Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İyi Hissetmek kitabı hakkında...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• İyi Hissetmek kitabı hakkında...

David Burns'un İyi Hissetmek adlı bilişsel terapiyi kendi kendine uygulamakla ilgili kitabıyla, bu forumda bonnie adlı arkadaşımızın tavsiye etmesiyle tanıştım. - Ayrıca therapy arkadaşımız da devamlı bu terapinin iyi geldiğini söylüyordu- Kitap ilk bakışta çok uzun çok küçük yazılı gelebilir ancak depresyondan kurtulmak isteyen gerçekten bunu çözmek isteyeler için çok yararlı bir kitap bence.

Kitabı okumaya başladığım zaman gerçekten çaresiz umutsuz anlamsız gelen gelen sadece uyumak ve yemek yemek le geçen başkalarına ve kendime yararsız bir hayat sürüyordum.

Öncelikle kitap ilk bölümlerde size iyi gelebileceğine sizi inandırıyor sonra intihar la hiç bir şey yapmamayı yenmekle kendinize güven kazanmakla değersiz hissetmenizin anlamsızlığıyla ilgili bölümleri gerçekten ikna edici ve yararlı ben kitabı tamamen bitirdiğimde ve onun önerdiği çeşitli ödevleri -ödev dediğim aktivite tatmin cetveli, gün planlaması vb. basit şeyler- yaptıktan sonra tam 1 ay sonra doktoruma gittim ve okuduğum kitabı aldığım notları ve yaptığım ödevleri ona götürdüm.

Sonuçlar :
    İlk olarak kendimin neden depresyona ilk başta girdiğimle alakalı keşfettiğim bir hissiyatı - ki bu en az 7-8 yıl öncesine dayanıyordu- paylaştım. Bunu kendin keşfedebileceğini ummazdım dedi.
    Antidepresanımı azalttı. Ben de şu an kendim yaptığım Depresyon testlerinde oldukça düşük skorlar almaya başladım Ağır depresyondan hafif depresyona kadar indi açıkçası.

Hiçbir şey yapmamaktan ev işlerimi düzenli bir şekilde yapmaya İş aramaya ve hatta okula geri dönmeyi düşünmeye kadar geldim...
    Ayrıca arkadaşlarımla ailemle daha çok görüşüyorum ve görüşmeyi istiyorum... Kısaca daha da sosyal bir yaşamım var

Ancak doktorum bilişsel terapinin çok önemli hatta şuan her doktora zorunlu olarak öğretilmesinden başka aynı zamanda kendi kendime uygulamamın gerekli yerlere az eğilip gereksiz yerleri öne çıkarmak şeklinde zararlı olabileceğini söyledi, Ama aynı zamanda gelişmelerin güzel oldugunu belirtti.

Ben depresyon hastası olan herkese kitabı öneriyorum Depresyonun şuan daha çok insanın hayatı yanlış algılamasından kaynaklı oldugunu düşünüyorum

Herkese iyi geceler

Kitabı bana önerenlere çok teşekkürler
    "Geceleri karanlık diye Günü suçlama, kötülükler var diye hayata kan kusma" :: just be -----

Beck'in Bilişsel terapisi ve bu terapinin Ellis tarafından ilk geliştirilen hali Düşünsel Duygulanımcı Davranış Terapisi depresyona birebirdir. Ben Ellis'in kitaplarını daha çok sevdim. Ellis'in yaklaşımı daha derinden.

Yorum

BU KİTABI BEN DE OKUMAK İSTEDİM. BİRKAÇ KEZ ARAŞTIRDM AMA BULAMADIM. DEPRESYONDAYKEN HİÇBİR ŞEY GÖZÜMDE OLMUYOR VE SONRADAN ARAŞTIRMAKTAN VAZGEÇTİM. BU KİTABI BURDAKİ ARKADAŞLARDAN DUYMUŞTUM BEN DE. HATIRLATTIĞIN İYİ OLDU CREATİVE. TEŞEKKÜRLER. UMARIM OKUDUKTAN SONRA HAYATTIMDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLER OLUR. BİLİŞSEL TEDAVİ GÖRMEDİM BEN ŞİMDİYE KADAR. HAYATA BAKIŞ AÇIMI DEĞİŞTİREBİLSEM HERŞEY DAHA İYİ OLACAK. BU KİTABINDA FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM..FORUMDAKİ HERKESE SLM.LAR. AYRICA HEPİNİZE HAYIRLI RAMAZANLAR..

Yorum

Ellis'in ön adı nedir? maviyeşil belki onları da okumam iyi gelebilir...
        hayal ben kitabı istabul taksimde istiklal kitabevinde bulmuştum internetten de kolaylıkla bulunabilir - ben de bilişsel terapi görmedim bu arada
        "Geceleri karanlık diye Günü suçlama, kötülükler var diye hayata kan kusma" :: just be -----

Yorum

iyiyim tabi ama umarım tamamen iyileşirim kısa zamanda, bonnie sende de işe yaramasını çok isterim açıkçası be öle her ödevi de yapmadım yapamadıklarım bana uymayanlar oldu - ama daha iyiyim yani

saol yardım ettiğin için

Yorum

o kitabı aldım 15-20 sayfa okudum bıraktım ve ona benzer başka kitaplarda da aynı şeyi yaptım.. senin bunu başarmış olman güzel..
            hassas ruhlar terazisi

Yorum

Orjinal yazı sahibi: creative777
              Ellis'in ön adı nedir? maviyeşil belki onları da okumam iyi gelebilir...
              hayal ben kitabı istabul taksimde istiklal kitabevinde bulmuştum internetten de kolaylıkla bulunabilir - ben de bilişsel terapi görmedim bu arada
              Albert Ellis

Yorum

iyi hissetmek kitabı

arkadaşlar bende david burns un iyi hissetmek kitabını okumak istiyorum netten nerden sipariş verebilirim bulamıyorum çünkü saolunn

Yorum

Kitap tükendi sanırım.

Yorum

klasik NLP ve kişisel gelişim kitaplarından bi farkını gördünüz mü... daha doğrusu bu böyle bi kitap mı

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bonnie
                      Orjinal yazı sahibi: blackbutterfly
                      klasik NLP ve kişisel gelişim kitaplarından bi farkını gördünüz mü... daha doğrusu bu böyle bi kitap mı
                      evet o kitaplardan farklı. kullanılan dil ve örnekler çok güzel. ve bir sürü ödev, çalışma var içinde. kitabın işe yaraması o çalışmaların düzenli yapılabilmesine bağlı. bazı insanlar hiç yapmayıp, kitap işe yaramadı diyebiliyorlar. ama bilişsel terapinin yolu zaten o çalışmalardan geçiyor. düşünce şeklimizi değiştirebilmek için, ne kadar yanlış düşündüğünüzü, ya da çarpık düşündüğümüzü kendimize kanıtlamamız, aleni göstermemiz gerekiyor ki yerine daha iyisini oturtalım. kitapta bunu sağlayacak çalışmalar var.
                      umarım çok soyut bi dil kullanılmamıştır yani uygulamalar çok soyut ve havada kalmaz. ben de okumayı düşünmeye başladım. teşekkürler bonnie cevabın için..

Yorum

Motivaston kitabı gibi değil, Depresyona yol açan düşünceler gayet net ve doğru ifade edilmiş Ben belli bölümlerinin çok yararını gördüm Hiçbir şey yapmamamyı yenmek ve intihar düşüncesini yenmek çok katkı sağladı.

Kitap küçük puntolu ve uzun biraz zorluyor ama bonnie de demiş ödevleri kendi kafanıza göre değiştirip yapğarsanız çok yararlı

Mesela gün planı yapın vardı saat saat ben öle değilde gün içinde yapmam gereken şeyleri hedef listesi yaptım Belli bir günlük tuttum Günde 2 eylem yaparsan memnun kalıcam dedim

10 tane yanlış düşünme şekli vardı o çok yararlı bir ödevdi : Mesela ben bir şey yaptığımda başkalarının bunu yorumlamasını geliştirip bana böle dicekler böle düşünecekler diye çok korkuyordum Bu mesela zihin okuma falcılık hatası diye geçiyor O insanların onu düşüneceğini bilemezsin diyor

Bir süredir tembel oldugumda kendimi tembel işe yaramaz olarak adlandırıyordum Bu da mesela genellemeye giriyor Etiketlemeye Bir süre böle devam etti hayatın diye kendine böle bir olumsuz sıfat yakıştırmak hatalı Hayatımın çoğunda böle değildim ben dedim kendi kendime

Bir aktivite tatmin beklentisi listesi var mesela : Yapacağınız bir aktiviteyi yazıp ondan ne kadar tatmin beklediğinizi yazın diyor Sonra aktiviteyi yapınca bundan aldığınız tatmini yazıyorsunuz Karşılaştırıyorsunuz Ne en çok zevk vermiş kendi başınıza yapmak da keyif vermiş mi

Depresyon ölçe 25 soruluk bir test var ben onu hala ayda bir yapıyorum bakıyorum gerileme var mı ? kitabı okumaya başladığımda 51 ağır depresyon çıkmıştı şu an en son 25 çıktı Hafif depresyon

Bir de bir test var ben de özerklik çok eksik çıktı ben onay sevgi ihtiyacı çıkacağını sanıyordum Doktorum onayladı özerkliğin eksik dedi Benim insanlar arası ilişkileri hayal ettiğim bir piramit örneği vardı en üstte ben vardım aşağıya doğru önem sırasıyla doğru insanları yerleştirmiştim Bunun temelinde benim olmamamın özerklik eksikliğini zaten gösterdiğini söyledi doktorum Kendi kendime o yüzde piramidi ters çevirmeliyim diyorum

Benim de hala çözemediğim sorunlar var fiziksel depresyon belirtileri devam ediyor : Çok fazla uyuyorum bazı işlerimi erteliyorum veya karar veriyorum ama yapmıyorum kaçmaya devam ediyorum yani
                        Sigarayı bırakmaya karar vermiştim uygulayamıyorum
                        okula başlayım dedim geçen hafta bir kez gittim

Bu uyku beni çok sıkıyor güne çok geç başlıyorum 14 saat civarı uyuyorum kalkasım gelmiyor Düşüncelerim biraz değişti aslında ama biraz da galiba tutunuyorum depresyona

Denemekten vazgeçmemek lazım bence hiç düşünme hemen edin kitabı maviyeşilin dediği kitaplar da vardı Albert Ellis in onlarda olabilir

İnsan sadece kendisi yardım edebilir kendine İstersek başarırız gibi geliyor bana

Bu kitapsa depresyon için özel olarak yazıldığı için bence yararını kesin görürsün

Herkese depresyonsuz sorunsuz hayatlar ...

Yorum

10 tane yanlış düşünme şekli vardı o çok yararlı bir ödevdi : Mesela ben bir şey yaptığımda başkalarının bunu yorumlamasını geliştirip bana böle dicekler böle düşünecekler diye çok korkuyordum Bu mesela zihin okuma falcılık hatası diye geçiyor O insanların onu düşüneceğini bilemezsin diyor
                          evet buna kesinlikle ben de katılıyorum, bunu çok sık içimden tekrar ederim zaten... hatta başkalarının bu iç sesleri olmadığını söyleyip kendimi farklı görürüm oysa kimin kafasından ne geçtiğini tam bilemeyiz.

aslında depresyonu belli oranda azalttım ama yeniden girme korkusu var ve ben de bazı fiziksel özelliklerini gösteriyorum zaman zaman, aynen senin gibi alışkanlıklarımı terkedemiyorum (bi mantığı olmadığını adım gibi bildiklerimi bile) ve bu bende anormal olma düşüncesi uyandırıyor..
                          bir de bazen devamlı yapılması gereken işler var ve bunlar aşırı önemli gibi kafaya takıp gün içinde tekrar ediyorum, olmazsa not alıyorum, ancak fiziken ve ruhen çok yorulduğumda biraz uzaklaşıyorlar.

hastalıklara kafayı takıp kendimi yorma işinden de uzaklaşmak istiyorum gerçi, ama okuyup deneyimlemek istiyorum bu kitabı da, umarım bulabilirim.

Yorum

olumsuz bi etkisi olmadı bende - bence de hastalıklara çok kafayı yorma
                            çok çekinir kafayı takarsan da bir şeylere yine oluyor çünkü

hayattan keyif alır bu sorunları aşarım umarım tamamen bende

bugün yine sabahladım sonra da bu saate kadar uyudum

Yorum

bende okudum güzel bir kitap ancak sadece kitabı okumakla iyileşmiyor insan egzesizlere de zaman ayırmak gerekiyor.düzenli notlar alınırsa kısa zamanda ilerleme oluyor...bana biraz faydası oldu.
                              ”Bir insanın hayattaki en önemli faaliyeti, ruhuna gereken özeni göstermesidir.”

Yorum

İşleniyor...
                              X