Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kadın ve erkek iki ayrı varoluş biçimidir.

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Kadın ve erkek iki ayrı varoluş biçimidir.

  NOT: Kitap özeti; Kadın Psikolojisi, Prof dr Nevzat Tarhan

  Bir kimsenin, herkesi "kendisi ile aynı" gibi düşünmesi kadar safça bir algı yoktur. Herkes kendi hayatında, kendisinin yazdığı senaryoyu oynar. Bu senaryo her insan için bireyseldir, kişiye özgüdür.

  Her insanın iletişim kurma biçimi kendisine özgüdür. İletişimden amaç "
  an"ı beraber yaşamak, birlikte varoluşun eşsiz doyumunu yaşamak olabilir. Bilgi alış verişi veya daha başka bir konu olabilir. Yalnız olmadığını hissetmek, ilgilenildiğini ve anlaşıldığını görmek, değer gördüğünü ve saygı duyulduğunu hissetmek ve kişisel gelişime dair destek görmek iletişimin kazançları arasında yerini alır. İletişim uyumlu ise birey kendisini hayatın ahengine kaptırır. İletişim çatışmalı bir boyuta gelmişse bile yalnızlığın sancısını kırdığı için yine kazancı vardır. İletişimin en kötüsü İletişimsizliktir. İnsan sosyal bir varlık olduğu için iletişimsizlik insan ruhunu çokça örseler. Zira yalnızlık, dışlanmışlık ve yalıtılmışlık hislerinin kaynağı iletişimsizliktir.

  Kadınlar ve erkekler arasında fark oldukça belirgindir. Bu durum doğaldır ve genetik algoritmanın bir gereğidir.
  Karşı cinsin bizden farklı olduğu bilinci ilişkinin sağlıklı olması için ilk adımdır. Karşı tarafa davrandığımız gibi karşı taraftan benzer davranışlar sergilemesini beklemek, henüz olgunlaşmamış bir kişilik belirtisidir. Sevgiyi kimileri konuşarak, kimileri de hediyeleşerek ifade eder. Kimileri yardım ederek, kimileri ise fiziksel temas (dokunarak) belli eder. Davranış biçiminindeki farklılıklara odaklanmak yerine davranışın içerdiği mesaja odaklanmak sağlıklı iletişimin temelini oluşturur.
  Last edited by esintili24; 25-07-2015, 06:31 PM.
  ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....
İşleniyor...
X