Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sık sık kişiliğim değişiyor

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Sık sık kişiliğim değişiyor

merhaba, 16 yaşında erkeğim Lise 2 öğrencisiyim. insanlarla ilişkilerimi, sosyal yaşantımı zedeleyen ve gittikçe deşen bi durumumu anlatmak istiyorum. Bende 2 çeşit ruh hali var. Biri iyi biri çok kötü olmasada iyi değil. Şimdi İyi ruh halimi anlatıyorum: Bu ruh halimdeyken, konuşkan girişken, insanların yanında rahat, böyle dengeli bi özgüven, esprili, insanlara keyif veren insanları güldüren, neşeli-coşkulu, hani derler ya anı yaşamak işte tamda bu oluyo anı yaşıyorum hiç bişeyi kafama takmıyorum bu ruh halimde sadece o anki duruma odaklanıyorum o anki insanlara o anki duygulara başka hiçbişey yok. Konuşurken akıcı bi şekilde, mantıklı güzel düzgün cevaplar veriyorum.Böyle mutlu coşkulu neşeli sevecen bi okadarda sempatik bi insan. Birde kötü dediğim ruh halimi anlatıyım: Bu ruh halimdeyken iyi ruh halimde olan bütün işlevlerimi kaybediyorum size kısaca böyle söyleyebilirim. Konuşmam bozuluyo, insanlarla zar zor iletişim kuruyorum, insanlarla diyalog içindeyken çok düşünüyorum ama iyi halimde tam tersi hiç düşünmüyorum akışına bırakıyorum her şeyi. yani bu kötü ruh halimdeyken adeta beynim durmuş gibi oluyo. İnsanlarla konuşurken ne mantıklı cevaplar verebiliyorum ne espri yapabiliyorum hiç bişey. gerçektende beynim durmuş gibi oluyo. Arkadaşlarımda bu kötü halimdeyken neoldu sana sen çok konuşurdun neden susuyosun keyfin yok yada sen bazen çok komik oluyosun ama bazende çok suskun oluyosun gibi söylemlerde bulunuyolar ki buda tam benim durumumu açıklıyo yani kendimde gözlemlediklerimi başkalarıda görüyo demek ki. Anlam veremediğim bi durum gerçekten, nekadar uğraşırsam uğraşıyım olmuyo konuşamıyorum o iyi halimde konuştuğum gibi. ama depresyon değil benimkisi içime kapanmıyorum herhangi bi mutsuzluk hayattan soğuma intihar düşüncesi gibi durumlar yok. sadece bütün işlevlerimi kaybediyorum ve buda günlük yaşantımı zorlaştırıyo. bu kötü ruh halimdeyken nekadar uğraşırsam uğraşıyım iyi halime geçemiyorum iyi halimdekileri nekadar yapmak istesemde uğraşsamda yapamıyorum, sanki beynim benimle oyun oynuyo istediği gibi yönetiyo beni. Mesela yaşantımdan örnek veriyim size daha iyi anlarsınız belki; arkadaşlarımla buluştuğum bazı zamanlarda ki bu hep iyi ruh halimdeyken olur, işte o zamanlarda hep böyle coşkulu neşeli konuşkan milleti güldüren eğlendiren komik bi insanım arkadaşlarım arasında değer verilen saygı duyulan hatta gurubun başında olduğumda oluyo. İnsanlara sözlerimi gayet rahat geçirebiliyorum istediklerimi yaptırabiliyorum. Evet bu iyi ruh halimdeki buluşmalardaki durumum, bide şimdi kötü dediğim ruh halime bakalım; bu ruh halimdeyken arkadaş ortamında: suskun, durgun mıyıntı kendi halinde sessiz sakin biri oluyorum. Biliyorum içimde çok konuşkan eğlenceli coşkulu bi ruh hali bi insan daha var ama ne yaparsam yapayım olaylara karşı verdiğim tepkiler olsun konuşma tarzım davranışlarım olsun durgunlaşıyo iyi ruh halime göre tam tersini alıyo ve ne yaparsam yapıyım o sevdiğim kişiliğime geçemiyorum. Kişiliğimi çok olumsuz etkiliyo bu durum. ve bu iyi ruh halime genellikle ayda en fazla2-3 kere geçiyorum en uzun süreli olarak, normal olarak kötü kişiliğimdeyim. Ama gün içindede çok dalgalanmalar yaşıyorum. Nezaman ne olucağı belli değil yani. Ben istiyorumki tek bi kişiliğim olsun ve insanlar beni öyle tanısın. Yani iyi halimdeyken herşey güzel böyle herşey dengede mutluyum. Ama diğer ruh halimdeyken nasıl bi durumsa istesemde iyi ruh halimdekileri yapamıyoum. Ben sadece tek kişilikli olmak istiyorum yani diğer insanlar gibi mesela çevremdeki insanlar arkadaşlarım hep verdikleri tepkiler konuşma tarzları davranış biçimleri her duruma göre sabit yani kim olduğunu nasıl davranabileceğini filan bilebiliyosunuz. ama ben bi öyle bi böyle bi konuşkan bi suskun,durgun oluyorum. Sizce ne olabilir durumum tavsiyelerinizi bekliyorum çok teşekkürler. (Bipolar bozukluk bölümünede konu açtım ama orda cevap gelmeyince buraya yazmak istedim.)
    Last edited by Celill; 19-04-2014, 07:43 PM.

Orjinal yazı sahibi: ningishzida
    Ergenlik çağında bu tür dalgalanmaların görülmesi son derece normal. Ergenlik çağı, insanın gerçek kişiliğinin oluşmaya başladığı ve bu oluşum sırasında bazen sert iniş çıkışların yaşanabildiği; düşüncelerin, fikirlerin ve duyguların sürekli değişkenlik gösterdiği bir süreç. Bazıları bu dönemi daha sakin geçirirken, bazıları ise daha sancılı yaşayabiliyor. Ama yine de için rahat edecekse bir psikiyatriste danışabilirsin fakat durumunu anlatırken çeşitli platformlardan okuduğun 'Bipolar Bozukluk' ile ilgili detayları taklit edici şeyler söylemek yerine; gerçekte neler hissettiğini ve düşündüğünü, bu tür öngörülerden bağımsız olarak anlatmaya çalış.
    Aynen zaten insanlara yalan atıpta yanlış bi teşhis kondurmak istemem. Zaten bendekinin bipolar bozukluk olmadığına % 100 eminim, belki manik dönemdekilerin bi kısmı uyuyo ama o derecede değil yani o yoğunlukta yaşamıyorum ki zaten mani döneminde yaşananların bi kısmını da normal insanlar yaşıyo (yani bipolar hastası olmayan insanlar) buda gayet normal geliyo bana. Zaten iyi halimde manide görüldüğü kadar taşkınlık yok bende gayet akıllıca davranabiliyorum. depresif dönemdeki hiç biri zaten uymuyo bana, ağlayıp sızlayan içine kapanık insanlardan uzaklaşan intihar düşüncesi gibi durumlar hiç olmuyo bende şükürler olsun. Dediğiniz gibi eğer bi psikiyatriye görünürsem kendimde olmayan şeyleri söyleyip yanıltmak istemem dürüst olurum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: abuzettin
      Tahminim beyindeki bir madde o iyi olduğun günlerde bir şekilde çok üretiliyor ve sen her anlamda iyi oluyorsun, diğer günlerde ise üretim ve ateşleme olmadığından bezgin ruh haline bürünüyorsun. Benim gibi bazılarında ise bu üretim, ateşleme, salınım hep düşük düzeylerde oluyor ve bezgin bir hayat sürüyoruz. Sana tavsiyem bir kayıt defteri tutman ve o iyi olduğun günden birkaç gün önce ne yedin, ne içtin, ne kadar uyudun, neler yaptın kaydet ve gör bakalım seni bu hale getiren ne. Ya da şuna dikkat et, bu iyilik hali kaç günde bir oluyor, yani periyodik bir durum da olabilir belki. Tabi bir uzmana gidersen bu iyilik halinin sürekliliğini sağlayabilecek bir ilaç da verebilir. Benim söyleyebileceklerim bunlar. İyiyi düşün ama kötüye de hazırlıklı ol.
      Ben uzun zamandır sorunumu araştırdığım için aynen sizin dediğiniz gibi beynin salgıladığı bazı maddelerden kaynaklanıyo araştırdığım her yere göre. Mesela beyinde bulunan nöronlar arasında olan bazı nötrotransmitler var, bu nötrotransmitler ve bazı vitaminlerin eksikliği az salgılanması sonucunda insanda aynen benim gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyomuş. Zaten bende depresyon söz konusu değil yaşamımdan herşeyden zevk alıyorum ama içimde okadar iyi bir kişilik var ki bu olumsuz saçma sapan kişilikte olmaktansa o kişiliğimde olmayı yeğlerim ve geçen gün doktorsitesi.com adresinden bi psikiyatriye sorunumu yazdım benim gerçek kişiliğimin o iyi halimin olduğunu insanlarla ilişkilerimde mükemmelliyetçi olmamamı insanları etkilemeye meyilli olmamamı yoksa anksiyeteyi tetikliyeceğini söyledi. tavsiye olarakda insanlarla empati kurmamı önerdi. Şuanlık yapıcağım bi multivitamin takviyesi yada b complex almak. Ayrıca tavsiyenizde çok mantıklı kendimi takip etmem gerek çok teşekkür ederim bugünden itibaren başlıcam bu önerdiğinize. Sevgiler...
      Last edited by Celill; 19-04-2014, 10:57 PM.

Yorum

İşleniyor...
      X