilerim...

Leave a comment:

• Umut34
    replied

Merhaba Kapsamaalani,

Uzman veya manyetik uyarım tedavisi almış bir kişi değilim. Ancak 5 ay önce başlamış şu an zirveye ulaşmış 7ci depresyonum, kullandığım ilaç ve besin takviyelerine rağmen 3-4 ay içinde ortadan kalkmaması halinde Manyetik uyarım tedavisi yerine elektro şok tedavisini tercih edebileceğimi kaynaklarını verdiğim aşağıdaki nedenleriyle bildirmek isterim.

İlaca direçli ciddi depresyonlarda ( TMU-rTMS) Transkranial Manyetik Uyarım tedavi cihazları ile EKT Elektro Konvulsif tedavisi (elektro şok) cihazları ile yapılacak tedavi arasında aşağıdaki farklar var.

EKT ilaca bir alternatiftir. Manyetik uyarım ise değildir.
    EKT uygulanan hasta genellikle 15-20 gün sonra mucizevi bir ilaç içmiş gibi depresyondan kurtulmuş olarak hastahaneden çıkar. Nüksünü önlemek üzere genellikle ilaç tedavisine devam eder. Şansı yaver gitmesse belki birkaç yıl sonra tekrar EKT gerekebilir. Belkide bu tekrar tedavi durumu manyetik uyarım tedavisi içinde geçerlidir.

İlk olarak Türkiyede 1999 yılında, cüzü bir yatım ve personel gerektirmesi nedeniyle olsa gerek manyetik uyarım tedavisini uygulamaya başlayan Profesör Nevzat Tarhan’ın, Elektroşokta şehir elektriği beyne direkt veriliyor. Çok riskli, yan etkileri var demesini komik ve yanlış bulmaktayım. Kaldıkı bu şahıs 2007 yılında şimdi elekroşok uygulamasınada geçmiş bulunmaktadır. Günümüzde elektroşok şehir elektriği beyne direk olarak verilerek yapılmamaktadır. Şahsen kataloglarını gördüğüm Modern cihazlar tarafından çok hassas olarak gerek dalga şekilleri gerek akım şiddetleri ve süreleri kontrol edilen ve üretilen elektrik akımları olarak verilmektedir.

Riskine gelince EKT’nin beyin hasarı yaptığına dair elde bilimsel kanıt bulunmamaktadır. EKT uygulanan hastalarda beyin hasarı durumunda kan dolaşımında yükselmesi gereken enzim ve proteinlerde yükselme izlenmemiştir. Hayvanlarda yapılan deneylerde EKT ile tetiklenen nöbetlerden sonra incelenen beyin dokusunda herhangi bir hasar izlenmemiş, nöbetten aylar sonra dahi yapısal değişiklik izlenmemiştir. EKT uygulanması esnasında beyin ısısındaki artış bir derecenin onda biri kadardır, bu sebeple elektrik beyin dokusuna zarar vermez.

EKT sonrası izlenen bellek kusurları genellikle bir yıl içinde tamamen ortadan kalkar. EKT öğrenme becerisini azaltmaz, aksine depresyonun ortadan kalkması ile öğrenmeyi daha kolaylaştırır. Ancak bazı hastalarda EKT uygulamasından hemen önceki kişisel anıların tekrar hatırlanması 6 ay-1 yıl arası bir süre gerektirebilir. Fakat psikiyatrik hastalardaki unutkanlık, yeterince iyileşmemiş hastalık, ilaç yan etkisi ya da yaşlanma sebebiylede olabilmektedir. .İşte sadece bu yan tesir beni korkutmaktadır, yoksa daha fazla beklemeden koşa koşa EKT almağa müracaat ederdim.

Profesör Nevzat Tarhan’a göre Transkranial Manyetik Uyarım tedavisi ilaca bir altarnatif değildir. Beyinin ilaca olan direncini azaltarak ilaçlar vasıtasıyle hastanın depresyondan çıkmasını kolaylaştırır. Her nekadar 10-30 dakikalık seanslar halinde 15 seanstan az olmamak üzere uygulanırsada, beraberinde veya akabinde mutlaka ilaç ve bazende sonra psikoterapi verilmesini gerektirir. Hastanın bu ilaçlar vasıtasıyle depresyondan çıkması EKT’nin aksine aylar sürebilir. İlaçların ne derece tesir ettiğini anlamak üzere aynı klinkçe beyin haritalarının tetkinin yapılması için periodik olarak bu kliniğe gidip ayrıca ücret ödenmesini gerektirebilir.

Netice:
    Buraya kadar yazdıklarım, genellikle Profesör Nevzat Tarhan’ın Ref1’deki sitesinde mevcut bilgilere ve Ref2’deki Tempo dergisindeki yayınlanan demecine istinadendir.
    Bu yorumumu tam yayınlayacaktım sitemizde Dr. Mehmet Yavuz’a ait Ref3’deki REEM noroloji merkezinin reklamını gördüm. Bu sitede ( TMU-rTMS) tedavisi görmüş hastaların EKT benzeri, 15 seanslık bir tedavi neticesinde hemen iyileştiklerini bildirmelerini hayretle okudum, doğrusu inanasım gelmedi.

Bunun üzerine acaba İstanbuldaki Bakırköy Ruh hastanesinde nanyetik uyarım tedavisi varmı diye oranın bir yetkilisine telefonla sordum. Aldığım cevap Bakırköy dahil hiçbir Devlet hastanesinde Depresyon için EKT haricinde manyetik uyarım uygulamasına geçilmemiş olduğudur. Bu cevap üzerine düşünmeğe başladım.

Mademki birkaç doktor yaklaşık 10 yıldır devletin en büyük ve meşhur ruh sağlığı hastanesinde dahi bulunmayan manyetik uyarım cihazlarını kullanarak depresyonu iyileştireceklerinin reklamını yapmaktalar, ödeyeceğiniz hiçte küçümsenmiyecek para karşılığında iyileşeceğinizinde garantisini vermek tedaviyi yapacak kliniğin görevi olmalıdır diye düşündüm.

Bunun içinde tedaviye başlamadan önce uygulayacak doktorla yüz yüze konuşmanın gerektiğine inanmaktayım. İkinci telefonum ise Profesör Nevzat Tarhan’ın 2007 yılında açılışını yaptığı NPİSTANBUL Nöropsikiyatri hastanesi oldu. Bu hastanede EKT elektroşok tedavisine başlanıldığını öğrendim. Buda bana manyetik uyarım tedavisine karşın elektoşok tedavisinin halen üstünlüğünü koruduğunun kanıtı oldu.

Geçmiş olsun, Saygılar, U34

Ref1: http://www.mcaturk.com/EKT_Elektro_K...14_tedavi.html

Ref2: http://www.tempodergisi.com.tr/saglik_cinsellik/01723/

Ref3: http://www.emg-eeg.com/sayfa.php?menu=38&sayfa=51

Not: Burada yazdıklarım doktora danışmanın yerine geçemez.

Leave a comment:

• kapsamaalani
    replied
    İnternette araştırdığım zaman konu beni sadece bir merkeze yönendiriyor. Acaba uygulamalı mı. Bir pazarlama kurbanı olmak ta istemiyorum. Net bir bilgiyi nereden edinebilirim...
    Bir haber daha:
    http://www.tempodergisi.com.tr/saglik_cinsellik/01723/

Acil şifalar...

Leave a comment:

İşleniyor...
X