Duyuru

Collapse
No announcement yet.

seviyeli bi tartışma nasıl olmalı

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• seviyeli bi tartışma nasıl olmalı

arkadaşlar açıkca itiraf edeyim ben tartışmayı beceremiyorum
    ya kavga oluyor yada susmayı geçiştirmeyi tercih ediyorum.sizler ne yapıyorsunuz.

özelliklede kendini aşırı beğenen ve her bildiği doğru sanan kişilerle.

Soğukkanlı yanıtlar vermeye çalışıyorum. Eğer çok zıt bir şey savunuyorsa karşı taraf, kanıtları ile fikrimi savunmaya çalışıyorum. Ama karşı taraf beni aşağılarsa susmayı, ya da tartışmadan çekilmeyi tercih ediyorum. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi çok olası ve kolay bir şeydir genelde.

Her bildiğini doğru sanan kişilere karşı kanıt göstermek gerekiyor. Hala anlamıyorsa onun bileceği iş. Kendi egosunu tatmin etmiş olur.
    :113: http://www.youtube.com/watch?v=9WbKBKima4Q

Yorum

hiç bi kanıt işime yaramıyor malesef

Yorum

O zaman dediğim gibi. Soğukkanlı olmaya çalışırsanız çok iyi olacaktır. İçinizde fırtınalar kopsa bile bunu yansıtmamaya çalışmak daha olumlu olabilir. Benim fikrim bu. Konuya daha hakim kişilerden de yanıt beklemeliyiz, çünkü bu problem günlük yaşantıda pek çok kişinin yaşadığı bir şey.
        :113: http://www.youtube.com/watch?v=9WbKBKima4Q

Yorum

fikir beyan edilen konu üzerine odaklanıp ne kadar çok farklı düşünce elde ederiz, bu konuyu ne kadar genişletebilriz ,farklı açılardan nasıl ele alabiliriz,düşünce üretimi önemlidir. sonuç isteniyorsa en yapıcı biçimde nasıl ulaşılır? tarzında yaklaşımla istediğin seviyeli tartışma olur.

dediğin gibi karakterlerde ise, amaç düşünceyi değerlendirmek değil benim dediğim doğrudur,bunuda kabul ediceksin etmezsen saldırı olarak algılıyorum,ifadesini uygulamalı olarak gösterirler.tartışmayı kişiselleştirdiğin sürece seviye beklemek yanlış olur. laf yarışı,ego tatminine döner.sırf kendilerini haklı ve doğru düşünce yapısı içinde göstermek ve altta kalmamak için konuyu alakasız yerlere çekerler. daha da ne tartışabilirsin ki ne paylaşabilrsin.

kelime oyunlarını severler konuyu amacından uzaklaştırılar.buna katılmıyorum bence...... diye başlayan cümle kur. sen daha katılmıyorum derken onlar gardlarını alırlar sen konuşurken anlatmak istediğine değil senin tezini çürütmeye kısacası alt etmeye odaklanırlar.

düşünceni sakince söle üstede ikna etmeye çalışma sadece kendini yıpratırsın.buna hayır diyorsan karşındakini iyi tanı ona göre ne yapman gerekiyor bilirsin.

Yorum

bende becerem tartışmayı; fikrime muhalefet eden muhatabıma çok kızarım dersem az olur onu boğmak isterim. sevmiyorum bu huyumu, boyle bir karakterim olduğu için üzülür ve kendime kızardım hep. ama artık kabullendim, nasıl olursa olsun bu benim işte. kendimi boylede sevmeye çaışıyorum. herkesin kusuru vardır buda benim kusurum işte, hem suçlu her zaman da ben değilim; karşımdaki insanlarda hatalı olabilir. mümkün olduğunca benim gibi tahammülsüz insanlarla tartışmaya girmemeye çalışırıyorum
            "KADERE İnanan KEDER'den Emin Olur" H.Ş.

YAVAŞLA!!!
            BU HAYATTAN BİR DEFA GEÇECEKSİN...

[/CENTER][/SIZE]

Yorum

duygu katmadan olmalı.kişi düşünürken mantığını kullanmalı.

Yorum

bende çoğunlukla susmayı ve geçiştirmeyi tercih ederim.
                en kötü barış bile savaştan iyidir ya işte benim için de öyle..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: depresyondayım View Post
                  arkadaşlar açıkca itiraf edeyim ben tartışmayı beceremiyorum
                  ya kavga oluyor yada susmayı geçiştirmeyi tercih ediyorum.sizler ne yapıyorsunuz.

özelliklede kendini aşırı beğenen ve her bildiği doğru sanan kişilerle.
                  Ya tartışmaya girmiyorum, ya da seninki gibi kavga oluyor Ama işin doğası bu. Aslında o dediğin gibi olan insanlar kara cahilden başka birşey değil, o yüzden bulaşmamak lazım. O tartışma ancak sana zarar getirir ama işte, insan bazen kendisine laf dinletemiyor...

Yorum

youmlarınız için tşkler arkadaşlar.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: depresyondayım View Post
                      böyle yazdıysan susmayı daha fazla tercih ediyorsundur Karşı taraf lafımı yedi vs. düşünür hani kabul ettik izlenimi doğar 3-4-5 kişilik ortamda tek başına kaldıysan insanı zorlar susmak ve bu ortamdan UZAKLAŞMAK daha mantıklıdır Geçmişte öyle aşağılanmalara maruz kaldım ki içimde bazen inanılmaz intikam senaryoları geliyor Örneklendirsem üyelere kötü örnek oluyorsun diye banlayabilirler de Sana tavsiyem göze göz dişe diş hesabı her zaman sakinliğini koruyarak ve hakarete vardırmadan gerekli karşılıkları vermeye çalış bu konuda işinize yarayacak bir kitap önerim de olacaktır. Aldım ve okudum güzel tavsiyeler var:http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=129799

Yorum

2. çoğul şahıs eki kullanılarak sohbet edilmelidir. eğer real bir ortamda bulunuyluyor ise bir masa basında tartısmak seviyeyi artıracaktır. ayakta olundugunda ise kisiler birbirlerine dönük olmalıdır. seviyeyi dusurmemek için lan gibi kelimeler la şeklinde kullanılarak incitici etkisi yok seviyesine getirilmelidir. vb.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: psikolojikuye View Post
                          2. çoğul şahıs eki kullanılarak sohbet edilmelidir. eğer real bir ortamda bulunuyluyor ise bir masa basında tartısmak seviyeyi artıracaktır. ayakta olundugunda ise kisiler birbirlerine dönük olmalıdır. seviyeyi dusurmemek için lan gibi kelimeler la şeklinde kullanılarak incitici etkisi yok seviyesine getirilmelidir. vb.
                          Çok doğru ve güzel bir yorum.
                          Hepimiz birer kuklayız Hayatta.Rol yapıyoruz Boyuna...
                          Hepimiz birer kuklayız.İplerimiz,birbirimizin elinde.
                          Aldatıyor,aldanıyoruz
                          Üç öğün de...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: lonely_hearth View Post
                            böyle yazdıysan susmayı daha fazla tercih ediyorsundur Karşı taraf lafımı yedi vs. düşünür hani kabul ettik izlenimi doğar 3-4-5 kişilik ortamda tek başına kaldıysan insanı zorlar susmak ve bu ortamdan UZAKLAŞMAK daha mantıklıdır Geçmişte öyle aşağılanmalara maruz kaldım ki içimde bazen inanılmaz intikam senaryoları geliyor Örneklendirsem üyelere kötü örnek oluyorsun diye banlayabilirler de Sana tavsiyem göze göz dişe diş hesabı her zaman sakinliğini koruyarak ve hakarete vardırmadan gerekli karşılıkları vermeye çalış bu konuda işinize yarayacak bir kitap önerim de olacaktır. Aldım ve okudum güzel tavsiyeler var:http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=129799
                            alıp okuyayım inş ben bir kaç kişilik ortamlardan söz etmiyorum damadımla olan konuşmalar genellikle

çocuklarımla şükürler olsun anlaşamadığımız bi durum olmuyo

Yorum

İşleniyor...
                            X