Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sınav Kaygısı Ne Değildir?

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Sınav Kaygısı Ne Değildir?

  Eğer sınav esnasında endişeli hissedersem, sınav kaygısı vardır. Bu doğru değil. Araştırmalara göre herkes sınav esnasında kaygı hisseder. Bu bizi sınav boyunca uyanık tutmaya yarayan kaygıdır. Hiç sınav esnasında uyuya kaldınız mı? Heyecan olayın kişi için önemini artıran duygusal bileşendir. Heyecan sayesinde bilgiler zihnimize daha sağlam kazınır. Bu stres seviyesini ayarlayabildiğiniz sürece sınav sizin kontrolünüzde gelişir. X (matematik) sınavlarında sürekli kaygı hissediyorum. Bu dersle ilgili yeteneğim yok, başka bir bölüme yönelmeliyim.

  Eğitim sistemimiz yaratıcılığa fazla yer vermeyen ve yoğun bilgiyi kısa zamanda öğretmeyi hedefleyen bir sistemdir. Örneğin bir kümeler konusu ilkokuldan liseye kadar tekrar tekrar işlenir ve hala öğrencilerin eksiklikleri ortaya çıkar. Öğretme şekli hep aynıyken öğrenme şekli de aynı kalıyor. Bu sistemde ayakta kalacak kişiler seçeneklere sahip kişilerdir. Matematiğe hep aynı şekilde çalışıp aynı başarısızlığı “öğrenen” bir çocuktan nasıl matematik profesörü olmasını istersiniz? Edison’a öğretmeni çırak olarak çalışmasını tavsiye etmiş, Einstein’ı hepimiz biliyoruz fizik dersinden nasıl kaldığını, Newton aile çiftliğinin hesaplarını bile tutamadığı için eleştirilirmiş.

  Hep aynı şeyi yaparsanız aynı tepkiyi alırsınız. Örneğin uçak fobisi olan bir kişiye korkma, hemen havalanıp ineceğiz gibi basit bir telkinde bulunursanız ailesine küfreiyormuşsunuz gibi bakacaktır size. O kişi daha uçağa binmeden o korkuyu yaşıyor, geceler öncesinden hissediyor ve uçuşu saniye saniye hissediyor. Bu kişi tek bir seçeneğe sahip, bu da onu kısıtlıyor. Eğer keyifli bir uçak yolculuğunun nasıl birşey olduğunu hissederse (sadece bilmesi yeterli değildir çoğu zaman) bu seçeneğin farkına varacaktır. Aynı durum sınav kaygısında da mevcuttur. Bu konuyla ilgili belli başlı kalıplaşmış düşünceler vardır. Onlara bir göz atalım. Sınav kaygısı doğuştan vardır. Sınav kaygısı azaltılamaz. Hazırlanmamış her öğrencinin sınav kaygısı vardır. İyi hazırlanan öğrencilerde sınav kaygısı olmaz. Sınavda rahatlamanız söylenirse rahatlarsınız. Sınav kaygısını azaltmak iyi notları garanti eder. Yukarıdaki kalıpların hepsi sınav kaygısıyla iligli efsanelerdir. Sınav kaygısı azaltılabilir, her öğrencide olabilir ve doğru çalışmayı bildiğiniz takdirde sizin için itici bir güç haline gelir. Sınav kaygısına sahip olduğumu nasıl anlarım? Eğer sınava girmeden ve sınav süresince elleriniz terliyorsa, titriyorsa, , nefes darlığı yaşanıyorsa, sık idrar çıkma başlamışsa, baş ağrısı, mide bulantısı, kaslarda gerilme, çarpıntı gibi belirtiler varsa sınav kaygısının bedensel etkilerini hissediyorsunuz. Bu duygusal tepkilere eşlik eden olumsuz düşünceler varsa hoşgeldin sınav kaygısı.

  www.aresterapi.com

 • #2
  sınav kaygısı herkeste olmuyor. ben hiç sınav kaygısı hissetmem.

  Yorum


  • #3
   kendini bilinçlendirmiş ve kontrol altına alabilen kişilerde görülmeyen bir kaygı..
   İNECEK VAR DURDURUN DÜNYAYI

   Yorum


   • #4
    Orjinal yazı sahibi: KaLpsiZ View Post
    kendini bilinçlendirmiş ve kontrol altına alabilen kişilerde görülmeyen bir kaygı..
    İlköğretimdeki birçok çocuğun sahip olmadığı bir özellik kendini bilinçlendirme. Kaygı bilinçsiz olarak gelişen birşey aslında. Duygusal farkındalık yaratma becerisine sahip olma diyelim.

    Yorum

    İşleniyor...
    X