Duyuru

Collapse
No announcement yet.

siz biliyosunuzdur,lütfen bana söyleyin........!!!!!

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • siz biliyosunuzdur,lütfen bana söyleyin........!!!!!

  mrb.
  öncelikle bu hakkında bana vereceğiniz her bilgiye ne kadar ihtiyacım olduğunu bilmenizi isterim.gerçekten...
  bir arkadaşım var.gerçekten çok samimi bir arkadaşlık bizimkisi.üniversitenin ilk gününden beri diyebilirim.şu an 3. sınıftayız.bir süre önce onun benden uzaklaşmaya çalıştığını farkettim.önceleri dedim ki heralde bi hata yaptım.ancak mevzunun üstüne gidince anladım ki bir psikolojik sorunu varmış.tamam dedim söyle birlikte halledelim.ne kadar yalvardım yakardımsa olmadı.bunu kimsenin bilmemesi gerekiyo,bilirsen herşey daha da kötüye gider, normalde kimse görmesin diye kendime hakim olmaya çalışıyorum ama senin bildiğini bilince iyice salabilirim dedi.ve yemin etti:SEN BİLİRSEN HERŞEY DAHA DA KÖTÜYE GİDERCEK!!!!????
  KARŞIMDA ÖYLE KÖTÜ AĞLADI Kİ CANINI ALSAM O KADAR OLUR DEDİM KENDİ KENDİME VE BIRAKTIM.AMA HEP AKLIMDA.O KADAR ÜZÜLÜYORUM Kİ....ONU ORDA SAHİP OLDUĞU O ŞEY HERNEYSE YALNIZ BIRAKMAYI KALDIRAMIYORUM..(((
  şimdilik elimde yalnızca birkaç bilgi kırıntısı var.bir kaç belirti...ancak o kadarını anlattı.
  şöyle..
  sanırım haftada bir ya da iki kez olan bir kriz bunalım vb.. bi HAL?
  fiziksel bazı belirtilerle anlamış o da.o an diyo dışarıdan gören biri bende bi anormallik olduğunu anlar ama çok kalabalıksa ört bas edebiliyomuş.
  sanırım o an bedenine hakim olamıyo.yüzünde bişeyler olabilir çünkü diyo ki aynaya baktığımda o haldeyken hiç unutamıyorum o görüntüyü.
  VE DAHA DA BÜYÜK SORUN KISIM O HALE GİRMEYİ ENGELLEMEK İÇİN YAPTIKLARI İMİŞ????
  bilmiyorum ne ama diyo ki iğreniyorum kendimden.bundan kurtulmak için sürekli uyuşturucu kullanan da varmış.bazıları kimseye söyleyemediği için ailelerini bile terketmiş.bazen düşünce ile de durduruluyomuş ama bu çok nadir olabiliyomuş bu ama her ne düşünüyosa bu onu çok üzüyomuş,kızıyomuş kendine ama yapacak birşeyi yok.zaten çoğu zaman fiziksel birşeyle çıkabiliyomuş o halden.beni o yönümle bilmeni istemem diyo.(bunun cinsel bişey olmağını biliyorum bu arada.hani aklıma ilk önce zarar verme hissi ya da ahlaki açıdan olumsuz şeyler mi düşüncesi gelmişti ama değilmiş.)
  bildiklerim bunlar.aklıma başka bişey gelmiyo...bide hastalığının belirtileri bariz şeylermiş.çünkü ilk olduğu zamanlar internete yazınca belirtileri,çıkmış.sonra da doktora gitmiş.doktor ilaç vermiş ama uyuşturucu gibi olunca kullanmamış.
  LÜTFEN BANA BİR YOL GÖSTERİN.BİLMELİYİM.YARDIM EDEMESEM DE EN CAN ARKADAŞIMIN YANINDA OLMAK BELKİ O ANA GÖREMEDİĞİ YAPAMADIĞI ŞEYLERDE ONA DESTEK OLMAK İSTİYORUM.
  anlattığı kadar kötü ise tamam ama bunları yapmak sadece yalnızlığın vermiş olduğu bi durumsa ona hiçbişeyin bu kadar kötü olamayacağını anlatmak istiyorum.dua etmekten başka elimde birşey yok şu an...
  şimdiden çok teşekkür ederim.

 • #2
  Farkettirmeden kullandığı ilacı öğrenmeye çalış, evde kutusu duruyor olabilir.
  Her şey güzel olacak...

  Yorum


  • #3
   rahatsızlığının ne olduğunu sana tam olarak anlatsaydı sen de ona destek olurdun, moral motivasyon çok önemli. bu gibi psikiyatrik rahatsızlıklarda hastanın bunu samimi arkadaşlarına, ailesine, evliyse eşine anlatması olumlu etki yaratır, ilk başta bir mahcubiyetlik hissediliyor biliyorum ama uzun vadede yakınlardan destek görebiliyorsunuz, destek görmeseniz de en azından yakın çevren senin neden kötü göründüğünü bilip üzerine gelmiyor ve rahatsızlığı gizlemeye çalışmak insanı çok yoruyor, bu aşamalardan geçmiş birisi olarak yazıyorum. ben 6 sene önce psikiyatrik rahatsızlığım ortaya çıktığında hiç bir kimseye anlatamamıştım, anlatacak gücüm ve cesaretim de yoktu zaten. diplerdeydim ilaç kullanarak daha az kötü hissetmeye başlamıştım 1-2 ay sonra. siz de bunun bilincinde olarak çok fazla üzerine gitmeyin ama daha uygun bir zamanda arkadaşının ruh haline göre bu konuyu açmayı deneyebilirsin.
   ATEŞİ TEKRAR ALEVLENDİRMEK İÇİN KIVILCIMLARIN OLMASI GEREKMEZ Mİ? KIVILCIMLAR OLMADAN ATEŞ NASIL ALEVLENİR?

   Yorum


   • #4
    biraz olumlu olmayı mantıklı düşünmeyi denesen. hep olumsuz hep olumsuz, hep muhalefet hep muhalefet.
    Orjinal yazı sahibi: Sertralin
    Kimseye psikolojik sorunlarınız olduğunu söylemeyin bu sizin değerinizi düşürür.
    ATEŞİ TEKRAR ALEVLENDİRMEK İÇİN KIVILCIMLARIN OLMASI GEREKMEZ Mİ? KIVILCIMLAR OLMADAN ATEŞ NASIL ALEVLENİR?

    Yorum


    • #5
     kartane son olarak söylemek istediğim, arkadaşının bazı şeylerin bilincine varmasını sağlayabilirsen... mesela psikiyatrik hastalıksa eğer arkadaşındaki bu tür rahatsızlıklar beynin bir hastalığıdır, beynin yapısyla ilgilidir,bozulan bir yapı vardır ve zaten ilaçlar bu bozulan yapıyı düzeltmeyi amaçlar. nasıl ki kalple ilgili bir rahatszılığımız olduğunda kardiyoloğa gidiyorsak, solonumla ilgili bir sorun varsa göğüs hastalıkları uzmanına gidiyorsak bu da aynı şekilde. bunun utanılacak bir şey olmadığını, beyinle ilgili bir rahatsızlık olduğunu söylersen. gerçi bunu hemen özümseyemez ama aklının bir köşesinde kalır, zamanla anlar. bir de arkadaşına bunun tedavisinin olduğunu, hep öyle kalmayacağını, zamanla iyi olacağını söyleyebilirsin. genelde doktorların hastaya söylediği klasik şeyler ama etkili, ümit aşılaması açısından en azından.
     ATEŞİ TEKRAR ALEVLENDİRMEK İÇİN KIVILCIMLARIN OLMASI GEREKMEZ Mİ? KIVILCIMLAR OLMADAN ATEŞ NASIL ALEVLENİR?

     Yorum


     • #6
      aslında şu kutu bulma işini denedim ama sonuç alamadım.bulamadım.
      diğer bi konu da evet ona bunun bedensel bi hastalıkla eş değer olduğunu söyledim.hatta şöyşe ifade ettim: "sonuçta sana o halin uğraması elnde olmayan bişey.ben grip olunca nasıl kendimi suçlayabilirim"
      ama o daha çok engellemek için yaptıklarından dolayı pişman.ve elimden geldiğince doktora falan yönlendirmeyi denedim.kesin olarak iyileşemezsin denilmesinden korkuyo sanırım...yani öyle dedi.bide bi ara ikna etmiş gibiydim ama sonra her zamankinden büyük bi kriz yasadı sanırım ve bana bir daha ümit vermememi falan söyledi derken yine başa döndük
      bu konuda isim yapmış bi doktora gitmiş.özel bi muayenehanesi varmış.onu öğrenmeye çalıştım ama o da yok...
      bu anlattıklarım hiçbişey anımsatmıyo sanırım size??
      yani böyle bariz belirtileri olan bişey yok mu?

      Yorum


      • #7
       ayrıca
       Kimseye psikolojik sorunlarınız olduğunu söylemeyin bu sizin değerinizi düşürür.
       derken???
       sonuçta bu Allah'tan gelen bişey.bi imtihan yani... ve özellikle insan psikolojisi kadar kaygan bi zeminde olan bi konuda, "herkese uğrayabilir" demenin bu kadar kolay olduğu bi konuda hangi mantıklı insan br diğerini suçlayabilir.bence baştan siz kendize bu gözle bakmayın.(sertralin)tmam böyle düşünenlerin zihnini eğip bükemez,düşüncelerine hükmedemezsiniz ama kendiniz için de böyle diyosanız bu sizin de bedensel bi hastalığı olan birine mesala astım falan.. aynı gözle bakma potansiyeliniz olduğunu gösterir.
       ben arkadaşıma hiç böyle bakmadım.siz de bkmayın lütfen.

       Yorum


       • #8
        Orjinal yazı sahibi: Sertralin
        Kimseye psikolojik sorunlarınız olduğunu söylemeyin bu sizin değerinizi düşürür.
        kullandığın ilaçlar yan etki yapıyor sanırım sana kaygısızlık gibi umursamazlık gibi sorumsuzluk gibi yanılıyorsam sen söle
        İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmiş olamazsınız.

        Yorum

        İşleniyor...
        X