Duyuru

Collapse
No announcement yet.

psikotik depresyon atipik psikoz sonrasında olabilir mi ?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• psikotik depresyon atipik psikoz sonrasında olabilir mi ?

merhaba,ben altı yıldır solian kullanıorum ve teşhisin atipik psikozdu sanırım şizofreninin kapısından dönmüşdüm şimdi daha iyiyim ama hala bazı alınganlıklar hep üstüne alınma gibi düşünce bozuklukları hala bazı harflerin sayıların işaret olduğuna inanma gibi şeyler yaşıorum ve şimdiki teşhisin psikotik depresyon bu iki hastalık arasında bağlantı varmıdır iyileşme dönemine giderken geçirilen süreçlermidir bilgisi olan var mıdır

Bence psikotik depresyon tanısı doğru konulmuş

Sevgili Sln,

Emin ol açtığın konuda “doktorlardan dahi bilgi alamadım daha doğrusu doktorlar dinlemiyor bile” demene üzüldüm ve doktorların bu davranışlarına çok kızdım.

Bu nedenle, hem psikozlar ve psikotik depresyon konusunda kendimi bilinçlendirmek, hemde sormuş olduğun atipik psikoz ile psikotik depresyon arasında bir bağ varmıdır, psikotik depresyon atipik psikoz sonrasıda olabilirmiyi cevaplayabilmek için nette epey araştırma yaptım.

Maalesef sana somut bir cevap verebilmek için şansım yaver gitmedi. Ancak şu kadarını öğrenebildim;

Psikotik depresyon, depresyon hastalarında oldukça nadir görülen bir durummuş. Çünki tüm depresyon hastalarından ancak yüzde 10 kadarında halusinasyon ve hezeyanlar. çok az bir kısmında ise "gerçeklik" fikri bozukluğu gösteren bir depresyon çeşitiymiş.

Bana görede altı yıldır kullanmakta olduğun solian, dediğin gibi seni şizofreninin kapısından döndürmüş. Ancak bazı alınganlıkları (hep üstüne alınma gibi düşünce bozuklukları) hala bazı harflerin sayıların işaret olduğuna inanma gibi şeyleri yaşar olman, sende "gerçeklik" fikri bozukluğu varlığının işaretidir. Bu işaret ise Psikotik depresyon semptonlarına uymaktadır.

Eğer atipik psikozu yaşadığında delüzyon, halüsinasyonlar mevcut olup şimdi bunlar azalmış veya ortadan kalkmışlarsa, iyileşme devresine girmişsin. Eğer bunlar eskiden zaten yoktu iseler ve sadece şimdi olanlar mevcuttular ise adı ne olursa olsun eski hastalığın devam ediyor demektir. Sadece şiddetini kaybetmiş olabilir.

Geçmiş olsun, U34

Kaynaklar:

1- http://ansiklopedi.bibilgi.com/psikozlar

2- http://zehirlenme.blogspot.com/2007/...-psikotik.html

Not: Burada yazdıklarım doktora danışmanın yerine geçemez.
    Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

İşleniyor...
    X