Duyuru

Collapse
No announcement yet.

ilaç tedavisi mi yoksa psikoterapi mi?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• ilaç tedavisi mi yoksa psikoterapi mi?

düşüncelerimizi kontrol etmeyi öğrendiğimizde beyin kimyamızdaki dengesizliği ilaç desteği olmadan düzeltebilirmiyiz ? sorusuna cevap aradım.... ulaştığım cevaplar bunun mümkün olabileceğine yönelik cevaplardı....

klink deneyler göstermiştir ki ilaç kullanmadan akılcı duyuşsal terapi, bilişsel terapi veya bilişsel ve davranışsal terapi yöntemleri uygulandığında iyileşme gösteren hastaların beyin kimyalarında da belirgin değişiklikler gözlenmiştir..... ilaç müdahalesi olmadanda beyin kimyasını düzeltmenin mümkün olabileceği kabul edilmiştir.... ama bu iyileşme gösteren hastalarda yapılan deneylerle bulunan sonuçlardır... iyileşme gösterememiş hastalarda mevcuttur......

son araştırmalarda psikoterapi yöntemleri depresyon için en etkili yöntem olduğu kanısı yaygınlaşmıştır..... ama ilaç tedavisine olan yanlış kanıların doğması da ilaçlar gerçekten etkisiz mi sorusunu gündeme taşımıştır....

şu an için depresyon tedavisinde 2 tane yöntem hariç diğer yöntemlerin kalıcı etkilere sahip olmadığı vurgulanıyor.... biri psikoterapi tedavileri diğeri de ilaç tedavileri..... en kalıcı çözüm her ne kadar psikoterapiler ile olduğu genel kabul bulsada, ilaç tedavisinin tedavilerdeki yeri asla küçümsememeliyiz.... iyi bir ilaç kombunasyonu ile iyileşen hastaların varlığıda bilinen bir gerçektir.....

tedavi için hastaların spesifik yapılarına uygun tedavi yöntemlerine gidilmesi günümüzün paradikması haline gelmiştir.... bu yüzden depresyonda olan arkadaşlarım kendilerine hitap edebileceğine inandığı tedavi kombinasyonunu arayıp bulmaları gerekiyor....

kaynak: 1-) iyi hissetmek kitabı giriş bölümü sayfa XIX..... 2-) http://www.saglik-info.com/index.php?p=617&l=&t=2#a20 3-) http://www.medimagazin.com.tr/mm-ruh...-ky-50819.html

saygılarımla therapy25

Evet çok haklısın ben ilaç+terapi aldım.yanısıra iyihissetmek kitabınıda aldım ama kitabın yarısını okudum nerdeyse terapide öğrendiklerimle aynısı

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BUTU
      Evet çok haklısın ben ilaç+terapi aldım.yanısıra iyihissetmek kitabınıda aldım ama kitabın yarısını okudum nerdeyse terapide öğrendiklerimle aynısı
      bende iyi hissetmek kitabını güzelce ezberledikten sonra terapiye gittim... terapistim bana bildiklerimi para karşılığı öğretti :P

davranışsal terapi kısımları farklıydı paramın boşa gittiğini düşünmüyorum 8)

Yorum

hastalığına göre 2side gerekli eğer bilime inanıyorsak terapiye inanmalıyız.ilacında faydası var terapininde.

Yorum

Her ne kadar bazı psikolojik rahatsızlıklarda ilaç çok gerekli olsada, bir çoğunda bence psikoterapi yeterli olur, yeterki isteyelim iyileşmeyi. Bana ilaç yaramıyor sevmiyorum ilaçlarla beynimin uyşturulmasını.
          Hayat Dediğin, Allah İçin Değilse; Ne Çıkar Kainat Önünde Eğilse!...

Yorum

Bence de psikoterapi daha sağlıklıı bir yöntem neden mi?

Çünkü bir çok insanın karakteristik özellikleri depresyon panik atak okb mani gibi birçok rahatsızlığa davetiye çıkaracak türdedir ve psikoterapi bu hastalıklara zemin hazırlayan kişilik karakterlerini bulur ve alternatif düşünce yöntemleri sunulur, sonuç olarak ,bu hastalıklara neden olan kişilik özelliğindeki problem çözüldüğü için psikoterapi ile sağlanan iyileşme çoğu zaman kalıcıdr..

Aşağıda vermiş oldğum link, kinder arkadaşımızın açtığı başlığa cevaben depresyon ile ilgili yazdığım birkaç ufak bilgiyi içeriyor.

http://psikoloji.gen.tr/modules.php?...=464720#464720
            Olmadığın insan olarak sevilmektense, olduğun insan olarak nefret edilmek iyidir.

Yorum

yazılanları okumadım benım fıkrım kesınlıkle ılac tedavısı.terapının bı ıse yaradıgını dusunmuyorum.
              ne alakası var dıyeceksınız ama paylasmak ıstedım.bazen sebebını bılmedıgım gergınlıkler yasıyorum ayda bı kere yada 2 kere gelıyolar bu gıbı durumlarda cekmecemde sakladıgım sakınlestırıcı ılacım var ondan ıçıyorum rahatlıyorum.gecen gun yıne geldıklerıne dedımkı ılacı ıçmeyeyım gıttım spa merkezıne komple vucut masajı yaptırdım(masaj ınsanı rahatlatır derler)bı ıse yaramadı geldım eve ılacımı ılaçtım bı guzel rahatladım.yanı terapı merapı bana gore faydasız..

Yorum

Sevgili oslemm

Bahsi geçen terapi spa merkezinde uygulanan masajla değil bilimsel anlamda literatürde geçen,uzman terapistler tarafından gerçekleştirilen bir tedavi şeklidir.

Zaten biz tek başına psikoterapi herkese yeterlidir demiyoruz diyemeyiz de..Sadece etkili bir yöntem olduğu ve sorunu kökten çözme eğiliminde bir edavi şekli olduğu için sağlanan iyileşmenin kalıcı olduğunu ifade ettik.
                Olmadığın insan olarak sevilmektense, olduğun insan olarak nefret edilmek iyidir.

Yorum

terapının ne oldugunu bılıyorum ozlem zaten anlattıgım seyın alakasız oldugunu yazdım ama sanırım tam okumadan yorum yapma geregı duymussun.o bıle rahatlama seklıdır ama bı faydası olmadıgını belırttım..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: oslemm
                    terapının ne oldugunu bılıyorum ozlem zaten anlattıgım seyın alakasız oldugunu yazdım ama sanırım tam okumadan yorum yapma geregı duymussun.o bıle rahatlama seklıdır ama bı faydası olmadıgını belırttım..
                    Hayır canım elbette okudum yazdıklarını, sen ilaçları içmek yerine spa merkezine giderek sorunu çözmeye çalışmışsın bizim konumuzun özü ise ilaç tedavisi mi psikoterapi tedavisi mi..

Bu durumda sen ilaç tedavisi yerine psikoterapi alarak sorunlarından kurtulmaya çalışsaydın o zaman bilimsel anlamda bir açıklama getirilebilirdi.

Ben konu ve senin yazdıkların arasında bağıntı kurunca öyle bir yorum yaptım, yoksa senin bildiklerini veya bilmediklerini irdeleme gibi bir amacım asla yok ve olmaz da..

Sevgiler oslemm

Yorum

yanı aslında benım anlatmak ıstedıgım neydı bılıyomusun arkadasım yanı terapı masaj yada baska rahatlatan ne varsa hıç bırı ılaçların yerını tutmuyo bunu anlatmak ıstedım belkıde ben anlatamadım
                      sana sevgıler ozlem

Yorum

Re: ilaç tedavisi mi yoksa psikoterapi mi?

Orjinal yazı sahibi: therapy25
                        düşüncelerimizi kontrol etmeyi öğrendiğimizde beyin kimyamızdaki dengesizliği ilaç desteği olmadan düzeltebilirmiyiz ?
                        Bu sorunun cevabı bence de evet.

Ama bilim şu anda (kitapta siz de okumuşsunuzdur ) ilaç+terapi diyor. Yani bu ikili, tek uygulamaya göre daha başarılı oluyor.

İstisnalar kaideyi boızmaz tabi, bazı ağır hastalar terapiden önce ialçla biraz rahatlatılabiliyor, ya da bazı hastalara terapi yetebiliyor.

Fakat ben bilimsel verilere de dayanarak, eğer ilaç almamayı gerektiren özel bir durum yoksa, neden ikisini birlikte uygulamayalım ki diyorum.

Yorum

önce ilaç

Yorum

Ben psiklojik sorunların psikolojik yöntemler ile çözülmesi taraftarıyım. Bence normal, dışarıdan mudahale edilmemiş bir insanda, beyindeki kimyasal yapının bozulması sonucu psikolojik sorunlar ortaya çıkmıyor, psikolojik sorunlar sonucu beyindeki kimyasal yapı bozuluyor. Bu sebeple bence, sorunun sonucuna değil, sebebine odaklanılmalı.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: _MOD_
                              Ben psiklojik sorunların psikolojik yöntemler ile çözülmesi taraftarıyım. Bence normal, dışarıdan mudahale edilmemiş bir insanda, beyindeki kimyasal yapının bozulması sonucu psikolojik sorunlar ortaya çıkmıyor, psikolojik sorunlar sonucu beyindeki kimyasal yapı bozuluyor. Bu sebeple bence, sorunun sonucuna değil, sebebine odaklanılmalı.
                              haklı olabilrsin ama ağır vakalarda ilaç tedavisi sonuç verebiliyor kimi zaman bizim için söz konusu değil o ayrı ama emek lazım zaman lazım bu işle uğraşanların zamanı değerli belkide sorun burada 4 sene yada altı sene okumuş hekim ben para basacam diyor zihniyet yanlış

Yorum

İşleniyor...
                              X