Duyuru

Collapse
No announcement yet.

acaba olur mu?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• acaba olur mu?

son zamanlarda kafama takılan bir düşünce var:
    bütün dikkatini öldükten sonra ne olacağına veren insanlar dindarlaşabilir mi?

bende inanıyorum ama dindar değilim.
    yani bu yolla mutluluğu bulanlar var
    aklıma takılıyor:yaşamın amacını o yöne kaydırmam mı gerekir.
    öldüm toprağın altında herşey bitmeyecek normalde allaha inanıyorsam buna da inanmam gerekir:baktığın zaman bu ayrı bir felsefe gerektiriyor.
    o yüzden sanırım genelde filozoflar ateist olmayı seçiyor

Yorum

Kendini tamamen dine verenler evet mutluluğa ulaşabilirler. Bu mutluluğun sebebi ileriye dönük bir hedef ve olumlu beklenti içinde olmalarıdır. Tabi dinin manevi havası da mutluluğa etki eder ama daha çok ileriye ümitle bakmaları etki ediyor. (Cennete gitmek, hurilerle buluşmak. )
      Her şey güzel olacak...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Kumral Ada View Post
        bütün dikkatini öldükten sonra ne olacağına veren insanlar dindarlaşabilir mi?
        bence dikkatini özellikle de bu tarz konulara aşırı yoğunlaştıran insanların hafiften kafayı sıyırmaları,dindarlaşmalarından daha muhtemeldir..=)..aklımız sınırlı,algımız sınırlı..bi noktadan ötesinde devreler karışabilir..biraz da bu yüzden tanrı'ya inanırız,bilemediklerimizn bir bileni,anlayamadıklarımızın bir anlayanı olmalı diye..ben böyle düşünüyorum..

ha,demek istediğiniz şuysa..:bütün dikkatini öldükten sonra ne olacağına veren,cennete inanan ve onu hedefleyen,bu bağlamda daha çok ibadet eden,bunun yanısıra da daha çok dindar insanlarla görüşüp,öyle çevrelere girip,daha ziyade bu konuda sohbetler yapan,bu konuya dair okuyan biri;evet,olduğundan daha dindar hale gelebilir..veya da,dindar insanların dindarlığı salt şekille algılayıp sunanlarına,davranışlara yansıtmayanlarına falan denk geldiğinde bazı şeylerden soğuyabilir de aslında..kimbilir..=)

insan nasıl biri olmak istiyosa,o doğrultuda izlenecek bir yol vardır..siz olduğunuzdan daha dindar biri olmak istiyorsanız,bi sebeple bunu gerekli görüyorsanız,o doğrultuda da izlenecek bir yol vardır..

ama bence,özellikle de bu tarz konularda okumayı da,düşünmeyi de,sohbet etmeyi de fazla abartmayın..saplanıp kalmayın..hakkaten öyle inanıyorum ki ters tepebilir,zarar verebilir,kafayı çok fazla ve çok gereksiz yorup,karıştırabilir..
        ne giderim peşlerinden..ne ardımda devam olsun..ne uyarım,ne hükmeder..kalanlara selam olsun..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dalgakıran View Post

bence dikkatini özellikle de bu tarz konulara aşırı yoğunlaştıran insanların hafiften kafayı sıyırmaları,dindarlaşmalarından daha muhtemeldir..=)..aklımız sınırlı,algımız sınırlı..bi noktadan ötesinde devreler karışabilir..biraz da bu yüzden tanrı'ya inanırız,bilemediklerimizn bir bileni,anlayamadıklarımızın bir anlayanı olmalı diye..ben böyle düşünüyorum..

ha,demek istediğiniz şuysa..:bütün dikkatini öldükten sonra ne olacağına veren,cennete inanan ve onu hedefleyen,bu bağlamda daha çok ibadet eden,bunun yanısıra da daha çok dindar insanlarla görüşüp,öyle çevrelere girip,daha ziyade bu konuda sohbetler yapan,bu konuya dair okuyan biri;evet,olduğundan daha dindar hale gelebilir..veya da,dindar insanların dindarlığı salt şekille algılayıp sunanlarına,davranışlara yansıtmayanlarına falan denk geldiğinde bazı şeylerden soğuyabilir de aslında..kimbilir..=)

insan nasıl biri olmak istiyosa,o doğrultuda izlenecek bir yol vardır..siz olduğunuzdan daha dindar biri olmak istiyorsanız,bi sebeple bunu gerekli görüyorsanız,o doğrultuda da izlenecek bir yol vardır..

ama bence,özellikle de bu tarz konularda okumayı da,düşünmeyi de,sohbet etmeyi de fazla abartmayın..saplanıp kalmayın..hakkaten öyle inanıyorum ki ters tepebilir,zarar verebilir,kafayı çok fazla ve çok gereksiz yorup,karıştırabilir..

Aynen katılıyorum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: tre@sureBack
            kumral ada
            herkez ehil ve uzman oldugu alan hakkinda konusur benim bildigim ama burda bilende konusuyor bilmeyende... sonucunda yanlis seyler kalir aklinda...
            yani sahsi fikrim bu...
            haklısın ama benim teorik bilgim sağlamdır,
            işin ruhunu kaçırıyoruz o kadar.
            zaten o ruhu yakalayabilen huzuru buluyor sanırım

Yorum

Namazsız dindarlık olur mu? Bu ancak kendini kandırmak olur, istediğin kadar kalbim temiz de, eğer namaz kılmıyorsan kalbin temiz olamaz, namaz insanı korur kötülüklerden ve kötü düşüncelerden.
              Hayat Dediğin, Allah İçin Değilse; Ne Çıkar Kainat Önünde Eğilse!...

Yorum

Öncelikle tüm dikkatini öbür dünyaya vermenin yalnıs oldugu gibi tüm dikkatimizi bu dünyaya verirsek yine yalnıs yapmıs oluruz.Surda önümüzdeki girip,giremeyecegimiz bile belli olmayan sonucu hayatımıza etki edebilecek bir sınavı bile bu kadar düsünüyoruz.Ancak is Sonsuz Hayatımıza gelince basit bir dünya isini düsündügümüzün yarısı kadar düsünmüyoruz.Büyük bir celiski.Ancak dinimizdede zaten sadece ölüm ve ötesini düsünmek yok.Yarın ölücekmis gibi ahiret icin calıs,hep yasayacakmıs gibi dünya icin calıs...
                Çılgın,hayat dolu ve hırçın SARIyla;Asil,olgun ve durgun KIRMIZInın dostluğu:

''GALATASARAY''

Yorum

Önce maneviyatı bulmazsanız teorik bilgiler bir işe yaramaz. Maneviyatınızı tefekkürle pekiştirmezseniz, olayların nedenini-sonucunu öğrenmeye çalışmazsanız, yani körü körüne inanırsanız da maneviyatın anlamı kalmaz. Bunlar bir bütündür, parçalanamaz.
                  Tek dönümsün ömrüm...

Yorum

İşleniyor...
                  X