Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Tek ebeveynli aileler ve çocuklari

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Tek ebeveynli aileler ve çocuklari

  Tek ebeveynli aile terimi boşanma, terk etme, ölüm, evlat edinme, ebeveynlerden birinin uzakta yaşaması ya da hapiste olması gibi durumlar için betimleyici olarak kullanılır. Tek ebeveyn olma durumu seçimle (boşanma vb.) ya da zorunlu (ölüm vb.) olsa da bu ailenin bireyleri yeniden kurulan bir düzene adapte olmak zorunda kalmakta ve sorumlulukları artmaktadır.

  Tek ebeveynli ailelerin kendilerine özgü olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Tek ebeveynli ailelerin ilk olumlu özelliği; çoğu zaman diğer ailelerden daha demokratik bir tutum sergilendiği görülmesidir. Alınan kararlarda hem çocukların hem ebeveynlerin ihtiyaçları gözetilir. Aynı zamanda bu ailelerde roller bir takım sınırlı kaynaklar sebebiyle esnektir ve tolere edilebilir. Bu ailelerde gelişimsel aşamalar büyük br hızla izlenir ve çocuklar sorumluluk almayı daha erken yaşlarda öğrenir. Bu yüzden önemli gelişimsel becerileri yaşıtlarından önce öğrenirler. Bunların yanı sıra, tek ebeveynli çocuklar ihtiyaçlarını karşılamakta daha yaratıcı ve kanaatkardırlar.

  Tek ebeveynli aile olma durumu çoğu zaman roller ve sınırlar bakımından güçlükler getirmektedir. Çocuğun velayetinin verildiği eş ile diğer eş arasındaki sınır çekişmeleri problem oluşturabilir. Aynı zamanda çocuk ve ebeveyn arasındaki çizgisi belirli olmayan sınırlar da davranış problemlerine yol açabilir. Bir diğer olumsuz özellik ise; bu ailelerde rol belirsizliklerinin oluşmasıdır. Rollerin esnek ve tolere edilebildiği ailelerde bu durum bir kazanç iken, aşırı yüklenilen roller bireyin tükenmesine sebep olabilir. Bu ailelerin sorunlarla karşı karşıya kaldığı bir diğer alan ise çocuklarının okul performansıdır. Yapılan araştırmalar göre; tek ebeveynli ailelerin çocuklarının akademik performansı düştüğü görülmektedir. Tek ebeveynli aile olmanın zorluklarınına; bu çocukların kimlik karmaşası yaşayabileceği, partneriyle ilişki kurmakta zorlanabileceği ve depresyon ve diğer olumsuz duyguları deneyimleyebileceği eklenebilir.

  Bu aileler ile birlikte çalışıldığında sınırlar,hiyerarşiler ve ayrılma/birleşme gibi konular ele alınır. Terapi sürecinde açık ve işlevsel sınırların oluşması hedeflenir. Aynı zamanda bu bireylerin duygularını iyi düzenleyebilmelerine yardımcı olmak amaçlanır. Aile üyelerinin içsel ve dışsal kaynaklarından etkili bir şekilde faydalanmalarına yardımcı olunur.

 • #2
  Bi reklam daha
  push push. you. can do it!

  Yorum

  İşleniyor...
  X