Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İlaç kullanıp da eski haline dönen var mı?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• İlaç kullanıp da eski haline dönen var mı?

Sorum açık... var mı tamamiyle eski haline dönen?
    Her şey güzel olacak...

Eski halden kastettiğin nedir? Benim hayatımın en az yarısı hasta şekilde geçti. Bir tek çocukken iyiydim.
    Sen dönemsel bir şeyler mi yaşadın? Benim öyle olmadı
    Çözüm genelde ummadığımız, bakmadığımız yerdedir

Yorum

ilaçlar ile eski halimden çok daha iyiyim.
      çocukluk iyi geçti ama içe kapanıktım.
      orta ve lise yıllarımda psikolojik sıkıntılarım başladı ama tedavi gerektirecek düzeyde değildi. içe kapanıklık ve çekingenlik başlıca sıkıntılarım idi.
      20 yaşımda tedavi gerektirecek düzeye geldi. ağır depresyonlar, öfke hezeyanları, vs.
      uzun bir süre kendi kendime mücadele verdim.
      30 yaşımda doktora gittim ve antidepresan ve düşük doz antipsikotik kullanmaya başladım ve aydınlığa çıktım.
      ilaçlara başlayınca içe kapanıklık ve çekingenlik tamamen yok oldu. artık dışa dönük bir insan oldum.
      bence psikiyatrik ilaçlar çağdaş bilimin bize sunduğu en büyük nimetlerdir.
      yaşasın bilim. yaşasın çağdaş yaşam. yaşasın ilaçlar.
      17 yıldır ilaç kullanıyorum ve ömür boyu kullanmaya devam edeceğim.

Yorum

ilacım olmasaydı şuan bu kadar iyi olamazdım..düşük doz antipsikotikle tüm sorunlarımdan kurtuldum,,hemde 1 yıl gibi bir sürede..gerçekten çok mutluyum ve çok şanslıyım..doğru ilaç ve doğru tedaviyle yaşamımm eskisinden bile daha güselleşti..en azından huzurluyum ve mutluyum..

Yorum

Bir dost depresyon hali başlamadan önceki halimize ilaç kullanarak ulaşabiliyor muyuz bunu merak etmiştim. Cevaplara bakacak olursak ilaç kullanarak iyileşen arkadaşlar var, bu beni ümitlendirdi. Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.
          Her şey güzel olacak...

Yorum

umudunu kaybetme bence masum528..doğru ilaçla inan tüm sıkıntılardan kurtulabiliyoruz..umarım sende en kısa zamanda sıkıntılarından kurtulursun..

Yorum

Peki bende şunu sorayım,ilacı kullanıp belli süre sonra bıraktıktan sonra( en az 6 ay kullanmaktan bahsediyorum) iyileşen,ilacı aramayan var mı,yoksa sadece ilacı kullandığınız dönem boyunca mı iyisiniz?

Bence asıl soru bu olmalı,ilaçlar kalıcı iyileşme mi sağlıyor,yoksa alkol gibi sadece içince mi rahatlatıyor?

Yorum

hala düşük dozda ilaç kullanıyorum..bırakınca nasıl olurum bilemiyorum..ama şayet bırakırsam yakın zamanda yazarım buraya

Yorum

şu anda iyiyim ...
                  ilaçlarıda bırakmak istemiyorum ..kendimi şeker,tansiyon hastası görüyorum .
                  çok az dozda ilaç kullanmak istiyorum ..ama bu arada benim tansiyon problemim olduğunuda söyleyeyim..
                  bulutlar ağlamazsa yeşillikler nasıl güler ....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ceydaa View Post
                    ilacım olmasaydı şuan bu kadar iyi olamazdım..düşük doz antipsikotikle tüm sorunlarımdan kurtuldum,,hemde 1 yıl gibi bir sürede..gerçekten çok mutluyum ve çok şanslıyım..doğru ilaç ve doğru tedaviyle yaşamımm eskisinden bile daha güselleşti..en azından huzurluyum ve mutluyum..
                    katılıyorum,bende aynı şekilde hatta daha kısa bi sürede bu iletten kurtuldum..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: rimax View Post
                      Peki bende şunu sorayım,ilacı kullanıp belli süre sonra bıraktıktan sonra( en az 6 ay kullanmaktan bahsediyorum) iyileşen,ilacı aramayan var mı,yoksa sadece ilacı kullandığınız dönem boyunca mı iyisiniz?

Bence asıl soru bu olmalı,ilaçlar kalıcı iyileşme mi sağlıyor,yoksa alkol gibi sadece içince mi rahatlatıyor?

Bugün başladığım ''İlaçla Tedavi Efsanesi'' adlı kitap antidepresanların uzun süre kullanımının sonuçları hakkındaki sorunuzun cevabını verir nitelikte. Kitap İngiliz psikiyatrist, akademisyen, farmakolog olan Joanna Moncrieff tarafından yazılmıştır.

''Antidepresan diye bir şey var mıdır?'' başlıklı bölümde yazar antidepresan etki gösterdiğine inanılan ilaçların depresyon için gerçekten hastalığa özgü bir tedavi olup olmadığını sorgulayan delilleri gözden geçirir ve ilaçların depresyona iyi gelen herhangi bir etkileri olup olmadığını tartışır. Önemli bulduğum birkaç paragrafı sorunuza cevap olması açısından eklemek istedim ;

''Antidepresanların kullanıma girmiş olmasına karşın, depresyon hastalığına ilişkin genel anlamda iyileşme oranlarını gösteren çıktılarda henüz bir düzelme kaydedilmemiştir. Hatta günümüzde depresyon olarak tanımlanan ve tedavi edilen durumlar, ağırlık bakımından geçmişte kullanılan tanı ölçütlerine göre çok daha hafif olduğu halde, iyileşme oranı azdır. Gerçi depresyon tanısı koyulan insanların çoğu başlangıçta iyileşmektedir, ancak bu insanların büyük bir kısmında depresyon yeniden ortaya çıkmakta ve tedavi daha uzun sürmektedir. Toplumda, çok daha hafif belirtilerle depresyon tedavisi görenlerin bile %50-60’ının bir yıl içerisinde iyileşemediği görülmektedir. (Goldberg ve diğ. 1998) Amerika’da iyileşme gösteren geniş bir grubun yıllarca izlendiği kapsamlı bir çalışmada, 15 yıl içerisinde %85 oranında nüksetme gözlenmiştir. (Mueller ve diğ. 1999) Hastanelerde depresyon tedavisi görenlerden, orta yaşlıların %43 ünün, yaşlıların ise yalnızca %24 ünün iyileştiği ve izleyen 5 yıl içerisinde iyi kaldığı gözlenmiştir. (Tuma 2000)

Ayrıca kontrollü deneylerle değil de normal koşullarda tedavi görmüş insanların izlendiği çalışmalar, antidepresan almayanlarda uzun vadede daha etkili bir iyileşmenin gerçekleştiğini göstermektedir. Bu bulguların elde edildiği çalışmalardan biri psikiyatri kliniklerinde dışarıdan tedavi görenlerin, bir diğeri temel bakım gören insanların katılımıyla yapılmıştır. Hatta bu çalışmalarda ilaç alanların genellikle daha ağır hasta olmasından kaynaklanabilecek etkiler verilerin analizinde kontrol edildikten sonra bile bulgular değişmemiştir. (Burgha ve diğ. 1992; Ronalds ve diğ. 1997)

Diğer bazı çalışmalar antidepresan ilaç alanlarda depresif dönemlerin; ilaç almayanlara oranla daha uzun sürdüğünü göstermektedir (Patten 2004; Posternak ve diğ. 2006) ''

''Sonuç olarak ilaç-merkezli yaklaşıma göre, günümüzde antidepresan olarak adlandırılan laçların depresyon tedavisinde ne gibi bir rol üstlendiği belli değildir...’’

''Depresyonla ilgili internet sitelerinde, insanların antidepresanları bıraktıklarında yeniden hastalanacakları konusunda ne kadar korktukları görülmektedir. Kendilerini depresyona iten nedenin beyin kimyalarında gerçekleşen bir takım dengesizlikler olduğunu düşünen ve yanlızca ilaç aldıklarında iyileşebileceklerine inanan insanların, karşılaştıkları her problemde yeniden depresyona gireceklerinden korkmaları son derece doğaldır. Ayrıca, kendi çaba ve alışkanlıklarıyla iyileşme gösterseler bile, bu iyileşmeyi kendilerine yazılan ilaçlara yoracklarından bu çaba ve alışkanlıkların değerini bilmek bir yana, farkına bile varamayacaklardır. Tam tersine, depresif bir dönemi ilaç almadan kendi irade ve çabalarıyla atlatan bir insan, gelecekte karşılaşacağı benzer dönemlerde aynı irade, çaba ve kendine güveni sergileyecektir.

Doktorların çoğunun arzusunun, hastalarının bu şekilde kendilerine yetmek ve onlara yol göstermek olduğunu biliyorum. Ancak, yazdıkları her antidepresanla bu doktorlar kendi hastalarına güçsüz ve iradesiz oldukları mesajını vermektedirler…''

İlaçla Tedavi Efsanesi, Psikiyatrik İlaç Kullanımına Eleştirel Bir Bakış
                      Joanna Moncrieff
                      bişnev...

Yorum

bahsedilen şeymi bilmiyorum ama iki yıl önce antidepresan kullanıyordum(cipralex) çok kısa bir sürede bu ilacı bıraktım ve bir yılı geçti bu ve benzeri antidepresanları aramıyorum..düşük dozda antipsikotik kullanıyorum belkide sebebi budur..ama ben antidepresana antipsikotik kullanırken ihtiyaç duymuştum,6 ay kadar kullandım ve kesildi..ve hala oldukça rahatım..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: janedoe
                          benim tansiyon birden düzeldi..
                          çıkmıyor artık
                          ama neden biliyorum sanırım geceleri remeron almaya başladım
                          olabilir..
                          ilaç kullanıp kullanmadığını bilmiyorum ama ..
                          etkili olmuş olabilir ..
                          benimde tansiyon şu an yerinde duruyor
                          ma sinirsel ..bazen etkileniyor ..
                          hele panik anında sanki çıkıyor zannediyorum ..
                          artık alıştım hastalığıma ..
                          şükür Allah daha beterini vermesin .
                          bulutlar ağlamazsa yeşillikler nasıl güler ....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Sertralin
                            Eski halimize döneceğimizi düşünmüyorum.

bu üye nerede gören duyan varmı ?

Yorum

İşleniyor...
                            X