Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Psikiyatrik ilaçlar yalan dolan mı?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Psikiyatrik ilaçlar yalan dolan mı?

Arkadaşlar yaklaşık 1 senedir anksiyete bozukluğu ve psikotik bozukluk tedavisi görüyorum.Ama şu ana kadar bir faydalarını görmedim uyku ve kilo aldırması dışında.Doktora gidince hee iyi geldi filan diyorum ayıp olmasın diye ama ilacı içmesemde aynı içsemde.Kullandığım ilaçlar gece 1 tablet ollafax ve sabah 1 tablet xetanor.Doktor rahatlatsın ve kafadaki kötü düşünceleri atsın diye yazıyor ama hikaye.İlaçlardan çok alkol daha işe yarıyor.Günde 3 4 duble rakı yada viski içiyorum benden kralı yok.Mutlulukta bir numara oluyorum.Acaba bu psikiyatrlar bizimi kandırıyor.Bu ilaçlar hikaye mi

o değil de kullandıgın smiley elllerini sallıyo ya, tamda bi muzik dinliyodum tam uyum, harika oluyo.

Yorum

....................
      Last edited by hale46; 04-07-2015, 05:31 AM.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: hale46 View Post
        Çok iyi ya Ayıp olmasın diye Tuttum bunu İtiraf edeyim bende yarın doktoruma xanax ı keselim diyeceğim . Alkolle alamıyorum bildiğim kadarıyla . Ama asla olmaz derse sözünü dinlemek zorundayım . Bence ilaçlar hikaye değil ama asla tek başına çözüm de değil . Aile ve çevre desteği şart .
        Xanax ı bir kere arkadaştan alarak kullandım.Aşırı uyku getirmesi dışında hoşuma gitti.En azından benim kullandığım ilaçlardan iyi ama özel hastaneye gittiğim için doktorlar nedense yeşil reçete yazmaya korkuyor normal reçeteli ilaçlarla yetinmek zorunda kalıyorum.Bİrde arkadaşlar xanaxla birlikte içkinin çok iyi kafa yaptığını söylüyorlar ama sen yinede deneme.O adamlar hayvan gibi. bünyeleri sağlam

Yorum

İlaclardan fayda görenlerde var görmeyenlerde.Yine bir ilactan fayda görmezken baska bir ilactan fayda görenlerde var...
          Çılgın,hayat dolu ve hırçın SARIyla;Asil,olgun ve durgun KIRMIZInın dostluğu:

''GALATASARAY''

Yorum

İlaçların nerdeyse tümü yalan, senelerce grip olunca bize antibiotiği dayadılar. Seneler sonra, antibiotiğin aslında gribi iyileştirici hiçbir etkisi olmadığı anlasıldı. ama halen doktorlar antibiotik vermeye devam ediyor ilginç....
            biliyorum artık çok zor çok
            kuracak yeni bir hikayem yok.
            yine de uğraşıyorum rastgele bu eskimiş kelimelerle

alt üst olmuş coğrafyanda
            cebinde bozuk paralarınla
            kendi mezarına selam durup
            boşver mi diyorsun kanasın.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: LICHKING View Post
              İlaçların nerdeyse tümü yalan, senelerce grip olunca bize antibiotiği dayadılar. Seneler sonra, antibiotiğin aslında gribi iyileştirici hiçbir etkisi olmadığı anlasıldı. ama halen doktorlar antibiotik vermeye devam ediyor ilginç....
              Dogru aslında

Bu antipsikotik ilacları cok tanımamakla birlikte pek tedavi edici nitelikte degiller sanırım.Yani agrı kesici gibi daha ziyade perdeleyiciler..

''GALATASARAY''

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ultrAslan View Post
                Dogru aslında

Bu antipsikotik ilacları cok tanımamakla birlikte pek tedavi edici nitelikte degiller sanırım.Yani agrı kesici gibi daha ziyade perdeleyiciler..
                Evt psikolojik ilaçların büyük çoğunlu sakinleştirici veya uyku getirici. Zihni uyuşturuyorlar, tedavi edici özelliği yok, ayrıca yan etkileri çok fazla, kilo aldırıyorlar ayrıca...
                Zaten beyin gibi insanoğlu tarafından halen gizemini koruyan bir organa tahminler üzerine ilaç vermek ne kadar faydalı olabilir. Tek faydası, intihar etmeyi önlemesi ve şiddet hareketlerini aza indirmesi. Ben her zaman doğal ve bitkisel kaynaklı tedavileri tavsiye ederim. Doğada herşeyin az çok ilacı var...
                biliyorum artık çok zor çok
                kuracak yeni bir hikayem yok.
                yine de uğraşıyorum rastgele bu eskimiş kelimelerle

alt üst olmuş coğrafyanda
                cebinde bozuk paralarınla
                kendi mezarına selam durup
                boşver mi diyorsun kanasın.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: LICHKING View Post
                  Evt psikolojik ilaçların büyük çoğunlu sakinleştirici veya uyku getirici. Zihni uyuşturuyorlar, tedavi edici özelliği yok, ayrıca yan etkileri çok fazla, kilo aldırıyorlar ayrıca...
                  Zaten beyin gibi insanoğlu tarafından halen gizemini koruyan bir organa tahminler üzerine ilaç vermek ne kadar faydalı olabilir. Tek faydası, intihar etmeyi önlemesi ve şiddet hareketlerini aza indirmesi. Ben her zaman doğal ve bitkisel kaynaklı tedavileri tavsiye ederim. Doğada herşeyin az çok ilacı var...
                  Cok haklısın.
                  Ablam epey bir süre Okb ile bogusmustu.O kullandıgı sıralar hayalet gibi geziyordu ortalıkta Ne biliyim yüzüne baktıgında hicbir bir duygu belirtisi göremiyorduk
                  İlacsız bir sekilde kendi aştı en sonunda

''GALATASARAY''

Yorum

ya arkadaş o değilde tıp bu kadar mı çaresiz ya bu devirde.Yani burada söylemesi yakışık almaz ama bir torbacıya gidiyorsunuz size en az 10 çeşit seçenek sunuyor kafayı sakinleştirmek kötü düşünceleri azaltmak için(yanlış anlaşılmasın benim torbacılarla işim olmaz) tıpın yok mu böyle bir çaresi. Anlaşılan yine herşey insanın kendisinde bitiyor.Ama bu hayattada nasıl kendin çözeceksinki gülmeyince gülmüyor hayat.Bergenin çok güzel bir şarkı sözü var "doğuştan gülmezse insan gülmüyor" diye harbidende öyle yani.Sorunları çöz çözebilirsen

Yorum

Psikiyatrik ilaçlar gerçekte 'altta yatan patalojiyi' tedavi etmez. Semptomatik tedavi sağlar. İlacı kestiğinde sorunlar yine başlar. Ama bunda bile çoğu başarısızdır. O yüzden psikiyatristler sık sık ilaç değiştirmek zorunda kalırlar. Ta ki, doğru ilacı bulana kadar - ki bu belirtilerine son verecek diye değil, sadece diğer ilaçlardan daha iyi bir alternatif olduğu için. Dediğiniz gibi yan etkileri rahatsız edicidir ve gerçekten de sanki terapötik etkiden daha güçlüymüş gibidir. Ağır OKB hastasına uyku getirici, uyuşukluk verici bir anti-depresan (ya da onunla birlikte anti-psikotik) verdiğinizi düşünün. Hastanın belirtilerinde bir azalma olabilir ama bu azalma uyuşukluktan mı, uykudan mı (yani yan etkilerden mi) yoksa terapötik etkilerden mi kaynaklanıyor onu bilmek güç. Tedavide amaç işlevselliği arttırmaktır. Bu ilaçlar eğer kişiyi bitkinleştiriyorsa o halde onların depresyonu, obsesyonu olmasa ya da azalsa ne olur? Bu sefer de kolunu kaldıracak hali kalmıyor. Bu da işlevselliği kötü etkiler. Açıkçası henüz tedavi edici etkisi kanıtlanmış psikiyatrik bir ilaç, tedavi yöntemi (EKT dışında) yoktur. Belki 30 sene sonra çok daha iyi, daha etkili, hedef bölgeye odaklı ilaçlar çıkacak. Artık çocuklarımız faydalanır (aman faydalanmak zorunda kalmasınlar da).

Bu arada anti-biyotiklerin etkisizliği ayrı bir şey. Anti-biotikler gerçekte etklidir ve kanıtlanmış bir tedavi şeklidir. Ancak bakteriler çok çabuk mutasyon geçirir ve dolayısıyla bir veya birkaç bakteri türü için geliştirilmiş bir anti-biyotik birkaç yıl içinde bile 'etkisiz' hale gelebilir. Bu, tıp dilinde bakterilerin ilaca karşı direnç geiştirdikleri şeklinde ifade edilir. 20-30 sene önce kullanılan anti-biotikler işe yaramayabilir ama sürekli yenileri geliştiriliyor ve bunlar gayet de etkili. Ama bunlar da bir süre sonra etkisini yitirebilir tabi aynı nedenlerden ötürü.
                      Bir diğer nokta insanların anti-biotik kullanmayı pek bilmemesidir ya da kullanım kurallarına uymamasıdır. Anti-biotikler çok dakik alınması gereken ilaçlardır. 8 saatte bir ise 8 saatte bir alınacaktır. 10 saati bulursa tedavi o noktada yeniden başlar. Bir de hasta kendini iyi hissetmeye başladığında ilacı bırakma eğilimide oluyor. Oysa ki halen bakteriler vücudundadır ve ilaç kesildiği taktirde yeniden üreme fırsatı bulduklarından belirtiler yeniden ortaya çıkar. Tedavi belirtiler geçse de birkaç gün daha sürmelidir. Yoksa kullandığınız anti-biotik tabi işe yaramaz.
                      Last edited by unver; 11-03-2011, 12:25 AM.

Yorum

benim başka türlü bi komplo teorim var ama güzel anlatabileceğimden emin değilim..hatta kötü anlatabileceğimden bile kuşkuluyum..:RpS_tongue:..mutlaka ki ilaç gerektiren psikolojik durumlar vardır galiba, o ilaçların bütün yan etkilerine rağmen..beyni uyuşturmaktan falan başka -şimdilik- bi çarenin bulunmadığı rahatsızlıklar..yani, olmayan bişeyin üzerine bir bilim inşa etmezler ve piyasaya da böyle binbir çeşit ilaç sürmezlerdi herhalde..diye; umuyorum..:RpS_tongue:..bunlar bir yana,

insanlarda hayatın bütün can sıkıcı olay ve dönemlerine 'depresyon' demek gibi bi hal gelişiyor sanki..bunu kendine konduruvermek gibi..halbukisi yaşarken öyle durumlar, öyle haller olabilir ki onları yaşarken bir süre için üzgün, kederli, bunalık, öfkeli, suratsız, nalet, falan filan olmayan, insan sayılmaz zaten..böyle bi vaziyette insan doktora gitse, ona 'sen öyle büyük bi depresyon falan geçiriyor değilsin, bu hal, yaşadığın üzücü birşeye yönelik doğal tepkidir, bir süre böyle mal mal dolanırsın; sonra geçer' diyecek fazla doktor yokmuştur gibi geliyo bana..ille de ilaç yazar..ne biliim, bana böyle görünüyo..sanki biraz da ticari, biraz da, ilaç tüketilsin diye..:RpS_unsure:

tabii şöyle bişey de var, insan, içinde bulunduğu durumda öyle söyleyecek bi doktora da itibar etmez belki, beğenmez falan..ilacı lüpletmeye başlasın, bikaç hafta sonra da toparlanıversin; öyle ister..ayh..düşünürken nevrim döndü..başlamam dangalaklık zaten, ben beyin fırtınası yapabilecek insan mıyım..:RpS_razz:
                        ne giderim peşlerinden..ne ardımda devam olsun..ne uyarım,ne hükmeder..kalanlara selam olsun..

Yorum

dalgakıran,

Aslında doğru söylüyorsun. İşin ticari boyutu da var. Bana bazen hastalık 'icat ediyorlar' gibi geliyor bazen. DSM IV'e bakarsan distimik bozukluk, siklotimik bozukluk vb şeyler göreceksin. Bunlardan ilki depresyonun hafif şekli (belirtiler bir yıldan uzun sürebilir) ve ikincisi manik-depresyonun hafif şeklidir. E şimdi depresyon tanımını genişletirsen (ki bu 'hastalıklar' tanımı genişletiyor) toplumda daha fazla sayıda depresif birey olacağı anlamına gelir ki bu da anti-depresanların pazarını arttırır. Daha çok kişiye ilaç yazılar - gerekmese bile!
                          Benzer durum dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu için de geçerlidir. Kim bilir kaç çocuk 'yanlış tanı' sonucu stimulan tedavisine maruz kaldı. Biraz hareketli bir çocuğa bu teşhisi koyabilen doktorlar var.
                          Not: Bu söz konusu ilaç Ritalin (stimulan tedavisi) çocukta tik bozukluğuna neden olabiliyor. Çalıştığım kurumda bizzat tanık da oldum.

Yorum

belki bazen şöyle oluyor..?..ilaç kullandığın süre, aynı zamanda, içinde bulunduğun durumdan yavaş yavaş, kendiliğinden sıyrılacağın süreci kapsıyor..biraz uyuşukluk, biraz laylaylom şeysi falan veriyor, bi yandan zaman da geçiyor..yani bazı durumlarda, senin ilaç kullanmasan da artık seni üzen şey her neyse, onun etkisinden çıkabileceğin zaman..ama ilaç kullanarak, sırf o ilaca inandığın için bile olabilir bu; süreci daha kolay, daha hafif atlattığını düşünüyorsun..halbuki belki ilaç almamış olmasan da artık aşaa-yukarı aynı durumda olacaktın..sonra da ilaç yavaş yavaş kesiliyor, ve seni iyileştirmiş oluyor..böyle bişey..:RpS_blink:..istisnasız her durumda değil ama, bazı nispeten hafif durumlar için belki..:RpS_unsure:

ne demek istediğimi bana anlatabilecek olanlara şimdiden teşekkür ederim..:RpS_tongue:
                            ne giderim peşlerinden..ne ardımda devam olsun..ne uyarım,ne hükmeder..kalanlara selam olsun..

Yorum

Yine kızacaklar bana biliyorum ama bence evet, yalan dolan...

Yorum

İşleniyor...
                              X