Duyuru

Collapse
No announcement yet.

neden iyileşemiyoruz?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• neden iyileşemiyoruz?

arkadaşlar soru gayet açık. şu an psikolojik anlamda hastasınız. peki neden iyileşemediniz? (çevresindeki iyileşemeyen hastaları gözlemleyen arkadaşlar da fikirlerini yazabilir. çok güzel olur..)

..tedavinin nasıl olacağı hakkında bir fikriniz mi yok?
    ..tedaviye inanmıyor musunuz, yani bu hastalık geçmez filan mı diyorsunuz?
    ..zamanınız mı yok, bir türlü fırsat olmadı mı?
    ..yardım ihtiyacı hissediyorsunuz ve kimse size yardımcı olmuyor mu? (en başta doktorlar)
    ..denediniz olmadı mı? (neler yaptığınızı mutlaka yazın)
    ..tedavi şu güne kadar aklınıza gelmedi mi? (sadece sıkıntıya ya da o an iyi hissetmek için farklı şeylere odaklanınca tedavi aklına gelmiyor insanın)
    ..diğer faktörleri de siz belirleyin. (lütfen)

üstte yazan şeyleri fikir vermek için yazdım. sakın anket filan sanmayın. siz kendi cümlelerinizle anlatırsınız. bu konu bizim için faydalı olacak bence.

slm..

Sevgili kinder,aslında çok isabetli ve anlamlı,anlamlı olduğu kadarda düşündürücü vede kendimize özeleştri yaptırması gereken bir soruyla başlık açmışsın (tebrikler)..

Daha önceki başlıklarım veya yakarışlarıma denk geldinmi bilemiyorum;ancak bende buradan çok seslendim,yardım istedim,destek istedim,moral istedim...

Sorunun cevabı tabiki bizim benliğimizde,bilinçaltımızda yatıyor bence.Pekçok tedavi aldım,pekçok ilaç kullandırdı Dr.lar;ancak inanıyorumki bütün bu ilaçlar,Dr.lar,terapiler hepsi biryere,birzamana veya bir süreye kadar..

Sorunun temel çözümü dediğim gibi birtürlü ulaşamadığımız ve barışamadığımız beynimiz(bilinçaltımız),birtürlü barışacak sevişecek gücü bulamadığımız kişiliğimizle barışamamak,korkularımızı yenememek...

Ben panik atak ve sonrasında şiddetli depresyon yaşayan birisiyim.Şimdi yokluğu bana şiddetli depresyon yaşatan ve kendimi suçlu hissettiğim,hatalı olduğumu bildiğim ve kırdığım hayatımda çok önemli bir yeri olan insanın kapısına dayanıp özür dilemekle,ona sarılmak ve kucaklamakla başladım korkularımla savaşmaya,bilinçaltımdaki yakıcı,yıpratıcı kaosları yenmeye,kişiliğimle barışmaya..

Şimdi eskisine oranla birazdaha iyi hissediyorum kendimi,çünki anladımki beynimin halisünasyonları beni esir alması için benim sırayla herşeyimi kaybetmem,yanlız kalmam ve asabi olmam,paylaşacak kimsemin olmaması vs..güçsüz olmam gerekiyormuş..

Ben kaybettiklerimi kazanmaya çalışarak başladım ve yitirmeden geri kazandıklarım beni dahada güçlü yaptı,kişiliğime ulaşabilmeyi öğretti,bilinçaltımı herşeyimi paylaşabildiğim kankam,dostumla iyileştirmeyi öğrendim,inan bunu bunca yıl ne Dr.'um(larım)nede ilaçlarım başarabilmişti..

Biraz uzunoldu kusura bakla ama inan aslında bukadar kısa cevaplanacak bir konuda değil kardeş bu başlığının cevabı..

Sana ve tüm herkeze sağlık ve mutluluklar dilerim,sevdikleriniz ve dostlarınız hep sizlerle olsun.

Yorum

Psikolojik rahatsızlıklar belirli bir süreç içinde tedavi edilir.
      Şu an iyileşmemiş olmamız tedavi süreci sonucunda aynı şeyi yaşayacığımızı göstermez.
      Bende majör depresyon tanısıyla aylardır tedavi gören biriyim.
      Kişi pes etmemeli bence her ne olursa olsun.
      Bazı çalkantılı dönemlerden geçiyor olabilirsiniz ama emin olun atlatacaksınız...
      Atlatacağız...
      Felsefe, düşüncenin mikroskobudur.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: goshenit^^
        Psikolojik rahatsızlıklar belirli bir süreç içinde tedavi edilir.
        Şu an iyileşmemiş olmamız tedavi süreci sonucunda aynı şeyi yaşayacığımızı göstermez.
        Bende majör depresyon tanısıyla aylardır tedavi gören biriyim.
        Kişi pes etmemeli bence her ne olursa olsun.
        Bazı çalkantılı dönemlerden geçiyor olabilirsiniz ama emin olun atlatacaksınız...
        Atlatacağız...
        iyileşmemiş hasta
        iyileşen hasta
        ikisi farklı arkadaşım
        başlamak bitirmekten daha zor bence. seni kutlarım=)

Sevgili kinder,aslında çok isabetli ve anlamlı,anlamlı olduğu kadarda düşündürücü vede kendimize özeleştri yaptırması gereken bir soruyla başlık açmışsın (tebrikler)..
        dert anlatmak kolay arkadaşım. istiyorum ki bu forumda tedaviyi de konuşalım. ama benim tedaviyle ilgili atıp tutmaya başlamam için baya bir süre geçti. diğer arkadaşlar şimdi o süreci yaşıyor sanırım. hastalıkla hayat arasında bir seçim yapmaları gerektiğinde bu başlığa geleceklerinden eminim. şimdilik tüketmeye devam. tüketecek bir şey kalmadığında onların da bu başlığa yazacak çok şeyi olur=)

Yorum

8 yıldır nüks eden depresyonlardan neden kurtulamadım.

Sevgili Kinder,

Bu konuyu Depresyon forumunda açtığınızdan, bende mevcut olan 8 yıldır nüksetmekte olan unipolar depresyondan (şu anda 5’cisi ni yaşamaktayım) neden iyileşemediğim hakkındaki inançlarımı yazmakla yetineneceğim.

“..tedavinin nasıl olacağı hakkında bir fikriniz mi yok?”

İkincisinin nüksüne kadar bir fikrim yoktu. 2004 yılında tekrar nüks ederek 10 ay sürmesi bu konuda araştırma yapmaya başlamama ve sürdürmeme neden oldu. Diyebiliriimki şu an için bu hastalığımın tedavisi ve nedenleri hakkında, beni tedaviden aciz kalmış doktorlar kadar ve belkide daha fazla fikir edindim.

“..yardım ihtiyacı hissediyorsunuz ve kimse size yardımcı olmuyor mu? (en başta doktorlar) ..denediniz olmadı mı? (neler yaptığınızı mutlaka yazın)”

2007 yılında nüks etmiş 4’cü depresyonumun sonuna gittiğim psikiyatristler, yaşım ve hipertansiyonum olması yüzünden üzerimde her çeşit antidepressanları deneyemediler.
          Yazabilecekleri antidepressan çeşitleri 3-4’le sınırlı kaldı. Hiç biride beklenen faydayı vermediler.

Taki bir beslenme uzmanı olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Profösörlerinden Dr. Ahmet Aydının Depresyon tedavisi için bir arkadaşımıza e-maille göndermiş olduğu besin takviyelerini içeren reçetesini 4cü depresyonumun 4cü ayında antidepressanım yanı sıra kendime uygulayana kadar. (Link1 ve 2)

Bu nedenle olsa gerek, evvelki depresyonlarımın ortalama süresi 13 ay iken uygulamaya başladığımın ikinci ayın sonunda depresyondan kurtulmuş oldum. 4’cüsünün toplam süresi 6 ay oldu. İyileşmemden sonra bu reçeteyi bir işe yaramadığını bildiğim için antidepressansız olarak devam ettirdimsede Eylül 2008 nükseden ve şu anda halen devam eden 5ci depresyonumu önleyemedi.

Doktorların bana yazabildikleri antidepressanların kesinlikle bana faydalı gelmediklerini anladığımdan, artık doktorlara gidip onlara boşuna para kazandırmayı gereksiz bulmaktayım.

Bunun yerine netteki araştırmalarımı yoğunlaştırdım. Antidepessan kullanmadan depresyonu iyileştirecek doğal ürünlerin ekstirelerine ait reçeteleri içeren İngilizce kitapları edindim, SamE adlı bir prepartın mevcudiyeti keşfetip ABD den getirttim. SamE’bir müddet kullandımsada anksitetemi arttırdığından terkettim.

Kitaplardan öğrendiğim reçetelerde Türkiyede olanlarını bulup bir süre kullandım. İlk başlarda etkili gibime geldiysede sonraları etkileri olmadığınına karar verdim. Belkide etkisi olmamasına hipertansiyon yaratma riski olduğundan reçetede bildirilen, beyine giderek orada serotonin’e dünüşümüne sağlayan “L-Tryptophan”ını ihmal edişim sebeb olmuştur diye düşünmekteyim.

“..tedaviye inanmıyor musunuz, yani bu hastalık geçmez filan mı diyorsunuz?”

Distimi haricinde Unipolar depresyonunun genellikle 3 çeşiti vardır. Hafif, orta ve ağır (yani Major depresyon).
          Hafif ve orta derecede olanların 6 ay gibi bir süre sonra, ilaç kullanmaksızın dahi geçeceği bir çok kitapta yazılıdır.

Major depresyonun ise ancak ilaç, besin takviyesi ve bilişsel terapinin üçünün birlikte uygulanmasıyle geçebileceğine inanmaktayım.
          Major depresyonun sadece sadece antidepressan kullanımıyle geçme ihtimalinin ortalaması 70% dir. Yani her 100 hastanın 30’u iyieşme göstermiyecektir. İki yıl süreyle çeşitli antidepressanların denenmesine rağmen iyileşme göstermiyen hastalara ilaca direçli hastalar adı verilmektedir.

Mamafi bu tip hastaların antidepressan yanı sıra diğer bazı ilaçların ilavesiyle iyileşme gösterdiklerine ait araştırma raporları mevcuttur. Ayrıca hayatlarında iki defa Major depresyon geçirmiş olanların çoğunda bu hastalıkların nüks etme ihtimali büyüktür.

Bilişsel terapiyi öğrenip ömür boyu uygulayabilmek hem major depresyonun geçmesini hızlandırmada, hemde nüksünü önlemede faydalı olacağına inamaktayım.

İlaca dirençli Major depresyondan kurtulmanın diğer ve kısa bir yolu ise hepimizin korkacağı, fakat son çaresi olan (EKT) elktro şok uygulamasıdır. Ancak bu tedavi dahi, ilaç kullanımı yanı sıra bilişsel terapiyi uygulamamamız halinde bir süre sonra etkisini kaybedip (EKT)nin tekrarlamasını gerektirebilecektir.

Şu anda neler yapmaktayım”

Bir hafta önce beni depresyon zannettiğim ruhsal bozukluğa sürükleyen nedenlerin hep aşırı stres verici olaylarla karşılaşmamın yarattığı anksiyetenin bir ay kadar devamından sonra başladığını depresyon süresincede devam ettiğini hatırladım.

Keza şimdi nüks etmiş olanıda aynı nedenle başlamış ve aynı tarzda devam etmekteydi. Hepsindede aşırı anksiyetem oluşu dolayısıyle sakinleştiri Nervium kullanmam gerekmişti.

Nervium ise depresyon tedavisinde endike olmayan bir ilaçtı. Bu hastalığım esnasında ve şu anda da evden dışarı çıkamamamın, bir iş yapmaya girişememin nedeni ise anksiyetimi arttırma korkusu yüzündendi.

İki gün önce Beck Depresyon Ölçeği Envanteri (BDÖE) adlı depresyon testini kendime uyguladım. Neticesi kişinin evden çıkmasını önleyemicek Hafif depresyon olarak çıktı. Ben ise hala evden dışarı çıkamamaktaydım. Buda şimdi içinde bulunduğum durumumun ne orta nede ağır (major) depresyon yüzünden olmadığını ortaya çıkarmış oldu.

Halbuki hastalığımın her nüks edişinde gittiğim doktorlara hep gene depresyona girdim diye söze başlamıştım. Ve bu nedenlede olsa gerek onlarda anti-antianksiyatif yerine hep anti-depressif ilaç yazar olmuşlardı.

Şimdi anladımki hastalığım depresyon yerine anksiyete arttıran olayların tetiklediği Yaygın anksiyete bozukluğu idi. Şu anda hastalığımın nedenine karar vermem beni oldukça rahatlattı, kendimi sanki taşıdığım ağır bir yükten kurtulmuş gibi hissetmekteyim. Bu sayede şimdi uygun ilaç hombinasyonları ve kendini iyi hissetmek kitabından öğreneceklerimi uygulayarak daha çabuk iyileşebileceğime inanmaktayım.

Umarım gene uzun yazarak okuyanların ve senin başını ağrıtmış olmadım.

Tüm depresyon ve anksiyete bozuluğu yaşamakta olan arkadaşlara geçmiş olsun derim.

U34

Link1: http://www.psikoloji.gen.tr/modules....hlight=#310319

Link2: http://www.beslenmebulteni.com/bes/i...146&Itemid=375
          Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

Umarım gene uzun yazarak okuyanların ve senin başını ağrıtmış olmadım.
            öyle şey mi olur hiç? master card ın paha biçilemez reklamları vardı. bence parayla alınamayacak bir şeyler varsa tecrübe ilk sıralarda gelir. sizde bunu paylaşmışsınız ne güzel.

Şimdi anladımki hastalığım depresyon yerine anksiyete arttıran olayların tetiklediği Yaygın anksiyete bozukluğu idi. Şu anda hastalığımın nedenine karar vermem beni oldukça rahatlattı, kendimi sanki taşıdığım ağır bir yükten kurtulmuş gibi hissetmekteyim. Bu sayede şimdi uygun ilaç hombinasyonları ve kendini iyi hissetmek kitabından öğreneceklerimi uygulayarak daha çabuk iyileşebileceğime inanmaktayım.
            burası çok önemli. sorunun ne olduğu bilmek insanı gerçekten rahatlatıyor. tedaviye başlamadan bütün şikayetlerimi bir bir yazıya dökeceğim. daha sonra da kitaplarıma başlayacağım. yıllar sonra da olsa güzel şeylere ulaşmak için benzer yolları seçmemiz güzel. gerçekten güzel.. teşekkür ederim hocam.

diğer arkadaşlardan da katılım bekliyoruz.

Yorum

SABAHA KADAR

Bu gece bir başka çöktün içime,

Seni andım durdum sabaha kadar,

Okudum bendeki tüm mektupları,

Okudum, ağladım sabaha kadar.

Bir an kulağımda çınladı sesin,

Ruhumu dolaştı ılık nefesin,

Uykuyu gözümden sildi hasretin,

Gözümü yummadım sabaha kadar.

Anılarla doldu taştı boş odam,

Andıkça kanadı içimde yaram,

Bir hayalim vardı bir de sigaram,

Seni içtim durdum sabaha kadar

http://www.youtube.com/watch?v=PxaZZxwjKFU
              Her şey güzel olacak...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: masum528
                SABAHA KADAR

Bu gece bir başka çöktün içime,

Seni andım durdum sabaha kadar,

Okudum bendeki tüm mektupları,

Okudum, ağladım sabaha kadar.

Bir an kulağımda çınladı sesin,

Ruhumu dolaştı ılık nefesin,

Uykuyu gözümden sildi hasretin,

Gözümü yummadım sabaha kadar.

Anılarla doldu taştı boş odam,

Andıkça kanadı içimde yaram,

Bir hayalim vardı bir de sigaram,

Seni içtim durdum sabaha kadar

http://www.youtube.com/watch?v=PxaZZxwjKFU

bağlantı kuramadım açıkçası???
                hassas ruhlar terazisi

Yorum

Dikkatsizliğim yüzünden yanlış yere yazmışsım şimdi bağlantı kurdun mu?
                  Her şey güzel olacak...

Yorum

İyileşmek hastanın kendı elındedır dıye dusunuyorum ne kadar evde oturup acınası bı tablo cızersen ve gecmesını beklersen o kadar batarsın. cozum basit kendını alıstır,bişeyler yap ve hayatın içine gir..zevk al..

Yorum

yasadıklarını unutmakla basla

sonra gülmeye sartlandır

bide ne olursa olsun sinirlenme cnm

Yorum

Aynen ewet bu kadar basit işte...sen bize takıl...

Yorum

we bizde bunun için hep burda olacağız cünkü

sizi seviyoruz

iyi olacağınıza yürekten inanıyoruz hepiniz güçlüsünüz ki diğerlerinden daha ağır sartlar atlattınız ...

Yorum

İşleniyor...
                          X