Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Distimi. Major ve Çifte (double) Depresyonlar nedir?

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Distimi. Major ve Çifte (double) Depresyonlar nedir?

  Merhaba,

  Neredith adlı arkadaşımız 7 Nisan tarihinde Depresyon forumunda "Depresyonlar" adıyla başlık açıp, şu soruları sormuştu:

  “Distimi üzerine eklenen majör depresyon ve sıkıntı huzursuzluk bu double depresyonmu oluyor ataklarlamı seyrediyor yoksa kronikleşiyormu tesekkürler.”

  Bu sorularının mevcudiyetini bir kaç gün önce farkına vardım. Ve sayesinde yeni birşeyler öğrendim. Bu öğrendiklerimin ve soruları hakkında görüşlerimin diğer arkadaşlarada faydalı olabileceğini düşündüğümden Depresyon forumunda yeni bir başlık (bu başlık) altında paylaşmayı seçtim.

  Distimi (Distimik bozukluk), major depresyona nazaran daha az şiddette depresif semptonlarını günün büyük bir kısmında kendini gösteren, çocuk ve ergenlik çağında olan gençlerde en az 1 yıl erişkinlerde 2 yıl devam eden depresyon hastalığıdır. Dolayısıyle distiminin kendisi kronik bir hastalıktır. Bu bir veya iki yıl içindeki depressif semptonların iyileşme aralıkları 2 ayı geçmez.

  Bir veya iki yıl içinde depresif semptonların şiddetlenmesi hali hastalığın sadece Major depresyon tanısı konmasına neden olur. Bir kimsenin 2 veya daha fazla yıl distimik bozukluktan sonra Major depresyona da yakalanması çok rastlanan durumdur. Bu durumlarda (“çifte depresyon”), Distimi ve Major depresyon tanısı konulur. Major depresyon ortadan kalktığında fakat distiminin mevcut olması halinde, hastaya distimi tanısı konulur.

  Distiminin kendiliğinden düzelme olanağı yıl başına ortalama 10% dur. Bu iyileşme oranı aktif tedaviyle büyük artış göterir. Distimi’si devam eden erişkinlerin 75%’i 5 yıl içinde Major depresyona girmektedirler.

  Tedavisi: Distimik bozukluğun tedavisiyle ilgili az miktarda araştırma bulunmaktadır. Genellikle yapılan araştırmalar Major depresif bozukluğunun tedavisinde kullanılanların, aynı zamanda Distimik bozukluğun tedavisinde de etkili olduğu yönündedir. Bu bozukluğa haiz kişiler trisiklik, MAOI antidepressanlarına ve SSRI antidepressanlarına yanıt vermektedir( Mesala SSRI antidepressanlarından biri olan Prozac günümüzde bunun en iyi misalidir).

  Destekleyici psikoterapi ve psikoeğitim (hastaları ve onun ailelerini bu hastalık hakkında bilinçlendirme) hastanın bu hastalığı yumuşak görmesini ve ailesinin kendisiyle işbirliği içinde olmasını büyük ölçüde arttırır.

  Kaynak: Yukarda yazdıklarım nette bulduğum İngilizce bilgilerden derlenmiştir..

  Netice: Neredith’in sorularını gelince; Bunun cevabını yukardaki bilgilere istinaden kendisinin bulması veya en doğrusu doktorunun cevaplamasıdır. Benim cevablarım ise eğer sorularını doğru anladımsa yukardaki bilgilere ve daha evvelce öğrendiklerime göre şunlardır..

  Soru1- Distimi üzerine eklenen majör depresyon ve sıkıntı huzursuzluk bu double depresyonmu oluyor?

  Soru 1’ye cevabım- Evet fakat aşağıdaki şartlar dahilinde:

  Double (çifte) depresyon tanısı çocuk ve ergenlik çağında olan gençlerde en az 1 yıl erişkinlerde 2 yıl devam eden distimi devresinden sonra major depresyon tanısınında mevcut olması halidir.

  Major depresyon tanısının konulmasında hastaların kendi başlarına doldurdukları, bir öz değerlendirme testi olan BDE ( Beck Depresyon Envanteri) veya eğitimli depresyon araştırmacıları tarafından uygulanan (HDÖ ) Hamilton Depresyon Ölçeği) kullanılır.

  Major depresyon haftalar veya aylar süren haleti ruhiye değişikliğidir. En ağır (şiddetli) depresyonlardan biridir. Bana göre sıkıntı ve huzursuzluğa daha ziyade yaygın anksiyete bozukluğu veya kötü şeyleri kafaya takmamız (obsesyonlarımız) neden olur.

  Soru 2- Ataklarlamı seyrediyor yoksa kronikleşiyormu?

  Soru 2’ye cevabım – Distimi’nin kendisi esasen kronik hastalık olarak bilinmektedir. Ancak hastanın bilinçlendirilmesi halinde günlük normal fonksiyonlarını yapmasına mani olmayabilecek tarzda yumuşak bir hastalıktır. Major depresyon ise tedavi edilmediği veya edilemediği taktirde kronikleşebilen fakat aslında kronik olmayan hastalıktır.

  Çoğu kere Major depresyon hastalarında anksiyete de eşlik eder. Anksiyetemizi arttırıcı olaylarla karşılaşmamız anksiyete ataklarına neden olur. Bu ataklar ise depresyonumuzu körükler ve aniden artmasına neden olabilir. Bu olayların tesiri bir müddet sonra ortadan kalktığında anksiyetemizde ortadan kalkar, ve bir müddet sonrada major depresyonumuz eski seviyesine inebilir. Bu sebeble ve bence major depresyonun veya double depresyonun ataklarla seyreden bir hastalık çeşiti olacağına inanmamaktayım.

  Hepinize iyi günler dilerim, U34

  Not:
  Burada yazdıklarım doktora danışmanın yerine geçemez.
  Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

 • #2
  paylaşımın için teşkkürler Umut...

  Yorum


  • #3
   u

   eyvallah usta allah yardımcımız olsun

   Yorum

   İşleniyor...
   X