Duyuru

Collapse
No announcement yet.

ilaç tedavisi mi yoksa psikoterapi mi?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Orjinal yazı sahibi: junkdarc
    bazen terapiye telkine falan hiç inancım kalmıyor benim.
    ama siz işin uzmanları gereklidir diyorsanız gereklidir.
    bişekilde çıkmak lazım depresyon batağından...
    bak dene tedavi yöntemlerini... 12 terapi yöntemi ve çeşitli ilaçlar var.... hangisinde iyileşmeye cevap aldıysan onda devam et.... baktın cevap alamıyorsun tedavi yöntemlerinden onu değiştir.... demek ki sana uymuyor.... ilaçları 6 ay denemeden bırakma.... terapilerde genelde 1 ay gibi kısa bir sürede etkisini gösterir.... ilk bir ay içinde tam iyileşme olmaz ama rahatsızlığının ilk seviyesinden daha ileri gitmiş olursun...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kinder
      bugün ilaçlara haziranın ikisi üçü itibariyle de kitaplara başlıyorum. şu iki hafta biraz gergin geçecek. ama sonrasında yapmak istediğim çok şey var yaz ayları itibariyle. doktorum bugün -on ay boyunca gitmeyişimin de etkisi var tabii- tembelsin dedi. sen başarabilirsin dedin. manidar oldu, teşekkürler inceldiği yerden kopsun diye bir deyim vardır ya..inceldiği yerden kopmak üzere..arasırada olsa iyileşebileceğimi hissediyorum. ve bunun bir şans olduğunun da farkındayım. bu şansı değerlendirmek zorundayım. bu şansı değerlendirmek istiyorum. bir gün öleceğim, ama ben bu hastalıkla ölmek istemiyorum..
      sende benim bu siteye ilk kayıt yaptırdığım dönemlerimi görüyorum.... 5 yıl depresyon yaşamıştım.... bende bir arayış içine girmiş ve bilişsel terapi ile yeni tanışmıştım.... depresyondaydım.... ilk bir ay iyi hissetmek kitabını okudum ve inanılmaz bir etki yaptı bende..... terapiler algısal hatalarımızın farkına nasıl varacağımızı bize gösteriyor.... mantık hatalarımızı keşfetmemizi ve onları düzeltmemizi sağlıyor.... kendi düşüncelerimizle kendimizi mahvetmemizin önüne geçiyor.... terapilere (okuma terapi veya uzman yardımlı terapi) başladığın zaman düzelmeleri farkedeceksin sende..... buna inanıyorum

Yorum

ilaç tedavisi mi yoksa psikoterapi mi?

Orjinal yazı sahibi: therapy25
        sende benim bu siteye ilk kayıt yaptırdığım dönemlerimi görüyorum.... 5 yıl depresyon yaşamıştım.... bende bir arayış içine girmiş ve bilişsel terapi ile yeni tanışmıştım.... depresyondaydım.... ilk bir ay iyi hissetmek kitabını okudum ve inanılmaz bir etki yaptı bende..... terapiler algısal hatalarımızın farkına nasıl varacağımızı bize gösteriyor.... mantık hatalarımızı keşfetmemizi ve onları düzeltmemizi sağlıyor.... kendi düşüncelerimizle kendimizi mahvetmemizin önüne geçiyor.... terapilere (okuma terapi veya uzman yardımlı terapi) başladığın zaman düzelmeleri farkedeceksin sende..... buna inanıyorum
        Sevgili Therapy25,

Bu sözünüz üzerine ve diğer yazılarınızdan sadece David Burns’ün “iyi hissetmek” kitabınından (psikolog yardımı olmaksızın) bilişsel ve davranışsal terapi’yi öğrenip kendi kendinize uygulayarak en kökleşmiş düşmanınız olan depresyonunuzdan mı kurtulduğunuzu merak etmekteyim.

Ayrıca 14 Hzr 2008’da depresifsancı nikiyle majör depresyondayım başlıklı yazınızda “içimde büyük sıkıntılar var aşılması zor. yüreğimden taşan sıkıntılare bedenimi sardı. her bir hücremde artık hisseder oldum bunalımı. 7. katta kalıyorum. bazen balkondan aşağı bakıyorum. ben burdan aşağı düşsem diyorum, yere düşüşümde şu an çektiğim acıdan daha fazla acı çekmem gibi hissediyorum” deyişinizi okudum.

İkinci bir merakımda bu terapiden önce ve esnasında, ve hali hazırda antidepressan veya başka bir ilaç kullanmayı devam ettirip ettirmdiğiniz, ve bu ilaçların ne olduğudur. Üçüncü bir merakım 5 yıllık depresyonunuz esnasında depresyonunuzun devam ve depresyonsuz geçirdiğiniz sürelerin nekadar olduğudur.

Cevaplarsanız sevinirim, U34

Not:
        Bende sizin gibi siteye kayıt olduğum zamanlarda çare arayışları içindeydim. bilişsel ve davranışsal terapiyi öğretici kitaplar edinmiş kendi kendime ümidle uygulamaya çalışmıştım.
        Uygulamak üzere bir deftere otomatik düşüncelerimi bulup bu düşünceleri çürüten karşılıklarını bulup yazmaya başlamıştım. Zannederim biraz faydası olmaya başlamıştı. Fakat sonra bu defter yazışlarım zoruma gittiğinden ihmal ettim. Bilhassa iyileşme periodlarımda hiç uygulamadım.

Halbuki devam ettirebilseydim belkide şimdiki nüks edeşini önleyebilecektim. Diyeceğim şu ki psikolog yardımı olamaksızında bu trapiyi kitaplardan öğrenmek bir çoklarımız için mümkün.
        Zor olan tarafı kendimize iyileşme süresi dahil uygulayabilmekte.

Bir ay önce tavsiye ettiğiniz “iyi hissetmek” kitabını merak edip getirttim. İçeriğinin diğer kitaplardan öğrendiklerimle aşağı yukarı olması ve defter yazışlarını gerektirmesi nedeniyle ancak 1/8’ini okuyabildim. Şimdiki halde deftere yazma yerine bunu zihnimde hal edebilecek seviye geldiğime inmaktayım. Yeterki gereken zamanlarda bu tarz uygulamayıda ihmal etmeyeyim. Bilhassa depresyonun tekrar nüks edişini önlemede veya başladıktan kısa süre sonra körüklenmesini durdurmada bilişsel tereapiyi uygulamanın çok faydalı olacağına inanmaktayım.
        Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

ben kombinasyon olması taraftarıyım terapi ve ilaç
          birbirini tamamladığı düşüncesindeyim

not :forumdan baya uzak kaldım bir ara tüm yazıları okumak istiyorum

Yorum

Re: ilaç tedavisi mi yoksa psikoterapi mi?

Orjinal yazı sahibi: Umut34

Bu sözünüz üzerine ve diğer yazılarınızdan sadece David Burns’ün “iyi hissetmek” kitabınından (psikolog yardımı olmaksızın) bilişsel ve davranışsal terapi’yi öğrenip kendi kendinize uygulayarak en kökleşmiş düşmanınız olan depresyonunuzdan mı kurtulduğunuzu merak etmekteyim.

şu an depresyonda değilim ve önceki problemlerimin hepsini yaşamıyorum.... bunu sadece iyi hissetmek kitabı mı yaptı diye sorarsan cevabım hayır olur.... ama iyi hissetmek kitabının depresyonumu azaltmasında ciddi bir rolü var.....

o kitabı depresyondan kurtulmak için attığım en sağlam adımdı diye düşünüyorum.... o kitap psikoterapi türlerinin içinde biobloterapi türüne girer.... bir kitap okumanın bu kadar etkili olacağını bende düşünmüyordum.... saçma gibi de geliyor... öncedende çok kitaplar okudum... kişisel gelişim kitapları ama bana etkili değildi.... doğru şeyleri yazıyorlardı ama nasıl yapacağımı bana anlatmıyorlardı.... bu kitapta bunu buldum.....

tabi bu kitabı okuduktan sonra bu kitapla yetinmedim.... bilişsel terapi alanında ne kadar kitap varsa hepsine ulaşmaya çalıştım.... onlarda çok destekci oladular bana..... nerofizyolojiye yöneldim.... hormonları araştırdım....

kısaca şunu diyebilirim.... iyi hissetmek kitabı bana çok etkili geldi.... depresyonu çok yıkıcı bir düzeyde yaşıyorudum.... beynim çökmüş gibiydi.... depresyon seviyemi ciddi anlamda azalttı...

Ayrıca 14 Hzr 2008’da depresifsancı nikiyle majör depresyondayım başlıklı yazınızda “içimde büyük sıkıntılar var aşılması zor. yüreğimden taşan sıkıntılare bedenimi sardı. her bir hücremde artık hisseder oldum bunalımı. 7. katta kalıyorum. bazen balkondan aşağı bakıyorum. ben burdan aşağı düşsem diyorum, yere düşüşümde şu an çektiğim acıdan daha fazla acı çekmem gibi hissediyorum” deyişinizi okudum.

evet bunu ben yazdım.... ilk yazımdır bu benim.... siteye ilk kaydolduğumda yazdığım yazı.... o günleri de hatırlarım.... o günlerde yeni yeni okumaya anlamaya başlıyoprdum iyi hissetmek kitabını.... altınıda tek bir ümidim kaldı oda bilişsel terapi demiştim sanıyorum.... iyi hissetmek kitabının etkisini gördüğüm için yazmıştım o kısmı anımsıyorum...

İkinci bir merakımda bu terapiden önce ve esnasında, ve hali hazırda antidepressan veya başka bir ilaç kullanmayı devam ettirip ettirmdiğiniz, ve bu ilaçların ne olduğudur. Üçüncü bir merakım 5 yıllık depresyonunuz esnasında depresyonunuzun devam ve depresyonsuz geçirdiğiniz sürelerin nekadar olduğudur.

ben sf yi çocukluğumdan beri yaşıyprdum.... insanlar içine girememek ve onlardan hep alaya maruz kalmak zaten bir depresyon nedenidir.... benim ortaokuldan beri depresyonda olduğum dönemler vardı.... tabi depresyon nedir 2006 yılında öğrendim.... yoksa doktora gidince hep yazıyorlardı panik atak bozukluğu, depresyon, anksiyete... nerolojiye gittim o dönemlerde ve bildiğin antidepresan hapların çoğunu kullandım.... tabı bilinçsiz kullandım..... bir ay kullan ilacı etkisini görme git neroloji bölümüne o başka bir hap yazsın.... 2006 ya kadar böyle sürdü hep....

depresyonu en ciddi seviyeye ulaştığı yıl 2002 kasım aylarında idi.... ilk defa üniversiteye girmiştim.... ve arkadaş guruplarına girememiştim.... 2005 haziran ayına kadar da yakın bir arkadaşım olmadı.... ve ciddiye alıpta selam dahi vermiyorlardı bana.... tam bir yalıtılmışlık duygusu ile geçti 3 senem... 2005 de bölüm değitirdim.... pdr ye geçiş yaptım.... ilk sene hala sorunumun farkında bile değildim.... hatta kimin çözeceğini dahi bilmiyordum.... hocalarım farkettiler sağolsunlar... 2006 mart ayında ilk psikiyatra gittim.... ona altı ay kadar devam ettim.... ne hapı vermişlerdi bilmiyorum ilk.... 3 hafta geçmedi prozağa çevirdiler... onu devam ettim.... etkili olmuyor dedim yanında abilfy verdiler.... onun etkisini kırmak içinde xanax verdiler....

dayanamayacağım kadar ağır bir bunalım olarak gördüğüm depresyon dönemlerime 2002 ekimin sonu kasımın başlangıcı girmeye başlamıştım.... 2006 mart ayıda çözüm arayışlarına başladığım tarihtir....

Cevaplarsanız sevinirim, U34

Not:
            Bende sizin gibi siteye kayıt olduğum zamanlarda çare arayışları içindeydim. bilişsel ve davranışsal terapiyi öğretici kitaplar edinmiş kendi kendime ümidle uygulamaya çalışmıştım.
            Uygulamak üzere bir deftere otomatik düşüncelerimi bulup bu düşünceleri çürüten karşılıklarını bulup yazmaya başlamıştım. Zannederim biraz faydası olmaya başlamıştı. Fakat sonra bu defter yazışlarım zoruma gittiğinden ihmal ettim. Bilhassa iyileşme periodlarımda hiç uygulamadım.

evet abi o yöntemleri çizmek ve uygulamak depresyonda olan bir insanın harcı değildir..... ben o yöntemleri başlamadan önce farkındalık kazanmaya çalıştım.... benim içinde bulunduğum durumları anlatan ifadeleri aradım hep kitaplarda.... kendimi tanımlayamıyordum.... anlayamıyordum.... patalojiyi anlatan anormal psikoloji kitabını aldım.... onda her hastalık için ifadeler kullanmışlardı.... depresyon için iyi hissetmek kitabı da zaten bu konuda çok yardımcıydı.... duygularımın ne olduğunu o kitaptaki ifadelerden yola çıkarak tanımlayabiliyordum.... iyi hissetmek kitabının ilk yayın amacı terapi yöntemlerini uygulamayı kolaylaştırmakmış zaten.... hangi çümle beni tam anlamıyla ifade ediyorsa onun altını çizyordum..... deftere yazıyordum.... düşünce hatalarıyla kıyaslıyordum.... asıl hata yaptığımı buluyordum.... en çok derine inme bölümü beni etkilemişti.... o zaman gerçek sorunlarımı birebir yalın görebiliyordum..... ilerleyen zamanlarda kitaptaki ifadeleri gerek duymadan kendi iç dünyamda olan bitenleri kendi başıma anlamaya başladım.....

biraz çaba ile o yöntemleri kendi kendime uygulaya bildiğimi gördüm.... tabi anksiyete noktasında başaramadım.... depresyonda başarabildim sadece

Halbuki devam ettirebilseydim belkide şimdiki nüks edeşini önleyebilecektim. Diyeceğim şu ki psikolog yardımı olamaksızında bu trapiyi kitaplardan öğrenmek bir çoklarımız için mümkün.
            Zor olan tarafı kendimize iyileşme süresi dahil uygulayabilmekte.

ben her okuduğumda farketmediğim bir yönü kendimde bulunca daha bir ilgi ile okumaya başladım..... merak ediyordum.... kendimi anladıkca rahatlıyordum.... belki bu rahatlama hissi beni güdüledi....

Bir ay önce tavsiye ettiğiniz “iyi hissetmek” kitabını merak edip getirttim. İçeriğinin diğer kitaplardan öğrendiklerimle aşağı yukarı olması ve defter yazışlarını gerektirmesi nedeniyle ancak 1/8’ini okuyabildim. Şimdiki halde deftere yazma yerine bunu zihnimde hal edebilecek seviye geldiğime inmaktayım. Yeterki gereken zamanlarda bu tarz uygulamayıda ihmal etmeyeyim. Bilhassa depresyonun tekrar nüks edişini önlemede veya başladıktan kısa süre sonra körüklenmesini durdurmada bilişsel tereapiyi uygulamanın çok faydalı olacağına inanmaktayım.

depresyona neden olan konuları başlıklar halinde almış o kitap.... düşünce hataları genel olrak bilinmesi gereken bir konudur.... o kitap 10 hatadan bahseder ama 17 hata içeren başka bir kitabım var...

o kitap baştan sona kadar okuncak bir kitap değil diye düşünüyorum.... ben o kitabı tekrar tekrar okudum.... şimdi ise sadece bana ilgilendiren kısımlarına bakıyorum.... mesela bir noktada onaylanmadım.... bu beni rahatsız etti.... onay bağımlılığı başlığını okuyorum.... kendimi değersiz hissettiğimde değer konusunu işleyen kısımları okuyorum.... her zaman yanımda bulunan bir terapist gibi geliyor bana....

iyi hissetmek kitabı bir başlangıç kitabı aslında..... sonralarıda destek olucu bir kitap.... ama tek başına yeterli değil.... çünkü bilişsel terapi çok geniş alana sahip.... o kitap çok az bir kısmını almış.... ben şu an için o kitabı ilk basılması gereken basamak olarak görüyorum....

cevaplarımın uzun olması sizi sıkmaz umarım

Yorum

Orjinal yazı sahibi: eflin
              ben kombinasyon olması taraftarıyım terapi ve ilaç
              birbirini tamamladığı düşüncesindeyim

not :forumdan baya uzak kaldım bir ara tüm yazıları okumak istiyorum
              elfin kombinasyon deyince ilaç artı terapi akla gelmesin.... sana ilaçlar hitap etmeye bilir ... veya terapiler..... sana en iyi ne geliyorsa zaten bunu hissedersin.... ilaç + psikoterapi en iyi yöntemdir diye bir durum yok.... sadece psikoterapilerle veya ilaçlarla iyileşenler var....

Yorum

Cevabınıza çok teşekkür ederim

Sevgili Therapy25,

Cevaplarımın uzun olması sizi sıkmaz umarım, ne demek,.bilakis bire bir detaylarıyla cevaplama emeğinde bulunduğunuzdan çok etkilendim ve son derece memnun oldum.

Cevaplama nezaketinde bulunduğunuz için çok teşekkür ederim, U34
                Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

Re: Cevabınıza çok teşekkür ederim

Orjinal yazı sahibi: Umut34
                  Sevgili Therapy25,

Cevaplarımın uzun olması sizi sıkmaz umarım, ne demek,.bilakis bire bir detaylarıyla cevaplama emeğinde bulunduğunuzdan çok etkilendim ve son derece memnun oldum.

Cevaplama nezaketinde bulunduğunuz için çok teşekkür ederim, U34
                  rica ederim abi dahada ayrıntıya girmek istemiştim aslında... çok uzun tutmamak için özet bir yazı oldu

Yorum

İşleniyor...
                  X