Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İlaca dirençli depresyon için Vagus sinir uyarımı opsiyonu

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • İlaca dirençli depresyon için Vagus sinir uyarımı opsiyonu

  Merhabalar,

  Geçenlerde bir arkadaşımızın depresyon forumundaki “depresyonda manyetik uyarım tedavisi nedir ne değildir?” başlıklı yazısına çeşitli kaynakları araştırdıktan sonra yorumda bulunmuştum. Dün ise abonesi olduğum Depression about com’da tedaviye dirençli depresyon tedavisi opsiyonları adlı bir makalenin yayınladığı haberini aldım. Acaba makalede manyetik uyarım tedavisi yer almaktamı diye merak ettim.

  Makalede yaklaşık 10 yıl önce ülkemizde Profesör Nevzat Tarhan’ca ilk olarak uygulamasına geçilen manyetik uyarım tedavisinin yer almadığını hayretle gördüm. Opsiyon olarak sadece EKT elektroşok, ve VNS vagus sinir uyarımı tedavisi bulunmaktaydı. Biraz önce yazara neden 3cü opsiyon olarak manyetik uyarımı dahil etmediğini hakkında email gönderdim. Cevap gelirse sizlere aktarmaya çalışacağım.Vagus sinir uyarımı tedavisinin ülkemize nezaman geleceği meçhulumdur. Buna rağmen bu makaleden edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

  VNS vagus sinir uyarımı tedavisi nedir?

  Vucudumuzdaki sinirlerden biri Vagus siniri en uzun ve komplex olanıdır. Beyinden başlayarak yüzümüz ve boynumuzdan geçerek karnımıza kadar uzanır. Branşları, kulak, ses telleri, kalp ve karındaki sindirim sistemininde mevcuttur. Bu bölgelerdeki organların çalışması hakkındaki bilgileri beyine iletir.

  Vagus sinir uyarımı (Vagus Nerve Stimulation, veya VNS,) tedavisi vagus sininirine peryodik olarak elektrik akımı darbeleri gönderen vucud içerisine (kalp atışlarını düzenleyici cihazda olduğu gibi) yerleştirilen küçük bir cihaz marifetiyle yapılmaktadır.
  Bu cihaz ilk başta sara hatalığı tedavisi için geliştirilmişti. Akabinde ise ABD, Kanada, ve Avrupa birliğinde tedaviye dirençli her iki unipolar ve bipolar depresyon tedavisi için onaylanmıştır. Cihaz içindeki impuls (darbe) generatörü devamlı olarak vagus sinirine 5 dakika aralıklarla 30 saniye süreli elektrik akımı darbeleri gönderir.

  Her nekadar bu tedavinin depresyona yardımcı oluşunun sebebi tam olarak bilim adamlarınca bilinmemekte isede, Cihazda üretilen sinyali vagus sinirinin beyinin mudumuza (ruh halimize) tesir eden bölgelerine ilettiğine inanılmaktadır. Cihaz ABD’deki Cyberonics şirketince imal edilmektedir, (Ref1) bu güne kadar 53,000 hastaya yerleştirilmiştir.

  Cihazı yerleştirme (implant) prosedürü:
  Doktorun uygun göreceği local, mevzii veya genel anestesiyi uyguladıktan sonra ameliyatla cihazı sol göğüs derisinin altına yerleştirir (küçük bir yarığın içine cep açılarak). Cihaza bağlı telleri gene deri altından bir tünel açarak boyunun en altından geçen vagus sinirinin bulundu yerde ve sol tarafta ikinci bir küçük bir yarık açarak sol vagus siniriyle daima temasta olacak şekilde birleştirir. Ameliyat 45 dakika ile 2 saat arası sürebilir, ameliyat sonrası genellikle hastanede yatışa gerek yoksada bazı hastalar için geceyi hastanede geçirmesi gerekebilir.

  Prosedür sonrası ne olur?
  Hasta genellikle aynı veya ertesi günü evine gider. Bir kaç gün cihazın yarleştirildiği mıntıkada bir sertlik veya acıma hissedebilirsiniz. Doktorunuz ağrı kesici ilaç vermiş olacaktır. Bir hafta sonra hastaneye çekup için giderek doktorunuzun kesilmiş yerlerin kontrolunu ve cihazın programlamasını veya ayar edilmesini sağlanmış olursunuz.

  Cihazın bakımı:
  Cihaz bir programlama kalemi ve yazılımı (software’i) ile birlikte cihazı programlama ve gereğinde stop ettirmek üzere gelmiştir. İleri bir zamanda cihazın içindeki generatörün pili desarj olduğunda generatörünün yenilenmesini gekektirecektir. Pilin desarj olması cihazın ayarlarına bağlı isede genellikle en azından 6 yıl almaktadır. Generatörün yenilenmesi genellikle 1 saat içinde olur ve lokal anaztesi ile ve ayakta yapılır.

  Riskleri nedir?
  Genel Anestezi uygulanan tüm ameliyatlarda bulunduğu gibi, küçük miktarda ölüm ihtimali mevcuttur.
  Yarıdan fazla hastalarda zamanla ortadan kalkan ses kısıklığı olmaktadır.
  Diğer nadiren görülen yan tesirler, öksürürme artışı, nefes darlığı, boyun veya boğaz ağrısı, tingling (Belli bir deri bölgesinde duyulan aıma veya yanma ile belirgin his), mide bulantısı ve kesiklerin civarındaki sancıdır.

  Avantajları nedir?
  Cihaz vucud içine yerleştirilmiş ve otomatik olarak çalıştığından, daima tedavi gayesine uygun olarak çalışacağı güven altına alınmış olmaktadır. Yerleştirme (implant) prosedürü güvenlidir. Cihazın kullanımı tehlike taşımaz. İlaçlarla etkileşim endişesi yoktur. Elektroşok (EKT)deki gibi hafıza kaybı problemi yoktur. İlaçlar dahil tüm tedavi yöntemlerinin kullanılmasına rağmen depresyonun devamı halinde, depresyonu ortadan kaldırmada etkili olması mümkündür.

  Etkisinin başlama ve devam süresi nedir?
  Klinik tecrübeler cihazın yerleştirilmesinden sonra depresyona karşı etkisini zamanla arttırdığını ve koruduğunu göstermiştir. Faydalı etkisini göstemesi bazı kişilerde ilk 3 hafta sonra bazılarında ise daha uzun zaman gerektirmektedir.

  Kimlerde kullanılabilinir?
  Cihaz 18 yaş ve daha üzeri yaştaki tedaviye dirençli depresyon (TRD treatment-resistant depression) hastalarında kullanılmak amacıyle imal edilmiştir. Tedaviye dirençli teriminin buradaki anlamı hastaya dört veya daha fazla çeşit uygun ilaç tedavisinin etkisiz kalması halidir.

  Kaynak (İngilizce): http://depression.about.com/od/vns/a/aboutvns.htm

  Ref1(İngilizce): http://www.cyberonics.com/index.asp

  Hepimize depresyonsuz, mutlu günler dilerim U34
  Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

 • #2

  Yorum

  İşleniyor...
  X