Duyuru

Collapse
No announcement yet.

yoksa OKB mi?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• özgee
    adlı üyemiz yoksa OKB mi? konusunu başlattı

yoksa OKB mi?

merhaba arkadaşlar.22yaşında bir ablam var ve onun okb olduğundan şüpheleniyorum.tuhaf takıntıları var.mesela;
    -toplu taşıma araçlarına bindiğinde,başkalarının evine gittiğinde saçlarını değdirmemeye çalışma eğer değerse gelince hemen yıkama (ayrıca başkasınınkinin değmesine de dayanamıyor)
    -dışarıda giydiği kıyafetleri çok sık yıkaması
    -dışarıdan gelen kutu,poşet,dergi,gazete vb. şeyleri eve ya da kendisine,odasına,yatağına değdirmemeye çalışma(değerse kendince temizlik yollarıyla hemen temizleme)
    -tatillerde eve her geldiğinde bavulundan çıkardığı makyaj malzemelerini,takılarını yıkaması ıslak mendille silmesi
    -sadece ben annem ve kendisi kullandığı halde klozet kapağını her kullanımından önce sabunla köpürtüp silmesi (allahtan bu azaldı biraz)
    -kendince kirli bir yere dokunduktan hemen sonra ellerini yıkaması
    -aldığı kitabı ya da dışarı çıkardığı bir kitabını eve gelince özenle silip yerine yerleştirmesi
    ve daha bunun gibi birsürü şey...ancak işin garip tarafı bana göre oldukça pis ve dağınık.bir kere bile odasını ya da evi temizlediğini hatırlamıyorum.yemeklerden önce ellerini yıkamaya çok da özen göstermez.ağız ve diş sağlığına çok önem vermez.yemekten kıl vb çıksa yer.yani ne bileyim bir şeyin pis sayılması için bakteri mikrop bakımından zengin olması gerekir ama ablam için dışarıdan gelmiş olması bir başkasına ait olması yetiyor.yaklaşık 7 yıldır böyle.kendi halinden çok memnun yaptığının doğru olduğunu düşünüyor.ona bu hastalıktan bahsettiğimde gülüp geçti bilmiyorum daha sonra araştırdı mı ama ben artık öyle olduğunu düşünüyorum.
    sizce durum ne olabilir,ne yapmalıyım?
    şimdiden teşekkür ederim...

• özgee
    replied
    evet arkadaşlar başka fikir belirtmek isteyen var mı

Leave a comment:

• özgee
    replied
    Orjinal yazı sahibi: eflin View Post
    Ablanızın durumu anlatığınız kadarıyla okb izlenimi veriyor fakat teşhisi uzmanlar koyar en kısa zamanda onu incitmeden uzmana gitmesi konusunda ikna etmek en mantıklısı
    tedavi ile bu sorunun üstesinden gelebilir
    fikriniz için teşekkür ederim evet inciitmeden konuşmalıyım ve bugün buna başlayacağım

Leave a comment:

• eflin
    replied
    Ablanızın durumu anlatığınız kadarıyla okb izlenimi veriyor fakat teşhisi uzmanlar koyar en kısa zamanda onu incitmeden uzmana gitmesi konusunda ikna etmek en mantıklısı
    tedavi ile bu sorunun üstesinden gelebilir

Leave a comment:

• panik
    replied
    ya sigortada bütçeye uygun doktorlar var.zaten mühim olan ilaç..terapi gerekiyorsa ozaman zor..

Leave a comment:

• hira_01
    replied
    çok ciddi, astronomik rakamlar bunlar, 400-500 TL napıorlar ya, bu ülkede bu kadar fiyatla 1 ay geçinen insanlar var. meşhur olup, isim yapmış diye bu kadar uçuk ücretleri mi olmalı. tabi sadece o değil onun gibi bir çok psikiatrist var 30-40 dk seanslar yapıp dünyanın parasını kırıyorlar. paran yoksa sürün bunu diyorlar.

Leave a comment:

• panik
    replied
    eee .doktorun kabahati ne...pahallılık konusunda haklısın ..ülkemizde daha fazla psikiyatra ihtiyaç var.

Leave a comment:

• özgee
    replied
    teşekkür ederim.evet başka fikirler de çeşitlilik açısından iyi olur.umarım yardımcı olurlar tekrar teşekkür ederim

Leave a comment:

• panik
    replied
    Orjinal yazı sahibi: özgee View Post
    size de çok geçmiş olsun iyileşmiş olmanıza sevindim böyle bir umut doğunca daha iyi hissediyor kendini insan.ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.yarından itibaren ufak ufak ablamla konuşmaya başlayacağım.dediğiniz gibi kitap da önereceğim ona.çok teşekkür ederim sağolun
    rica ederim.umut olmassa insan yaşayamaz.ablanızada geçmiş olsun.eminim diğer arkadaşlarında değerli fikirleri vardır.onlar gece kuşları 11.30 dan sonra damlarlar.

Leave a comment:

• özgee
    replied
    size de çok geçmiş olsun iyileşmiş olmanıza sevindim böyle bir umut doğunca daha iyi hissediyor kendini insan.ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.yarından itibaren ufak ufak ablamla konuşmaya başlayacağım.dediğiniz gibi kitap da önereceğim ona.çok teşekkür ederim sağolun

Leave a comment:

• panik
    replied
    Orjinal yazı sahibi: Sertralin
    Nevzat Tarhan kadar, hayatımda, neyse ben bir şey demiyorum...

Kötü şeyler düşünüyorum o adam hakkında...
    :76::tinysmile_fatgrin_tneden ya..varmı tr de onun kadar iyi psikiyatr..birde mustafa ulusoy..pahallığını diyorsan ne ucuz ki..kitabını alsın diyorum.kendisine gitsin demedim.zaten onun öğrencileri bakıyor.o daha ağır vakalara bakıyor.

Leave a comment:

• panik
    replied
    peki eğer ki tahminimiz doğruysa ablamın iyileşme ihtimali var mı
    canım tabiki ,,allah çaresiz dert vermesin.kanserin bile çaresi bulunuyor.okb dediğin nedir ben 2 yıl da panik ataktan iyileştim.yanında biraz düzen okbsi vardı.ama düzeldi çok şükür.düzenli ilaç kullanması gerekiyor.

Leave a comment:

• özgee
    replied
    peki eğer ki tahminimiz doğruysa ablamın iyileşme ihtimali var mı

Leave a comment:

• panik
    replied
    araştıracağım iyi bir fikir çok teşekkür ederim. aklımı kurcalayan şey öyleyse eğer bunu fark edince daha da artar mı bu takıntıları
    sanmam.hastalığının farkına varır.ve bir üniversite öğ.bunun tedbirini alır.

Leave a comment:

• özgee
    replied
    araştıracağım iyi bir fikir çok teşekkür ederim. aklımı kurcalayan şey öyleyse eğer bunu fark edince daha da artar mı bu takıntıları

Leave a comment:

İşleniyor...
X