Duyuru

Collapse
No announcement yet.

spor ve mutluluk nörotransmitteri endorfin

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• spor ve mutluluk nörotransmitteri endorfin

endorfin için dilimizde mutluluk hormonu deniyor ama endorfin bir hormon değildir. nörotransmitter dir. Türkçesini bilmiyorum. aynı şekilde, serotonin, dopamin, noradrenalin, GABA da psikiyatriyi ilgilendiren nörotransmitter lerdir.
    bu kimyasallar nöronlar arası iletişimi sağlarlar.
    düzenli spor ile antidepresan etki sağlanabilir. antidepresan ve spor birlikte uygulandığında etki daha belirgin olacaktır.
    endorfinin verdiği mutluluk hissini en çok uzun mesafe koşucuları yaşar. çünkü endorfin, spora başlar başlamaz salgılanmaz. yaklaşık yarım saat içinde salgılanması başlar. çok hafif bir sporda, örneğin yürüyüşte pek salgılanmayabilir. vücudun biraz zorlanması gerekir. yarım saatin üzerinde tempolu bir koşu için ise koşacak kişinin formda olması gerekir.
    tempolu koşuya başladığınızda başlangıç sıkıntılıdır. insan en çok başlangıçta zorlanır, ağrı sızı olabilir ama koşu devam ettiğinde yarım saat içinde endorfin salgılanmaya başlar. endorfin ağrı kesici özelliktedir. koşucu tamamen rahatlar. uçuyorum hissine kapılır. temposunu artırsa bile ağrı sızı sıkıntı duymaz. mutluluk hissi yaşar.
    ben depresyon için değil ama öfke kontrolü için günde iki kez 40'ar dakika koşuyorum. koşmak bendeki öfke problemini çok güzel çözüyor. endorfinin verdiği mutluluk da cabası.

en güzel yöntem işte...

Yorum

İşleniyor...
    X