Duyuru

Collapse
No announcement yet.

yoksa OKB mi?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• yoksa OKB mi?

merhaba arkadaşlar.22yaşında bir ablam var ve onun okb olduğundan şüpheleniyorum.tuhaf takıntıları var.mesela;
    -toplu taşıma araçlarına bindiğinde,başkalarının evine gittiğinde saçlarını değdirmemeye çalışma eğer değerse gelince hemen yıkama (ayrıca başkasınınkinin değmesine de dayanamıyor)
    -dışarıda giydiği kıyafetleri çok sık yıkaması
    -dışarıdan gelen kutu,poşet,dergi,gazete vb. şeyleri eve ya da kendisine,odasına,yatağına değdirmemeye çalışma(değerse kendince temizlik yollarıyla hemen temizleme)
    -tatillerde eve her geldiğinde bavulundan çıkardığı makyaj malzemelerini,takılarını yıkaması ıslak mendille silmesi
    -sadece ben annem ve kendisi kullandığı halde klozet kapağını her kullanımından önce sabunla köpürtüp silmesi (allahtan bu azaldı biraz)
    -kendince kirli bir yere dokunduktan hemen sonra ellerini yıkaması
    -aldığı kitabı ya da dışarı çıkardığı bir kitabını eve gelince özenle silip yerine yerleştirmesi
    ve daha bunun gibi birsürü şey...ancak işin garip tarafı bana göre oldukça pis ve dağınık.bir kere bile odasını ya da evi temizlediğini hatırlamıyorum.yemeklerden önce ellerini yıkamaya çok da özen göstermez.ağız ve diş sağlığına çok önem vermez.yemekten kıl vb çıksa yer.yani ne bileyim bir şeyin pis sayılması için bakteri mikrop bakımından zengin olması gerekir ama ablam için dışarıdan gelmiş olması bir başkasına ait olması yetiyor.yaklaşık 7 yıldır böyle.kendi halinden çok memnun yaptığının doğru olduğunu düşünüyor.ona bu hastalıktan bahsettiğimde gülüp geçti bilmiyorum daha sonra araştırdı mı ama ben artık öyle olduğunu düşünüyorum.
    sizce durum ne olabilir,ne yapmalıyım?
    şimdiden teşekkür ederim...
    Ölürüz diye mi üzülüyoruz?
    Ne ettik, ne gördük şu fani dünyada
    Kötülükten gayri?
    Orhan Veli KANIK

Kesin bir şey diyemeyiz uzaktan. Belki aşırı titizdir.

Yorum

umarım öyledir ancak titiz olsa her konuda olur diye düşündüğümden okb geldi aklıma
      Kötülükten gayri?
      Orhan Veli KANIK

Yorum

okb de olabilir belki ya da obsesif kompulsif kişilik bozukluğu da olabilir. En iyisi siz onu bir psikologla görüşmeye ikna etmeye çalışın.

Yorum

uygun bir dille demeliyim ama dikkate alır mı bilmiyorum.ilk dediğiimde gülmüştü
          Kötülükten gayri?
          Orhan Veli KANIK

Yorum

Öyle olur zaten. Kim kabul eder ki ? Fazla da üstüne gitmeyin bence.

Yorum

evet haklısınız
              Kötülükten gayri?
              Orhan Veli KANIK

Yorum

büyük olasılıkla okb gibi görünüyor rahatsızlığı. tabi kesin tanıyı ancak dr. koyabilir ama yazdıklarınız okb nin belirtileri. o hayatından şikayetçi değilse, kimse de bundan dolayı şikayetçi değilse sorun değil bence. ne zaman ki bu yaşadıkları hayatını olumsuz etkilemeye başlarsa işte o zaman onu zora sokar. bu yaşadıklarının hastalık olduğunun da farkında değil sanırım.

Yorum

ne zaman okb olduğunu düşünebiliriz.bu yaptığı şeylerin günlük hayatı etkilemesi ve yakınlarını da hayatı çekilmez hale getirdiğinde, takıntı hastalığı haline gelir.ablanızın durumu nasıl?kendine eziyet haldemi.mesala banyodan çıkamayanlar var,derisini soyana kadar yıkanan.tabi ablanızın ki ne boyutta.tedaviye başlaması lazım ilerlemeden..

Yorum

evet farkında değil.aile içinde bazen huzursuzluk çıkıyor ancak genelde hoşgörüyoruz.sanırım ablamınki çok çok ileri boyutlarda değil.dediğiniz gibi duştan uzun süre çıkamama gibi bir şey söz konusu değil.günlük hayatını da yaşıyor ama dışarısı ile ev arasından temiz-kirli ayırımı çok belirgin.bazen saçım kirlenecek filan diye gitmediği yerler oluyor ama halinden memnun.
                    ablam henüz evli değil ve evet ben de korkuyorum ileride eşi ile sorunlar yaşamasından.anneme babama karşı oldukça saygısız olduğunu düşünüyorum hemen sesini yükseltip bağırıp çağırıyor.arada bana da yapıyor.biraz bencil ve kendini olduğundan üstün göstermeye çalışıyor.
                    Kötülükten gayri?
                    Orhan Veli KANIK

Yorum

Orjinal yazı sahibi: özgee View Post
                      evet farkında değil.aile içinde bazen huzursuzluk çıkıyor ancak genelde hoşgörüyoruz.sanırım ablamınki çok çok ileri boyutlarda değil.dediğiniz gibi duştan uzun süre çıkamama gibi bir şey söz konusu değil.günlük hayatını da yaşıyor ama dışarısı ile ev arasından temiz-kirli ayırımı çok belirgin.bazen saçım kirlenecek filan diye gitmediği yerler oluyor ama halinden memnun.
                      ablam henüz evli değil ve evet ben de korkuyorum ileride eşi ile sorunlar yaşamasından.anneme babama karşı oldukça saygısız olduğunu düşünüyorum hemen sesini yükseltip bağırıp çağırıyor.arada bana da yapıyor.biraz bencil ve kendini olduğundan üstün göstermeye çalışıyor.
                      ablanızın daha fazla ilerlemeden tedaviye ihtiyacı var.ben doktor değilim ama okb başlangıcı gibi durumu..
                      sanki okb'yle beraber depresyonda var.

Yorum

bilmiyorum 7 yıldır böyle takıntıları var.üniversiteye gidince biraz daha azaldı gibime geliyor.depresyonda değil sanırım çünkü neşesi filan yerinde sanırım fark ederdim ama olma ihtimali de var çünkü özel hayatında zor günler geçirmişti
                        Kötülükten gayri?
                        Orhan Veli KANIK

Yorum

bazen örtülü depresyon olabiliyor.sinirli haller ,öfke patlamaları yaşanır bunu okb takip eder.takıntılar artar.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Sertralin
                            Niye ablanı izliyorsun ki? :39:
                            onu sevdiğim için.zor durumdaysa yardım etmek için
                            Kötülükten gayri?
                            Orhan Veli KANIK

Yorum

Orjinal yazı sahibi: panik View Post
                              bazen örtülü depresyon olabiliyor.sinirli haller ,öfke patlamaları yaşanır bunu okb takip eder.takıntılar artar.
                              haklı olabilirsiniz.ikna etmeliyim doktor için ama nasıl
                              Kötülükten gayri?
                              Orhan Veli KANIK

Yorum

İşleniyor...
                              X