Duyuru

Collapse
No announcement yet.

önyargı cehennemi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• önyargı cehennemi

.....................................
    Last edited by yaren25; 13-06-2011, 11:53 AM.
    ”Bir insanın hayattaki en önemli faaliyeti, ruhuna gereken özeni göstermesidir.”

Orjinal yazı sahibi: ++++++
    Önyargılardan kurtulduğun anda kazık yemeye başlarsın ...
    önyargıyı koruma kalkanı olarak mı görüyorsun?
    ”Bir insanın hayattaki en önemli faaliyeti, ruhuna gereken özeni göstermesidir.”

Yorum

Ben öyle önyargılıydım ki... aman Allah
      Önyargından kurtulmak için önce empati kurucaksın. Karşındakinin yerine koy kendini. Onun gözlerinden bak. Neyi neden yaptığını anlarsan önyargın gider.
      Ama bütün ilişkilerde olduğu gibi körü körünede güvenme kimseye
      cennete gidicem çünkü cehennemi burada yaşadım

Yorum

Orjinal yazı sahibi: forte-donna
        önyargı bazen iyidir ama dozunda olmalı..herkese ve herşeye karşı önyargı sadece seni yaralar...
        dozunu nasıl ayarlayacağız...

Yorum

Evet , Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok ... Tedbirli olmak her zaman insanı güvende tutar .....Önyargılar genelde hep olumsuzdur ve azda olsa dayandığı bi temel vardır

Bir insanın tipine bakıp önyargda bulunmak iyi bişey değildir belki ama , BELKİDE İYİ BİŞEYDİR

anlatabilmişimdir umarım ...
          tşk hiçbirşey anlamadım

Yorum

Paranoyaklık ve önyargı farklı şeylerdir
            maşallah herşeyi de biliyorsun.

Yorum

Dozu: kendini koruyacak önyargılı
              karşıdakini aşağılamıyacak kadar açıkgörüşlü
              cennete gidicem çünkü cehennemi burada yaşadım

Yorum

dikkat et tanıyana kadar iş işten geçmesin
                insanlarla ilgili kesin yargılarda bulunmamak daha iyi olabilir...birine hastaymış gibi davranırsan o da hasta gibi reaksiyon verir...dünyanın en iyi insanı oymuş gibi davranırsan o da sana pozitif reaksiyonlar verir...birinin güveninizi sarsacağını düşünüyorsanız kesinlikle sarsacak birşeyler yapacaktır...yani önyargılarımız bize yol,su,elektirik olarak geri dönüyor

Yorum

Orjinal yazı sahibi: eylultuna View Post
                  Dozu: kendini koruyacak önyargılı
                  karşıdakini aşağılamıyacak kadar açıkgörüşlü
                  önyargıyla güveni karıştırıyoruz bence...tanımadığın biriyle ilgili güven sorunların olması normaldir,sonuçta onu tanımıyorsun,niyetini bilmiyorsun...ancak önyargı farklıdır niyetinden emin olmadığın birin niyetiyle ilgili kesin yargılarda bulunuyorsun.

Yorum

Önyargıda bulunurken önyargını karşı tarafa belli etmene gerek yok

Ayrıca hasta olan zaten hastadır , Bunun bence önyargıyla alakası yok .. Bu bir realitedir )))

Önyargılar gerçekle bağlantısı olma ihtimali olan ama gerçek olduğuna dair kanıtlarda belirmemiş düşünce yapılarıdır genelde

Ön yargılarınızı yatıştırmak için uzaktan bir süre olumsuz önyargıya sahip olduğunuz kişileri takip edin ...

bu daha sağlıklı olabilir
                    hasta dan kastım hasta ruhluydu
                    bugün izin almak için gidecektim, arkadaşım sakın gitme bugün çok sinirli müdür izin vermez dedi...bende de izin vermeyeceğine dair bir önyargı oluştu izin almaya gitmedim
                    az önce düşündüm de hiç sormadan gitseydim,kafamda bir önyargı olmasaydı kesin izin alırdım diye düşündüm...yani ben izin vereceğini düşündüğüm zaman alıyorum,vermeyeceğini düşündüğüm zamanlarda alamıyorum..
                    çekim yasası bu galiba...
                    önyargıyla güveni karıştırıyorsunuz gibime geldi

Yorum

Yaren Bende başına önemli bi olay geldide bu konuyu açtın sandım

O kadar yorumladığımız konu senin sadece patrondan izin alma olayınmıydı
                      senin için önemsiz,benim için önemli işte ne yaparsın
                      kafama takıldı sordum...
                      önyargılarımız olmasa çoğu konuda daha başarılı olacağımızı düşündüm.
                      gerçekten de olumluyu da olumsuzu da çekmek bizim elimizde...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yaren25 View Post
                        insan ilişkilerinde önyargılardan kurtulabilmek için nasıl düşünebilirz?
                        İnsanların olumlu taraflarını görmeye çalışırsan önyargılardan da kurtulursun... İletişimde yalın bir şekilde söylenmek istenenlere odaklan ve anlatılmak istenileni kavramaya çalış. Kelimelerin ardında söylenenleri duymaya çalış. Ve herşeye rağmen iyi ve güzel yanları görmek, insanlara hala kaybetmedikleri değerler için iyi niyetle yaklaşmak... insanları kalıplara sıkıştıran yargılardan kurtulmanı sağlar...
                        bişnev...

Yorum

Ön yargı genel ve özel kullanınımlarında bir taraf tutma biçimidir. Bir idealojik fikri veya bakış açısını koşulsuz desteklemek anlamında kullanılır. Ön yargı, halk arasında genellikle bir kişinin kararlarının ağırlıklı bir şekilde tek taraflı olarak ortaya çıkmasında kullanılmaktadır. Gene halk arasında ön yargı, bir kişinin kararlarının nesnel olmayıp öznel olduğunu ifade etmek için kullanılmaktadır.

"Ön yargı" bir kişinin kararlarını alırkan nesnel değerleri kullanmadığını idda etmez. Kısaca kişinin yargılarını oluşturan değerler bütünlüğüne karşı bir söylem getirmektedir. Ön yargılı kişinin kullanığı (sayısından bağımsız) olguların diğer olgularla (kişinin kullanmadığı veya kabul etmediği) karşılaştırıldığında kişi tarafından atanan değerlerin doğru (kapsamı, içeriği anlamında) olmaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Einstein'ın ön yargıya ilişkin bir sözü bulunmaktadır: "İnsanların ön yargılarını parçalamak, bir atomu parçalamaktan daha zordur."

Kişiler arası anlamlı bir iletişim, ancak kişilerin AÇIK olan
                          bölümlerinin büyüklüğüyle mümkün olabilir.

Bir insanın AÇIK bölümü ne
                          ölçüde büyükse o ölçüde, daha zengin iletişim olanaklarına sahiptir. Öte
                          yandan AÇIK bölümü küçük olan kişi, diğerleriyle o ölçüde az iletişim
                          kurabilir.

KENDİMİZİ AÇALIM! AMA NE ZAMAN?
                          Bu bölümün başından beri, kişinin kendisini açmasının, onunla
                          karşısındaki kişi arasında, daha iyi bir iletişim ortamı yaratacağından
                          söz edildi. Kişi kendini nasıl açmalı? --Kendini açmak-- deyiminden ne
                          anlıyorsunuz? Kendisiyle ilgili saklı yönlerini, sırlarını mı
                          --sergileyecek--, geçmişte olup biten, başından geçen olayları mı
                          açıklayacak? Kendini açmak, eski önemli olayları anlatmak olarak değil,
                          içinde bulunulan zaman süresi içinde, duygu ve düşünceleri paylaşmak
                          olarak anlaşılmalıdır. Kişisel ilişkiler, geçmişteki yaşantıların
                          karşılıklı aktarılması yoluyla, sağlam bir temel üzerinde kurulamaz.
                          Kişiler birbiriyle etkileşimde bulundukları sırada, o anda, bu
                          etkileşimden doğan düşünce ve duyguları paylaşabilirlerse, kendilerini
                          açmış olurlar.
                          Ayrıca şunu da belirtmekte yarar var: Burada, kuşkusuz, tanıştığınız
                          herkesle açık bir paylaşım içine girmeniz salık verilmemektedir.

Kendinizi
                          açmak, ancak --güven duyulan-- kişiye yapılabilir. Bir insanın
                          karşısındakine güven duyabilmesi ise, zaman içinde gerçekleşir.

Fakat
                          zaman içinde, hiçbir açma denemesine girilmezse, o zaman da ilişki gelişme
                          ve büyüme temelinden yoksun kalır.

Kendini açan kişi karşısındakine güven
                          vermekte, İkinci Bölümde sözü edilen ilişki düzeyinde, --sana
                          güveniyorum!-- mesajını vermektedir. Güven duyulan kişi, kendini daha
                          açar; böylece derin ve yakın bir ilişkinin doğması ortamı yaratılır.

İnsan kendini kapadıkça, karşısındakini de kapanmaya zorlayan bir kısır
                          döngü yaratır. Böyle bir kısır döngüden çıkarak, verimli ilişkiler
                          ortamına girmek istemez misiniz? Öyleyse bir deneyin!..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: anka_ View Post
                            İnsanların olumlu taraflarını görmeye çalışırsan önyargılardan da kurtulursun... İletişimde yalın bir şekilde söylenmek istenenlere odaklan ve anlatılmak istenileni kavramaya çalış. Kelimelerin ardında söylenenleri duymaya çalış. Ve herşeye rağmen iyi ve güzel yanları görmek, insanlara hala kaybetmedikleri değerler için iyi niyetle yaklaşmak... insanları kalıplara sıkıştıran yargılardan kurtulmanı sağlar...
                            en güzel yorum senindi anka tşk.

Yorum

İşleniyor...
                            X