Duyuru

Collapse
No announcement yet.

TMS ve EKT

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• TMS ve EKT

depresyonun tedavi yöntemlerini araştırırken TMS ve EKT adlı tedavi yöntemlerini buldum. Galiba anladığım kadarıyla beyine elektrik yolluyolar ve beyinde ters giden şeyler yoluna giriyo. Yan etkisi yokmuş. Madem böyle bişey var hemde 2 ayrı yöntem, neden hala ilaç kullanıyo insanlar, herkes gitsin bu terapiden yararlansın. İşe yararlığıda %80 olarak tespit edilmiş e zaten geriye %20 lik bi durum söz konusu bunuda psikoterapi ile kapatmak mümkündür. Bu işlemler hızlı sonuçta veriyomuş, size sormak istediğim depresyon yaşayan arkadaşlar; bu tedavi yöntemlerinden haberiniz mi yok yoksa biliyosunuz gittiniz ama olumlu sonuç mu alamadınız yani nedir nedeni?

TMS: http://www.ipe.com.tr/tr/makaleler/t...ik-stimulasyon
    EKT: http://www.ipe.com.tr/tr/makaleler/e...sif-terapi-ekt

Bahsettiğiniz yöntemlerin sonuçları hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte, beyne verilen elektrik şokları kontrolsüz şekilde yapılmaktadır.

Lobotomi ve EKT gibi, kalıcı hasarlar oluşturma potansiyeli yüksek, eskimiş yöntemler son çare olarak kullanılmaktadır günümüz psikiyatrisinde.

Beyin içindeki nöronların çalışma prensibi kesin olarak çözülememiştir.

Şizofreni başta olmak üzere, anksiyete, mani ve depresyona sebep olarak gösterilen; beynin dopamin ve serotonin salgılamasındaki fazlalık/anormallik bile somut bir delil üzerine oturtulamamıştır.

Bunlar gibi bir sürü sebep daha gösterilebilir. Bunlar ve benzeri sebeplerden ötürü doktorlar "bloke" bazlı ilaç tedavisi uygulamaktadır.

Nasıl ki mideniz gereğinden fazla asit salgılayıp, dengesi bozulduğunda hemen cerrahi operasyon ya da mide yıkama tercih edilmiyorsa; psikiyatrik rahatsızlığı olan bir kişi için de aynı mantık uygulanmaktadır: İlaç tedavisi.

Yorum

Geçmiş yıllarda 10 gün boyunca TMS yaptırdım, ben olumlu bir sonuç alamadım ama başkası alır bilemem.

Yorum

İşleniyor...
      X