Duyuru

Collapse
No announcement yet.

herşey hazır ama işe başlayamıyorum

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• herşey hazır ama işe başlayamıyorum

Merhabalar,

Uzun bir süreden sonra ilk defa yazıyorum... Nedendir bilinmez, ülkemizdeki işsizlik durumu malum. Herkes bir şeylerin ucundan tutmak istiyor ve bir şekilde hayata atılmak istiyor. Toplumumuzda olan bir şey var, okursun, askere gidersin evenirsin vs...

Bunların okul ve askerlik evresi tamam.. şimdi iş durumuna girildiği için ve hemen hemen tüm üniversite mezunları da bu konuda kaldığı için haliylen bu aşama geçilemiyor... Aslında aşamada değil... bir yerden sonra hayat yalnız da çekilmiyor...

ben 4 senedir iş arıyorum, başvurmadığım bir yer, dinlemediğim yalan dolan kalmadı... tabi bu da zamanla depresyonu getirdi.. ilaç kullandım, doktora gittim ama bir yerden sonra maddi açıdan zorlamaya başladığı için bıraktım...

son 1 senedir bir iş üzerine yoğunlaştım...bu iş için gerek sağlığımdan, gerek ise zamanımdan ödün vererek bir emek verdim. Ancak işin bilinmeyen yüzünü öğrendikten sonra vazgeçme durumuna girdim... karnıma ağrılar giriyor ve bir şekilde huzursuz oluyorum...

İş için evrakları bile topladım düşünün...ama yok... belki 20 arkadaşımla konuştum, yok diyen de var ,var diyende...

inanın tekrardan o 4 senelik durumu yaşamak istemiyorum... ama bir yandan da yapabileceğimi düşünmediğim bir işe de atılmak daha fazla bir sıkıntı yaratır diye düşünüyorum..

yorumunuz nedir ?

Çok merak ettim ne mezunuz hangi bölüm 4 yıl iş arayip bulamamak nasıl mümkün. Siz ceo falan mi arıyorsunuz buldun işin nasıl bir sorunu var ki
    "Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil." Franz Kafka

Yorum

Ben iletişim fakültesi mezunuyum... Aradığım iş tabiki de yüksek meblalı bir iş değil... Ancak malum olan sektör dediğimiz medya, reklam vs sektörlerinde iş bulmak çok çok zor. Ceo olmak ohooo

Bulduğum için çalışma şartları biraz zor... yani düzensiz uyku saatleri, çalışma saatleri, yorgunluk vs.

Yorum

Girişken misiniz sosyal fobi falan mevcut mu? Bence sorun iş bulamamaktan ziyade bir sorun var. Çok rahatınıza düşkünlük gibi birşey var mi. 4 .yıl boyunca nasıl geçim sağladınız. Ailenizle aranız nasıl madem o sektörde yoktu bence başka yerde çalışabilirdiniz. En basit sertifika alıp güvenlik işi.
        "Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil." Franz Kafka

Yorum

4 sene boyunca bir şekilde küçük işler yaparak para kazandım. Ailemden de destek aldım tabi haliylen. ama bir yerde tıkanıyor dediğiniz gibi. rahata asla alışmadım... bir çok arkadaşım sabah 11 de kalkarken, ben genelde 8 de uyanırım tembelliğe alışmayayım diye. Diğer sektörleri de denedim açıkçası... eğitim olsun, sağlık olsun, ama yok..evet dediğiniz güvenlik görevlisi işi de kulağıma gelen bilgilerle aşinayım biraz...

Yorum

O halde devamlı bir işe sahip olamadeniz diyelim. Ama gene ilginç bu kadar azim istek. Ve okudugunuz bölüm de insanları tanima üstüne nasıl denir fizik kuralına aykırı gerçekten. birine seni tanıyan birine hiç sordun mu nden sizce iş bulamıyorum diye itici bir yönünüz mu var bir durum mu var.

Yorum

Aslında çok şen şakrak, hayata pozitif bakan birisiyim... İtici bir yönüm olduğunu sanmıyorum. Ufak bir denklem olarak görüyorum ben bunu... bir işe başvururken bir sürü özelliğinizi cv nize döküyorsunuz... iş veren bunu görünce sanırım "bu adama bu parayı önermeyeyim" diye eliyor... ya da daha sade bir cv hazırlayıp söylediğinizde "deneyimin az" deyip, yeniden eliyor eş dost akraba ne varsa konuştum.. bir yerden sonra da artık diyor ki insan "sahi bende böyle bir şey yoksa, kimde suç ?"

Yorum

Iyi bir iletişimci olmalısınız bence ufak ufak bir iş yerine başvurabilirdiniz. Kariyerlik bankalarda güvenlik işi yapıp biraz çevre edindikten sonra daha iyi işler en olabilirdi. Sadece biraz atilacak işler de sorun olmuş. Stratejik olmak gerek böyle durumlarda. Referans konusu çok önemli.

Yorum

kpss ye gir 4 sene iş arıcağına..

Yorum

Hangi iş için bu kadar emek verdin, bu kadar yoruldun. Bakın arkadaşlar, bakın genç arkadaşlar, bakın asosyal, SF li, depresyonlu ama çalışmalıyım diyen azimli arkadaşlarım. Sakın yeni bir icat yapmaya, yok elektrik devreleri, PC yazılımları, uçan araba, sismik cihazlar falan üretmeye çalışmayın. Girin bir işe ve standart bir hayat sürün. Kocaman şirketlerin, devasa bütçeleriyle ve yoğun kadrosuyla, oda koşullarınızda-bir başınıza savaşamazsınız. Bir sürüye hemen dahil olun, sonra bu sağlığı hiç toparlayamazsınız. "İş, işteyken aranır." derler. Gir bir yere, beğenmezsen başka iş ara. Emek verip de elde edemediğin iş hangisi dostum?

Yorum

Depresyondan bir şekilde herkes kurtulmak istiyor. Kimisi iş yüzünden, kimisi aşk vs vs yüzünden bir çıkış yolu buluyor. Ancak ülkemizdeki iş durumları da belli.. Ben asla hiç bir işi parası, konumu vs için küçümsemedim şimdiye kadar. Sürüye katılmak gibi bir niyet var elbet... artık günümüz çok değişti bu konuda zaten... ne iş yaptığın değil, ne kazandığın ve hayatını nasıl devam ettirdiğin ile alakalı bir durum bu... bu yüzden ne ego var ne bir şey... ancak iş verenlerde şöyle bir durum söz konusu "senden çok var, teklifim bu, kabul edersen başla" mantığı ile hareket ediyorlar... bu da insanı bir şekilde "beğenmeme " değil, "insani" şartlara itiyor.

Yorum

Elbette. Tek değilsin ve onlara iş teklifini götüren sensin. Ama 20 yıllık deneyimli bir pilot düşün, dilediği ücretle her an rahatlıkla iş bulabilir. İşe ilk giriş aşamasında alacağın maaştan ziyade kazanacağın tecrübe önemlidir senin.

Yorum

İşleniyor...
                        X