Duyuru

Collapse
No announcement yet.

{Haber} Kadınların Güçlenmesi Erkekleri Kaygılandırıyor !

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • {Haber} Kadınların Güçlenmesi Erkekleri Kaygılandırıyor !

  Kadınların Güçlenmesi Erkekleri Kaygılandırıyor  Kadının toplum içindeki yerinin gün geçtikçe güçlenmesi, erkekte kaygı yaratıyor...

  İnsanları en çok duygularla ilgili sorunlar mutsuz ediyor. Para kaybeden, işsiz kalan veya iflas eden kişi, hayata dönüş yapabilmek içinmücadeleden kopmazken, duygusal boşluklar kolay dolmuyor. “Düşen insan düşmüş olmuyor, düştümdiyen düşüyor” sözü isemutlu olmanın anahtarınınmücadele olduğunu gösteriyor. İşsiz kalmak, para kaybetmek, ekonomik krizden etkilenmek... Bunların hiçbiri insanı, ikili ilişkilerdeki duygusal çatışmalar ve yoksunluk kadar etkilemiyor. Duygusal sorunlar, kişinin yaşamın pek çok alanında adımatma ve girişimde bulunma yönünü zedeliyor. İlişkilerdekimutsuzluk ise para kaybetmenin getirdiğimutsuzluktan daha etkili bulunuyor ve her alandaki başarıyı etkiliyor.

  KADINLAR DAHA ÇOK ETKİLENİYOR

  İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı ÖğretimÜyesi Konsültasyon-Liyezon Psikiyatrisi BilimDalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, bunun en önemli nedeninin kişinin kendisini değerli hissetme duygusunun zedelenmesi olduğunu söylüyor. Yaşadığı ilişkidemutsuz olan insan kendini genel olarak damutsuz ediyor ve değersizlik duygusu, yaşama yönelik tümolumsuzlukları tetikliyor. Duygusal mutsuzluğun dünyanın her yerinde kadını daha çok etkilediğini belirten Prof. Dr. Özkan, şöyle devam ediyor:

  ERKEK AŞK ACISINI KOLAY ATLATIYOR

  “Kadın, erkekten daha duygusal. Erkeğin duygusal boşluğu daha kısa sürüyor ve erkek zihniyetinde yaygın olarak, ‘başka kadın bulurum’ inanışı yer alıyor. Ait olma kavramına, kadınlarda erkeklerden daha çok rastlanıyor. Kadın, aşk ilişkisini duygusal olarak ve psikolojik zeminde yaşarken, karşı cinse daha çok bağlanıyor. Erkek ise benmerkezci düşünce yapısından uzaklaşamıyor. Dünyanın her yerinde psikiyatri uzmanına giden kişilerin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Kadının anaç yapısı ve sorumluluk anlayışı, bunun başlıca nedenleri arasında. Ruhsal bozukluklara kadınlarda daha fazla rastlanması, onlardaki ruhsal bozukluğun daha çok olmasından değil, erkeklerin kendi başlarının çaresine bakmayı tercih etmelerinden kaynaklanıyor. Erkek, doktora ‘koruyucu sağlık’ anlamında başvurmak yerine, sadece başının derde girdiğini düşündüğü zamanlarda gidiyor.”

  DEĞİŞEN KADIN ERKEĞİ KAYGILANDIRIYOR

  Günümüzde geleneksel anlayışların yıkıldığını ve hem kadının hem de erkeğin özgür bireyler haline geldiğini söyleyen Özkan, kadınların artık dişiliklerini de kişiliklerini de daha açık ifade ettiklerini belirtiyor ve “Bu durum kadını pasif halden uzaklaştırıyor” diyor. Bu değişimin erkekte tedirginlik yarattığını söyleyen Özkan’a göre bunun en önemli göstergesi erkekte oluşan performans kaygısı. Kadının değişimini kendileri için yatakta da hayatta da bir tehdit olarak algılayan erkekler, karşı cinsin toplumun her alanında öne çıkmasının, alışkanlıkları ile yerleşik davranışlarını tehdit ettiğini ve performans kaygılarını artırdığını söylüyor.

  Karınıza, kızınıza davranılmasını istediğiniz gibi davranın

  “ERKEKLER karılarıyla ilişkilerinde eğer varsa kızlarını düşünmeliler ve kızlarına nasıl davranılmasını istiyorlarsa karılarına da öyle davranmalılar” diyen Prof. Dr. Sedat Özkan, erkeklerin kızlarının yaşamalarını istemedikleri hiçbir şeyi eşlerine yaşatmamaları gerektiğini söylüyor ve yanlışlıkların farkına ancak bu şekilde varılabileceğine dikkat çekiyor. Bunun kadın ya da erkek hakkından çok kişi hakkı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özkan, kadın ve erkeğin evrensel haklarının hem topluma hem de hukuka yön vermesi gerektiğini belirtiyor. Özkan, “Kişinin başarılı ve mutlu olması kendi bireyselliğini bulmasıyla mümkündür” diyor.

  CEYDA ERENOĞLU- GAZETE HABERTURK

 • #2
  çok güzel bi paylaşım olmuş teşekkürler..

  Yorum


  • #3
   Çünkü bayan olmanın getirdiği cazibeden dolayı, her alanda bir adım önündedirler erkeğin de o yüzden...

   Yorum


   • #4
    Orjinal yazı sahibi: forte-donna
    erkekler kendilerinden güçlü..kendilerinden zeki..kendilerinden maddi anlamda iyi para kazanan kadınlarla birlikte olmak istemezler..
    genelleme çok yanlış birşeydir forte..ben de erkegim ama ben boyle bir kadını da isterim ne var yani bunda..foruma not dusmek istedim.

    Yorum


    • #5
     neden güzel bir iş kadını profilinin yanına itici bir erkek profili koymuşlar

     demeye gerek kalmadan haberi hazırlayanın bayan olduğunu gördüm

     Yorum

     İşleniyor...
     X