Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Çok kötü hissediyorum psikolojik mi değil mi ?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Çok kötü hissediyorum psikolojik mi değil mi ?

Arkadaşlar merhaba her insanın sorunu olabileceği gibi benim de bu aralar çok ciddi anlamda sorunlarım var, sizlerin de görüşlerini almak istiyorum.

Ben üniversite öğrencisiyim, üniversitemiz başlayalı 1 ay kadar oluyor, her gün gidip geliyorum vs.

Bugün hiç de samimi olmadığım ama sınıfımızdan olan bir çocuk da yeni gelmiş yani bizim(benim) onu ilk görüşümdü benim samimi olduğum yanımda 2 tane arkadaş var, onlarında bu çocuk ile sohbetleri var yani selam vermeden geçmiyorlar ama çok da samimi değiller yani selamın aleyküm aleyküm selam hesabı.

Biz okulun dışında otururken bu çocuğu görünce bizimkiler ayağa kalkıp selamlaşıp tokalaştı, ben ise çocuğu aşırı özgüven sahibi ve psikopat birisi olarak görüyorum nitekim birkaç sohbetimizle bu durumun kanaatine vardım. Daha önceki yıllar 3-5 kelime sohbetimiz olmuştu o kadar ben selam vermek istemem ama yanımdaki arkadaşlar selam verince ben de mecbur kaldım diyebilirim.

İlk olarak "nabıyorsun hacı?" diyerek selamlaşıp tokalaşırken "İyi yakışıklı sen?" dedi ben burada takılmaya başladım. Aşırı özgüvenine bağladığım bu durum hiç hoşuma gitmedi rahatsız oldum dalga mı geçiyor diye düşündüm. Bu arkadaşımız beşiktaşlı ve üzerinde forması vardı. ben herhangi bir takım tutmuyorum. ben bu durumun altında kalmayayım diye içten içe kendimi yerken arkadaşlar maç muhabbeti açmıştı, inşallah yeneceğiz felan diyorken çocuk ben de "partizan taraftarı s...mezse" tabi diyerek bir hamlede bulundum. (bu arada beşiktaş düşmanı felan değilim boş muhabbet yapacaklar fikirlerini kendilerine saklasınlar ben bugün dört gözle bu maçı bekliyorum ve buradan da başarılar diliyorum beşiktaş'a iyi olan kazansın takım tutmam benim için farketmez orada arkadaş balıkesirspor'u tutmuş olsa da böyle bir şey diyecektim çünkü içim içimi yiyor çok kötü hissediyorum)

o da daha sonra "merak etme sen, çarşı sesini az da olsa çıkaracaktır" dedi ben bu sefer buna da aşırı derecede takıldım "merak etme sen" kelimesi daha ağırdı beni mahvetti kendimi değersiz hissettim, konuşamadım bittim çöktüm sabahtan beri 2 paket sigarayı bitirdim malesef.

derslerde o kadar not almıştım üzgünlükten hepsini de çöpe attım, hala da çok kötü hissediyorum kendimi değersiz hissediyorum o insana cevap veremediğim için ezemediğim için böyle oluyor takılmış durumdayım açıkçası

şimdi bu çocuk burada beni ezmiş mi oluyor, ezdiyse neler yapabilirim, bu durum psikolojik mi yoksa gerçekten ezildim mi, kendimi kötü hissediyorum nasıl çare olabilirim, lütfen yardımcı olun.

EK NOT: Aslında antidepresan kullanıyordum antidepresanlarla bir yere varılmaz bunu kullananlar iyi bilir bıraktım, kullandığım zamanlarda da böyle durumlar ile karşı karşıya kalıyordum açıkçası.

Şöyle söyleyeyim ben okul başladığından beri bu tarz şeyler beni derinden yaralıyor, stajdaki kız arkadaşımın söylemleri, sigara aldığım bakkalın konuşmaları,
    en yakın ev arkadaşımın konuşmaları, kısacası bu tarz olayları hep yaşıyorum ve günüm berbat oluyor.

ancak bu çok aşırı oldu resmen intihara kadar sürükleneceğim gibi yaşama sevincim kaçtı resmen ağır geldi tamam öncekiler hafif hafif oluyordu bir şekilde atlatıyordum ama şundan korkuyorum bu çocukla yine karşılaşacağım yine böyle ezilmeler mi yaşayacağım korkusu büyükleştiriyor beynimdeki baskıyı.

Çok uzun yazdım farkındayım ama çok çaresizim buradan da belli oluyor zaten.

Ne yapmamı nasıl davranmamı önerirsiniz detaylı incelemeyen arkadaşlar ve bilgili arkadaşlardan yorum almak istiyorum nitekim böyle sorunlar şuanda ülkemizde çok fazla ve lütfen beni anlayan insanlar yardımcı olsun.

'derslerde o kadar not almıştım üzgünlükten hepsini de çöpe attım, hala da çok kötü hissediyorum kendimi değersiz hissediyorum o insana cevap veremediğim için ezemediğim için böyle oluyor takılmış durumdayım açıkçası'

negatif enerji aldığın kişilerden uzak durmalısın.
    hiç kimseyi ezmeye çalışma, ezmek ezilmekten daha aşağılıkca birşeydir. hiç bir şekilde tepki verme saldıran kişilere, ne yüzün değişsin, ne sesin, hiç oralı olma, duyma. Fiziksel saldırı gelirse 2.80 uzat yere.
    üniveriste öğrencisi olduğuna göre dünyada ve ülkede olup biten siyasi olayları takip ediyorsundur. daha yakından takip edersen kişisel sorunlarından uzaklaşırsın. sosyal ortamlarda etkili konuşmalar yaparsın. herkes seni takdir eder sen de sevildiğini görüp mutlu olursun. fenerbahçe göçtü artık düze çok zor çıkar. aziz yıldırıma hapis yaramamış. beşiktaşta gol atamaz bu akşam. boşver.futbolcular para kazanıp barlarda yiyorlar sonra da yeniliyorlar. futbolcu ithal etmekten başka bişi yaptıkları yok. adam gibi futbolcu yetişmiyor türkiye de.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: macabre View Post
      'derslerde o kadar not almıştım üzgünlükten hepsini de çöpe attım, hala da çok kötü hissediyorum kendimi değersiz hissediyorum o insana cevap veremediğim için ezemediğim için böyle oluyor takılmış durumdayım açıkçası'

negatif enerji aldığın kişilerden uzak durmalısın.
      hiç kimseyi ezmeye çalışma, ezmek ezilmekten daha aşağılıkca birşeydir. hiç bir şekilde tepki verme saldıran kişilere, ne yüzün değişsin, ne sesin, hiç oralı olma, duyma. Fiziksel saldırı gelirse 2.80 uzat yere.
      üniveriste öğrencisi olduğuna göre dünyada ve ülkede olup biten siyasi olayları takip ediyorsundur. daha yakından takip edersen kişisel sorunlarından uzaklaşırsın. sosyal ortamlarda etkili konuşmalar yaparsın. herkes seni takdir eder sen de sevildiğini görüp mutlu olursun. fenerbahçe göçtü artık düze çok zor çıkar. aziz yıldırıma hapis yaramamış. beşiktaşta gol atamaz bu akşam. boşver.futbolcular para kazanıp barlarda yiyorlar sonra da yeniliyorlar. futbolcu ithal etmekten başka bişi yaptıkları yok. adam gibi futbolcu yetişmiyor türkiye de.
      Öncelikle çok çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için,

şöyle eklemek istiyorum ben aslından negatif enerji aldığım insanlardan uzak durmaya çalışıyorum ki uzak da duruyorum ama dediğim gibi yanımdaki arkadaşlara geliyorlar mecburen bana da selam veriyorlar ben selam vermem mesela böyle olunca bir şekilde muhattap olmak zorunda olmuyor muyum?

bir de hiç kimseyi ezmeyin demişsiniz aslında ben kimseyi ezmeyi sevmem ezmek de istemem vicdanlı birisiyim ama bu içsel baskılar beni buna sürüklüyor kafamda tatmin olamıyorum yoksa kendimi kötü hissedip çöküyorum ve tamamen depresif bir duruma dönüyorum şuanda başım o kadar çok ağrıyorki anlatamam

küfür etme olayı da aynı buna benzer bir şey normalde küfürbaz bir insan değilim ama üste çıkmak için bu yolu tercih ediyorum tamamen beynin yönlendirmesi. çok kötü kavga ettiğim insanlar çok kötü küfür ettiğim çok kötü kalbimin kırıldığı ve arkadaşlarımı kaybettiğim bile oluyor bu durumlardan.

bu arada olay futbol olayı değil bu olayın değişik versiyonları başka konularda sıradan havadan sudan şeylerde de oluyor burada tahminimce psikolojik bir olay mı var diye düşündüm çünkü her gün başka bir olay her saat başka bir şeye bu şekilde saldırılara(bana göre yani) maruz kalıyorum.

bir de bu negatif enerji aldığım ve psikopat tarzında bir insan olunca daha da çok saldırı geldi bilemiyorum gerçekten de beni ezmek için "merak etme sen" demiş midir? bana :tinysmile_hmm_t2: aslında şuan bile bakın takıyorum kurtulamıyorum.

insanları beni açıkçası çok zor anlayacağını düşünüyorum ve nasrettin hoca misali "bana eşekten düşeni getirin beni ancak o anlar" tarzında düşünerek psikoloji forumuna yazdım.

ama inanın çok çaresizim ne yapabileceğimi bilmiyorum

Yorum

Küçükken cinsel tacize falan mı uğradın, tek çocuk musun, baban annene eziyet mi ediyordu gibi sorular aklıma geldi bunu düşünmemin sebebi senin kişilik sınırlarına yapıldığını düşündüğün bir saldırıda cevapsız kalmak istememen. Belki de hak ve adalete gereğinden çok önem veriyorsundur ya da sadece takıntılı birisindir ama her ne olursa olsun bu şekilde yaşamaya devam edemezsin. Bir psikolog yardımı almayı düşün derim ya da umursamamayı insanları fazla önemsememeyi öğren.
        Last edited by ikiçiftlaf; 23-10-2014, 11:53 PM.

Yorum

Buğra sen okula eğitim almaya giden bir öğrencisin hepsi bu. Bu saçma sapan arkadaş konuşmaları seni etkilemesin. Hiç bir gurupta olma. Derslerini dinle ve eve git çalış. Böyle ufak tefek konuşmalar seni bu kadar çok etkilerse işin zor sonra. İş hayatı var, evlilik hayatı var. Her girdiğin ortamda o onu dedi bu şunu dedi ezildim vs diye düşünürsen yandın Böyle şeylere maruz kalmamak için bu insanlarla görüşme.
          Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ikiçiftlaf View Post
            Küçükken cinsel tacize falan mı uğradın, tek çocuk musun, baban annene eziyet mi ediyordu gibi sorular aklıma geldi bunu düşünmemin sebebi senin kişilik sınırlarına yapıldığını düşündüğün bir saldırıda cevapsız kalmak istememen. Belki de hak ve adalete gereğinden çok önem veriyorsundur ya da sadece takıntılı birisindir ama her ne olursa olsun bu şekilde yaşamaya devam edemezsin. Bir psikolog yardımı almayı düşün derim ya da umursamamayı insanları fazla önemsememeyi öğren.
            önceki söylediklerinizin hiçbiri başıma gelmedi yine de teşekkür ederim öneri için.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: iyimser View Post
              Buğra sen okula eğitim almaya giden bir öğrencisin hepsi bu. Bu saçma sapan arkadaş konuşmaları seni etkilemesin. Hiç bir gurupta olma. Derslerini dinle ve eve git çalış. Böyle ufak tefek konuşmalar seni bu kadar çok etkilerse işin zor sonra. İş hayatı var, evlilik hayatı var. Her girdiğin ortamda o onu dedi bu şunu dedi ezildim vs diye düşünürsen yandın Böyle şeylere maruz kalmamak için bu insanlarla görüşme.
              Şöyle diyeyim bu problemi çözemezsem işim zor ve hala da zor olarak devam ediyor. çünkü aynı şeyler başka ortamlarda ev ortamında şurada burada her yerde var.
              Kendimi rahat ifade edemiyorum ve rahatsız olduğum bir şyi birine kırmadan söyleyemiyorum ya da söylesem bile karşı beni anlamıyor.
              Şuan bu da boyut değiştirdi mesela şimdi de uzun uzun yazamayacağım aynı şeyleri ev arkadaşıma karşı hissediyorum çünkü o çok titiz ve beni sürekli ev temizliği konusunda uyarıyor ve ben artık sıkıldım yoruldum lütfen yardım edin :/

ne yapabilirim bunu nasıl çözebilirim dediğim gibi olay boyut değiştirerek ortam değiştirerek her gün peşimde aslında ilk mesajda da belirtmiştim.

Yorum

bence senin derdin bişeyleri kafaya takmak "merak etme sen"lafından dolayı 2paket sigara bitirmen bunun kanıtı.doktora git bi ilaç veriri kafaya takmazsın relax olursun

Yorum

Orjinal yazı sahibi: indigo View Post
                  bence senin derdin bişeyleri kafaya takmak "merak etme sen"lafından dolayı 2paket sigara bitirmen bunun kanıtı.doktora git bi ilaç veriri kafaya takmazsın relax olursun
                  sanırım ilk mesajımı tam okumamışsınız ilaçlardan bıktım artık 7-8 yıldır bırak dur bırak dur hem içerken de bir şey farketmiyor belki de yanlış ilacı içiyorumdur ama bılmıyorum yani ilaçlara sıcak bakmıyorum

sizin önerileriniz nedir nasıl çözebilirim bunu ogrenmek istiyorum herhangi bir tedavi yöntemi olmadan ha psikoloğa gidilebilir ama şuan benim için pahalı bir tedavi yöntemi oLur

Yorum

Benim bi tanidigim var.ayni senin durumunda.bence bu karsimdakini ezemedim túh be gibi narsist bi duygudan kaynaklanan bir sıkınti degil.
                    aslinda o ann icin kendini ifade edememin sıkıntısí ama bu kadar etkilenmen psikolojik bir sorun bence.takinti da yapiyorsun bunu.
                    Bahsettigim arkadas boyle bi olay sonucunda nokta koyamiyor kafasinda.yani benim gordúgum beyninde gúnlerce o kisiyle kavga ediyor.túh be sunu niye demedim bunu da diyebilirdim gibi.tabi ben bile dinlerken zor katlaniyorum.yasamak daha lanet bir sey olsa gerek.

Ama onda ara ara oluyor ya da biriktiriyor icinde bilmiyorum ama onun da takinti sorunu oldugunu dúsunsem de sóylemiyorum.cúnku hemen ilac verecek doktor.ne biliyim.diger yónlerden iyi bi hayati var diyebilirim.
                    Aslinda bu sorunun altinda ózgúvensizlik,az sosyallesme,karsindaki memnun etme sacmaligi,kabul górmeme korkulari vs.. var.
                    yani hayatta kendi kurallarin olacak ve o kurallara sahip cikacak bi irade..
                    ayni zamanda kitap okumak kelime dagarcigini artirir ve kendini daha rahat ifade etme yetenegini kazanirsin.bi de derslerini de bunlardan daha cok ónem vermen gerekir.
                    cúnku bu insanlar gecici.ders notlarin ise kalici degisim saglayacak hayatinda..
                    hic olmadi arkadaslarin da dedigi gibi uzak dur

Hayat kúcúk seylerden olusur.
                    Sen seversen búyúk olurlar..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Buğra Eymen View Post
                      sanırım ilk mesajımı tam okumamışsınız ilaçlardan bıktım artık 7-8 yıldır bırak dur bırak dur hem içerken de bir şey farketmiyor belki de yanlış ilacı içiyorumdur ama bılmıyorum yani ilaçlara sıcak bakmıyorum

sizin önerileriniz nedir nasıl çözebilirim bunu ogrenmek istiyorum herhangi bir tedavi yöntemi olmadan ha psikoloğa gidilebilir ama şuan benim için pahalı bir tedavi yöntemi oLur
                      doğru ilaçlar bünyeyi yoruyor karaciğer cok yoruluyor o her gün aldğımız ilaçlar yüzünden.3tane psikolojik tedavi şekli var psikoterapi, psikiyatrik ilaçlar, biblioterapi.biblioterapiyi araştırırsan bu iyi gelebilir.

Yorum

İlaç içmem işe yaramıyor psikologa gidemem maddi durum yok iyi de bu forumda da çare yok söyliyim. Sıkıntı çektiğin konu farklı ortamlarda farklı zamanlarda artarak tekrar edecek bu nedenle;

İyi bir doktor bulman gerekiyor. Doğru teşhis ve doğru tedavi seni düze çıkartır. İyi doktoru nereden bulacağım dersen işte o da şans. Devlet veya özel tamamen şans. Giderek deneyerek...
                        Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

Sosyal medyada ''malesef birçoğumuz karşımızdakinin söylediklerini ona cevap vermek için dinliyoruz'' la anlamdaş bir söz okumuştum. Hemen beğendim tabi
                          Mutlu olmak istiyorsan karşındakiyle bir karşılaşmadaymışçasına etkileşim kurmamalısın. Sosyal yaşamda, iş yaşamında seni oralara çekmek isteyeceklerdir. Gir ama sinirlenme! Bunun için de bolca oku, gör, dinle falan...

Yorum

İşleniyor...
                          X