Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Açıkgörüşlülük....

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• mia
    adlı üyemiz Açıkgörüşlülük.... konusunu başlattı

Açıkgörüşlülük....

Sizce tanımı ne?
    Mesela bir süredir sitede bir namus ahlak dalgası var. Aykırı görülen bir konu savunulduğunda hemen namus kispesi altına sığınılıyor.
    Ben tesettürlü değilim. Tesettürlü çok tanıdığım var. Onun açılmasını istiyormuyum? Hayır! Ben tesettüre girmek istiyormuyum? Hayır... O zaman bu bir görüşe saygı duymak ama onu uygulamamak değilmidir?
    Türk ama hıristiyan bir arkadaşım vardı. Ailesi müslümandı kızın. Bana söylediğinde çok şaşırmıştım. Bende 18-19 yaşlarında önyargılı biriydim. Bir süre mesefa koydum. Ama iyi bir arkadaşımdı kabahatliydim. Bana dinini kabul ettirmeye çalışmadıktan sonra ne zararı vardı ki? Bu beni hıristiyan mı yaptı?
    Yorumlarımda toplumun geneline aykırı gelen değişik durumdaki insanlarla empati kurmam benimde aynı hayatı yaşadığım anlamına gelmez.
    Babam bana şöyle derdi;
    " Çok sert olursan çabuk kırılırsın, çok esnek olursan herşeyin şeklini alırsın ortasını bulacaksın ve herşeye önyargılı yaklaşmıyacaksın "
    Açıkgörüşlülük başka fikirlere empati kurmaktır onları uygulamak değil....

• trustem
    replied
    @ultrAslan;

hocam sen adama çok sert çıktın ya, biraz daha yumuşak dilli olabilirdin bence.

Leave a comment:

• ((ÖzgüR))
    replied
    ) sende destekliyosun yani

Leave a comment:

• dalgakıran
    replied

ahanda araya mesaj girmiş..biliyodum ben ama..=))

Leave a comment:

• dalgakıran
    replied
    haha..güzel..2 oldu..yani bu mesajın üstündeki mesajın üstündeki mesajı destekleyenler..arada araya başka mesaj girdiyse onu göremiyom şimdi, yanmış sayılmam ona göre..:RpS_razz:

Leave a comment:

• ultrAslan
    replied
    Günlerdir kime ne söylesem yargılar,suclar gibi görüldüm.Halbuki hep elestirdim.Tıpkı benim elestirilerimin elestirildigi gibi

Hepimiz aynı seyleri söylüyor muyuz bilemem,söylesekte söylemesekte ben kimseyi karsı tarafımda ya da düsmanım,husumetlim tarzına görmüyorum.Her ne kadar savundugum seyler dejenere seylerde olsa ben acık görüslüyüm.İnsanlara ve ülkemize zarar verebilecek seylere cok sıcak bakamasamda bu böyle.

Aksamları İstiklal Caddesinde yürümeye calısırım.Yürürken cevreme bakarım,yüzlerce farklı insan yüzlerce farklı görüs yüzlerce farklı yasam cizgisi.Bu yürüyüsler esnasında icimdeki duygu hicbir zaman nefret olmadı...

Leave a comment:

• mia
    replied
    Orjinal yazı sahibi: Im_free View Post
    aslında şöyle bakınca hepimiz aynı şeyi söylüyoruz fakat söyleme tarzlarımız farklı
    aynen öyle)

Leave a comment:

• ((ÖzgüR))
    replied
    aslında şöyle bakınca hepimiz aynı şeyi söylüyoruz fakat söyleme tarzlarımız farklı

Leave a comment:

• mia
    replied
    açıkgörüşlülük laik değil
    hele namus olmasın ahlak kuralı olmasın hiç değil
    arada bir çizgi var
    benim anlatmaya çalıştığım herkesin fikri bir değil
    değişik fikirleri uygulamasakta saygı gösterebiliriz değişik fikirlerden kastımda farklı hayat görüşleri kalkıp demiyorum onunla bununla yatan kalkan insanlar saygı görsün toplumun bütün kurallarına karşı gelenleri baştacı yapalım

mesela yazlık yerde hafif giyinen insan normaldir di mi? ben o kadar giyinemiyorum ben mi katıyım o şekilde giyinen mi namuzsuz?ben terlikle öldürsen bakkala gitmem .
    terlikle gideni aşağı mı görüyorum? ne münasebet! kahve içip sohbet ettiğim komşum gidiyo
    açıkgörüşlülük budur kendin uygulamsanda başka fikirleri davranış türlerini aşağı görmemektir
    bunun namusla ahlak kurallarıyla alakası yok
    bir insan ahlaksızsa ahlaksızdır namuzsuzsa namussuz 2 kere 2 dört bunu hiçbir norm içine sokup önümüze koyamazlarki
    her türlü dejeneriliği savunup ben açıkgörüşlüyüm demek yanlış bunun tanımı bu değil

Leave a comment:

• ((ÖzgüR))
    replied
    benim anlatmak istediğim gay bi arkadaş derdini anlatmış, kendiside bu durumdan memnun değil yada rahatsızlığından dolayı yaratıcıya küfür ediyor, şimdi burada kalkıp sen ...sin bu bizim toplumumuzda yeri yok dersek, yada küfür ettiği için onu aşağılarsak cehennemliksin dersek bu siteye uygun olmaz, tabiki çeşitli kurallarımız örf ve adetlerimiz var, ama saygı farklı bir olay yazdıklarımızda buranın bir psikoloji sitesi olduğunu ve buraya genelde yazan arkadaşların sorunlarını anlatarak rahatladığını düşünerek yorum yaparsak daha iyi olur, burada kimseye sen şöyle yapıyosun demiyorum yanlış anlaşılmasın

Leave a comment:

• dalgakıran
    replied

açık görüşlülük konusunda şöyle de bişey var ama..açık görüşlülük..modern düşünme..bi aralar çok yaygın olan bi söyleyişle, 'laikçi' olma..bu gibi halleri kafadan, 'kanun nizam olmasın, ahlak kuralları olmasın, benim saçımı çekmedikten sonra :RpS_tongue: herkes kafasına göre takılsın, bööle kelebekler gibi çıstak çıstak uçuşalım, kimin eli kimin cebinde belli olmasın, blablabla..' böyle anlamak, böyle yorumlamak gibi bi hal var yer yer, açıkgörüşlü olmak dejenerasyona övgüymüş gibi..belki öyle düşünenler de vardır, ama sayıları çok fazla değildir bence..muhatabını dinlemeden, anlamaya çalışmadan direkt o kanaatle yaklaşmamak lazım..bence..bu 'bence' lafının da ayrıca hastasıyım, bi gün bööle, yazıcam yazıcam, sonra da 'bizim alt kattaki komşunun fikrince' diye ekliycem..:RpS_tongue:

Leave a comment:

• yaren25
    replied
    Orjinal yazı sahibi: Kumral Ada View Post
    ben katı görüşlü insanlara karşı da açık görüşlü ve anlayışlıyım.
    onlar daha dirayetlidir.
    biz açık görüşlü olduk ama ne olduğumuz belli değil..............
    en iyisini yapıyorsun,keşke herkes bunu yapabilse...
    bizim gibi olmayana hoşgörüyle bakabilsek...

Leave a comment:

• Ada
    replied
    ben katı görüşlü insanlara karşı da açık görüşlü ve anlayışlıyım.
    onlar daha dirayetlidir.
    biz açık görüşlü olduk ama ne olduğumuz belli değil..............

Leave a comment:

• yaren25
    replied
    Orjinal yazı sahibi: eylultuna View Post
    Sizce tanımı ne?
    Mesela bir süredir sitede bir namus ahlak dalgası var. Aykırı görülen bir konu savunulduğunda hemen namus kispesi altına sığınılıyor.
    Ben tesettürlü değilim. Tesettürlü çok tanıdığım var. Onun açılmasını istiyormuyum? Hayır! Ben tesettüre girmek istiyormuyum? Hayır... O zaman bu bir görüşe saygı duymak ama onu uygulamamak değilmidir?
    Türk ama hıristiyan bir arkadaşım vardı. Ailesi müslümandı kızın. Bana söylediğinde çok şaşırmıştım. Bende 18-19 yaşlarında önyargılı biriydim. Bir süre mesefa koydum. Ama iyi bir arkadaşımdı kabahatliydim. Bana dinini kabul ettirmeye çalışmadıktan sonra ne zararı vardı ki? Bu beni hıristiyan mı yaptı?
    Yorumlarımda toplumun geneline aykırı gelen değişik durumdaki insanlarla empati kurmam benimde aynı hayatı yaşadığım anlamına gelmez.
    Babam bana şöyle derdi;
    " Çok sert olursan çabuk kırılırsın, çok esnek olursan herşeyin şeklini alırsın ortasını bulacaksın ve herşeye önyargılı yaklaşmıyacaksın "
    Açıkgörüşlülük başka fikirlere empati kurmaktır onları uygulamak değil....
    yazdıklarına harfiyen katılıyorum...
    açıkgörüşlü olurken başkasının görüşlerine saldırmamak insanları oldukları gibi kabul etmek önemli...herkes bizim gibi yaşamak zorunda değil...insanları tercihlerinden dolayı yargılamaya kimsenin hakkı yok...isteyen homoseksüel olur,isteyen ataist vs. olur...bizi ilgilendiren bizimle ilgili olan kısmı yani bize karşı nasıl davrandığıdır...fikirlerini empoze etmeye çalışıyorsa zarar verir...
    kimse namus bekçiliği yapmasın...herkes kendi cehenneminde yanar,insan yaşadıklarının iyi,kötü bütün sonuçlarına katlanır...ucu size dokunmadıktan sonra herkes istediği hayatı yaşar...

Leave a comment:

• ultrAslan
    replied
    Acıkgörüslülük bence karsı görüslerinde varlıgı kabul edebilmek,onlarla aynı ortamı paylasabilmektir.Ancak bu insanlara dogru seyleri tavsiye etmekten kisileri almamalıdır kanımca.Bende acıkgörüslüyüm.Im_free nickli arkadasın yazdıkları hakkında savundugum sey buydu demissiniz.O görüslere bende katılıyorum.Namus sadece giyim kusamla belli olmaz.Sadece diyorum yalnıs anlamayın asırı derecede acık sacık gezen biri ilk görüste cok namuslu imajı cizmez,yinede öyle olabilir ama.

Bazı konulardada yalnıs anlasılmalar var sanırım.Mesela;evet kul ve Allah arasına kimse giremez.Bu kimse kimseye hicbir sey söylememeli mi demek ?
    Bu söz;bir kişi derdini Allaha acmak istese bunu kimse asla engelleyemez demek.Bunuda surdan anlıyoruz ki;dinimizde teblig denen bir sey var.Buda zorlamayla degil ama sözle uyararak dogruları söylemektir.

Üstteki paragrafı yazdım cünkü sizin degerlerinizcede kabul görüyorlar.Yoksa anlatamazdım.Ancak yineliyorum ben teblig yapmak icin bu sitede degilim.Yazdıklarım toplumumuza zarar verebilecek seyleri elestirmek ve toplumumuza katkı yapabilecek seylere tesvik etmek.Bu amac dogrultusunda ilerlerken söylediklerimi ahlak,namus,din istediginiz baslık altına cekebilirsiniz.

Ve yine kim ne yaparsa yapsın seklinde ortaya cıkan acıkgörüslülügünüzün icine;insanlara ve topluma katkı yapmak icin yasayan ve calısan kisilerin;kendi mantıklarındada yeri olmayan dayatmalarla degilde tavsiye ve fikirlerini dile getirme yollarıyla yaptıklarınıda sıgdırırsanız cok sevinirim.

Sundanda emin olun ki;bu sitede dogru yalnıs kim ne yazarsa yazsın onların iyiligini ben sizden cok düsünüyorum.O yüzden bu sitedeyim,o yüzden istatistiklerle kanıtlanmıs ve insanların mantıklarınca kolayca anlasılabilen gercek dogruları söylüyorum.Bilin ki ben kimseye zorla birsey yaptıramam,sadece fikirlerimi söylerim.Fikirlerimin insanları yalnısa götürebilecegini düsündügünüz durumlardaki nedenlere,cıkarımlara dayanan elestirilerinizi okumaktan onur duyarım.Ancak su durumda bilin ki ben söylediklerimle bir kisiye yardımcı olabilsem bunun kendimde dahil acıkgörüslü hicbir kimseye bir tek zararı bile olmaz...
    Last edited by ultrAslan; 09-03-2011, 10:14 AM.

Leave a comment:

İşleniyor...
X