Duyuru

Collapse
No announcement yet.

görücü usulu görüşmeler :D

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• görücü usulu görüşmeler :D

özellikle evli arkadaşlardan fikir almak istiyorum..görücü usulu tanışmalarda taraflar ne konuşmalı neyi sormalı..bnm çk zoruma gidiyo zaten stresli bi durum bide ne sorcan nası tanıycan kaç kere görüşcen mutlaka bir iki görüşmede birini tanımak imkansız ama en azından nerden başlamalı?beklentileri nasıl belirlemeli? mesela benm belirgin bi kriterim yok illa şöyle olsun diye bi profil yk aklımda

ya ne bilim işte herkes aklına geleni yazsın mutlaka içinden alınacak bişey çıkartırım ben şimdiden teşekkür ederim

tabi bu klasik görücü usulü değil. klasik ya da geleneksel ya da artık günümüzde tarih olmuş eski görücü usulünde çiftler gerdek gecesine kadar asla biraraya gelmezlerdi. ilk konuşma sohbet nikah ve düğün sonrası gece olurdu ve bu klasik görücü usulünde boşanma çok az olurdu.
    batıyı taklit etme hastalığımızın ilerlemesiyle klasik görücü usulü de ortadan kalktı ve boşanma oranımız yükseldi. amerikada boşanma oranı yüzde 65 dir. yakın tarihimize kadar boşanma oranımız çok düşüktü ama bugün ben bile boşanmış biriyim.
    öyle bir kaç görüşmede birbirini tanımak mümkün değildir. kişilerin maskeleri vardır ve olduklarından çok farklı görünebilirler fakat evlendikten sonra maskeler düşer gerçek yüzler ortaya çıkar ve kavgalar başlar.
    boşanma oranının bu kadar yükseldiği bir dönemde evlenecek çiftlere bol şans dilemekten başka yapacak bir şey yok.

Yorum

Bende oldum bittim hoşlanmamıştım canım. Birini alıp getirirler,ailece gelirler. Milletin içinde bir çekingenlik,bir utangaçlık. Heleki gelen kişiyi hiç beğenmediysen, illaha bir görüş diye zorlamalar, olmadı mutfakda bir konuşun deyip, mutfaga yollamalar..off ne sıkıcı günlerdi yaww. Heleki laf olsun diye, benle alakasız kişileri alıp getirmeleri yokmuydu, tam bir fiyasko..
      Sana tavsiyem, önceden o kişi hakkında bilgi al, sana uygun olduğunu düşünüyor isen, aracı olan kişi ile birlikte, dışarda görüşün canım. Evinize gelmesinler. Bu benim fikrim tabi. Eğerki beğenirsen, görüşmeleriniz devam eder. Tanımanın bir süresi yok, ama evlilik için yinede en az 4-5 defa görüşmekte fayda var diye düşünüyorum.
      Evli ve mutlu,çocuklu....sigpic

Yorum

Cinsel sorunlarınız var mı ? Bence sorulması gereken en önemli sualdir

Yorum

İnsanlar genelde kendi gibi birini ister. Eğlenceyi seviyorsan onun da sevmesini, spora düşkünsen onun da düşkün olmasını vs yani her konuda anlaşabilmek ister.
          Halbuki bu bence önemli değildir mutlu olmak için.
          Taraflar birbirleri için biraz fedakarlık yaparak biraz da karşı tarafı özgür bırakarak işi sorunsuz götürebilirler.
          Yeter ki insan olsun, iyi insan olsun.
          Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

ben denedim ııh olmuıooo ) bu devirdee hele hiççç..

Yorum

Görücü usülü tanıştırma ile ilişkiye başlayıp evlenip mutlu olan arkadaşım var. İllaki kendiniz bulması gerekmiyor

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yalnizyengec View Post
                Görücü usülü tanıştırma ile ilişkiye başlayıp evlenip mutlu olan arkadaşım var. İllaki kendiniz bulması gerekmiyor
                Benim tanıdığım da mutsuz olan çok insan var. Bu aslında bi yerde kumar. Ya mutlu olunur ya da olunmaz. Bence bu zaman için görücü usulüyle evlilik geçerliliğini yitirmiştir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: trustem View Post
                  Benim tanıdığım da mutsuz olan çok insan var. Bu aslında bi yerde kumar. Ya mutlu olunur ya da olunmaz. Bence bu zaman için görücü usulüyle evlilik geçerliliğini yitirmiştir.
                  Benim görücü usülünden bahsettiğim akraba veya yakın aile çevresinin tanışmaya vesile olması. Birbirini tanımaya çalışan yine çiftin kendisi. Sadece buarada aile karşı tarafın ailesi hakkında bilgi sahibi oluyor, kendine uygun görüyor. Yine karar veren çiftler

Yorum

benim bahsettiğim de o türden bir görüşme

Yorum

Orjinal yazı sahibi: trustem View Post
                      benim bahsettiğim de o türden bir görüşme
                      Her evlilik bir kumar. Yapacak bişey yok. Görücü usulünün avantajı, aileler birbirlerini iyi tanıyor , ggeleneği, görgüyü kendininkiyle test edebiliyor. Benim gibi boşanmış biri için eşimden sonra ilk bakacağım kriter ailesinin kalitesi, görgüsü olur. Bazen sevgilimiz okadar çok severizki ailesi 2.planda olur, potansiyel sorunları görmeyiz. Evlendikten sonra da koca bir hüsran. bu noktada görücü usulü avantajlı olabilir diyorum. Anlaşıp anlaşamamak çiftler arasında artık.

Yorum

Sonuçta birileri tanışmaya aracı oluyor sadece..günümüzün görücü usulu bu..eski zamanlar gibi değil..
                        Tek sorun bence, çok fazla kişinin durumdan haberdar olup,onlara da laf anlatmak durumunda olmak..Bunun dışında bir insanı nasıl tanırsan yine aynı yolla tanımaya çalışırsın...
                        Açıkcası artık banada, başkalarının referans olabildiği kişiler daha mantıklı gelmeye başladı.En azından kimin nesi kimin fesi bilinir.
                        Ama kaderkısmet bu işler..hiçbirşey bir evin içinde aynı hayatı yaşamaya başlamadan belli olmaz.kadın içinde böyle erkek içinde böyle..Allah hayırlı ve kıymet bilen,geçimli insanlarla karşılaştırsın.

Yorum

görücü usulü olmayan evlilikleri görüyoruz

Yorum

eskisi gibi değil görücü usulü. artık tanıdık vasıtasıyla tanışan çift, dışarıda görüşüp birbirini tanımaya çalışıyor. bence böyle olmalı. aile bireyleri, eş dost bilmemeli hemen her şeyi. insan kendini bir şeylere mecbur hissetmemeli. olursa olur, olmazsa olmaz diyebilmek için başlarda gizli kalmasını tercih ederdim. birilerine hesap vermek, dedikodu malzemesi olmak rahatsız edici bir durum. evde de görüşmezdim ayrıca. bir de... şimdiki 'ilişkimsi'lere bakınca mantıksız da değil hani.. en azından niyetini biliyorsun. bu önemli..
                            Bir şey yap, güzel olsun.. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle.. Dilin mi dönmüyor?
                            Öyleyse güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz.. Beceremez misin? O zaman güzel bir şeye başla..
                            Ama hep güzel şeyler olsun.. Çünkü; her insan ölecek yaşta…

<Şems-i Tebrizi>

Yorum

hıhıhı yanı ile konuşturacaksınız benı ben gorucu usuluyle evlıyım çok ama çok mutluyum şunu unutmayın bılerek gezerek evlenen çıftler zaman la soğuyor bırbırındnden benım fıkrım o çunku çıftler aynı şekıl farklı değişikler istıyor gorucu usuluyle evlenen oyle bı ozentısı yokkk bılmem anlata bıldımmı
                              HAYATI TESBIH YAPTIM BAZEN SALIORUM BAZEN ÇEKIYORUM

Yorum

İşleniyor...
                              X