Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Evlenmeye Engel Rahatsızlıklar

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Evlenmeye Engel Rahatsızlıklar

  Bir arkadaş, bir konuda evlenirken sağlık raporu istenmesiyle ilgili paylaşımda bulunmuş. bununla ilgili ufak bir açıklama yapmak gerekliliği hissettim. evlenmeyi düşünenler için faydalı olabilir.


  Bu arada son durumun nedir bilmiyoruz ama evlenirken sağlık raporu isteniyormuş genelde.

  TÜRK MEDENİ KANUNU
  http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k4721.html


  ÜÇÜNCÜ AYIRIM

  EVLENME BAŞVURUSU VE TÖRENİ
  A. Başvuru

  I. Başvuru makamı

  MADDE 134.- Birbiriyle evlenecek erkek ve kadın, içlerinden birinin oturduğu yer evlendirme memurluğuna birlikte başvururlar.

  Evlendirme memuru, belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır.

  II. Şekli

  MADDE 135.- Başvuru, evlenecekler tarafından yazılı veya sözlü olarak yapılır.

  III. Belgeler

  MADDE 136.- Erkek ve kadından her biri, nüfus cüzdanı ve nüfus kayıt örneğini, önceki evliliği sona ermiş ise buna ilişkin belgeyi, küçük veya kısıtlı ise ayrıca yasal temsilcisinin imzası onaylanmış yazılı izin belgesini ve evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını gösteren sağlık raporunu evlendirme memurluğuna vermek zorundadır.

  //////
  Boşanma Sebebleri

  V. Akıl hastalığı

  MADDE 165.- Eşlerden biri akıl hastası olup da bu yüzden ortak hayat diğer eş için çekilmez hâle gelirse, hastalığın geçmesine olanak bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla tespit edilmek koşuluyla bu eş boşanma davası açabilir.
  Burada bahsi geçen evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını gösteren sağlık raporunun standart cinsel sorunlarla ve hatta birçok psikolojik rahatsızlıkla alakası yoktur. bu rapor 1- kişinin ayırt etme gücünün bulunup bulunmadığının tespiti için kullanılır, 2- Frengi, bel soğukluğu ve yumuşak şankr ve cüzzam gibi hastalıklar için talep edilmektedir. bu rahatsızlıkları olanların tedavisi mümkünse tedavi olunduktan sonra evlenme engeli kalkar. kişi normal görünse de evlenmenin ne olduğu bilemeyecek kadar hasta olabilir, rapor bu durumda evlenme engelini belirler. ayırt etme kabiliyetinizi etkilemeyen psikolojik rahatsızlığınız evlenmeye engel hastalık kategorisine girmez, psikolojik rahatsızlığı olup ayırtetme kabiliyetini az derecede etkileyenler için doktordan bir rapor daha istenir. hastalık derecesine göre evlenme engeli olup olmadığı belirlenir. yine dediğim gibi tedaviden sonra bu engel kalkar.

  Not : kanundaki (ve benim kullandığım ) terimler günlük hayattaki anlamları tam karşılamaz. örneğin bahsi geçen ayırt etme gücü öncelikle yaşa bağlamıştır. ergin olmayan (18 yaş altı) kişiler, bildiğimiz anlamda ayırtetme gücüne ne kadar sahip olurlarsa olsunlar bu kabiliyetleri yok sayılır. buna karşılık bir takım psikolojik rahatsızlıklar bazen gerçekle hayali karıştırmanıza, hafıza problemleri yaşamanıza vb. neden oluyorsa, ayırt etme gücü yoksunluğu kategorisine girmeyebilir. yine örneğin askerliğe engel rahatsızlıklar evlenmeye engel olmayabilir.

  evlenmeyi düşünüp psikolojik rahatsızlıkları olan arkadaşların yine de bir psikiyatra (psikoloğa değil, zira raporları düzenleyenler psikiyatrlardır) başvurarak rahatsızlığının evlenme engeli yaratacak derecede olup olmadığını sorması en doğru yoldur.

  bunun yanısıra bir rahatsızlığınız varsa ve bunu utanma, reddedilme vb kaygılarla eşiniz olmasını istediğiniz kişiyle paylaşmamışsanız, paylaşmanızda yarar vardır. kimse son dakika rapordan öğrenmek istemez.

  saygılar.
  Last edited by terim; 31-01-2013, 02:11 AM.
  :65:
  Orjinal yazı sahibi: V. HUGO
  İYİ OLMAK KOLAYDIR, ZOR OLAN ADİL OLMAKTIR.
İşleniyor...
X