Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Çevre Baskısı ! Ne Tür Baskılar Gördünüz?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Çevre Baskısı ! Ne Tür Baskılar Gördünüz?

:arrow: bunu sormak zorunda hissediyorum.
    yapılan bir araştırma ,toplumun ikiye bölündüğünü gösteriyor. :!: :!:
    Açıkça yazamıycam,sosyal alanlarda giderek artan bu baskı özgürce yaşamımı kısıtlıyor benim. :!:
    :arrow: sizlerin karşılaştığı psikolojik ve dolaylı baskıları merak ediyorum :?:
    Doğum yapan herşey dişidir. Kadınların ezelden beri bildiği kainatin dengelerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman, dünya daha iyi bir dünya olmak üzere degişmeye baslamış olacaktır.

cinsellik baskı bütün genç kızların gördüğü baskı cinsellik sanki sorulamması yaşanmaması gereken bişimiş gibi gösterilmesi
    ÖLMEK TEK ÇARE

Yorum

Belli bir yaşa geldikten sonra, hadi ama evlen evlen baskısı..

Yorum

bence günümüzün tartışılması gereken en önemli psikolojik baskılarından bahsediyoruz :!: :!: genel söylemiyle mahalle baskısı...katılımınızı bekliyorum.
        Doğum yapan herşey dişidir. Kadınların ezelden beri bildiği kainatin dengelerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman, dünya daha iyi bir dünya olmak üzere degişmeye baslamış olacaktır.

Yorum

Toplum için mi kendimiz için mi yaşamalıyız :?:
          Bunu bilemediğim anlayamadığım çok anlar oldu benim.
          Toplum bana kaybettiğim kimliğimi verecekmiydi,ne saçma değil mi :?:
          İlle de toplumda bir kimliğimiz olmalı ya :!:

Ben hayatın ta kendisi değilmiyim :?:
          Acılarım da benimle,hatalarım da benimle,geçmişim de,geleceğim de yapacaklarım da benimle olmalı.
          Hayat bir uykudur, ölünce uyanır insan,
          Sen erken davran, ölmeden önce uyan...

Yorum

[b] :arrow: "kimin için yaşamalıyız :?: "
            bu soruyu fazla derinlere dalarak düşünürsek,kendimizi yıpratırız.
            bence hem kendimiz hem diğerleri için yaşamalıyız.ben mesela sağlık çalışanlarının kendilerinden çok insanlar için yaşadığını biliyorum.yada bilim insanlarının.
            elbette biz onlar gibi olamayız. :arrow: mesleğini severek yapanlar hem başkaları hem kendilerine faydalı oluyor.severek yapılan bir iş kişinin kendine hem zevk veriyor,hem mutluluk,hemde özgüveni perçinliyor.ben bu insanların herkezden çok sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

Yorum

bu tür yaşamı sürdürmeyenler bizede topluma da zararlı oluyor. :!: :!:

Yorum

iris e
                katılıyorum

Yorum

[b] :arrow: hayat bizim var olmamız sayesinde hayattır ,evet ama yeterince kendimiz olabiliyormuyuz :?: babam anlatmıştı,bundan 30 sene önce,kayserinin bilmemne semtinde subay-astsubay -er sevmezlermiş.öğlen dükkanlar kapanırmış.cuma günleri hepten kapalıymış.bekara ev vermezlermiş.okuyan kızlara hele hiç... :!: :!: polemik olmasın diye açıkça yazmıyorum bunları. ben askerken de sivasta yaşadım benzer olayları.çarşıya bi kere çıktım bi daha çıkmak istemedim.
                  misal olsun diye anlatıcam amerikadaki zenci mahallesine yabancıysan giremezsin. Ülkemizin malum kesimlerini adeta kendi kaleleri yapmışlar.
                  son sözümü yazayımda uzamasın ,bu kalelerin olduğu mahallelerden geçerken helede ramazan sa elinizde sigara olmasın :!: :!: :!: :!: :!:

Yorum

bende baskı görüyorum ama kapalı bir kız olduğum için. annem babam dindardır ve ailemizde gençlerde kapalı kız benden başka yok. ben isteğimle kapandım ama bu bir türlü kabullenilmedi. 6 yıl oldu hala bir sürü laf geliyor kulağıma. bakışlarsa cabası..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: antipatik
                      bende baskı görüyorum ama kapalı bir kız olduğum için. annem babam dindardır ama amcam teyzem halam gibi 1. dereceden akrabalarım dindar değil ve ailemizde gençlerde kapalı kız benden başka yok. ben isteğimle kapandım ama bu bir türlü kabullenilmedi. 6 yıl oldu hala bir sürü laf geliyor kulağıma. bakışlarsa cabası..
                      Pardon,ama siz nasıl dindarsınız?

Ve onların dindar olmadıgını nasıl biyorsunuz ?

Eğer onların kapalı olmamasından bu tezi ortaya sürüyosanız.Çok günah .

İyi bir müslüman bunu yapmamalı.

HANZADE

Yorum

bende baskı görüyorum ama kapalı bir kız olduğum için. annem babam dindardır ve ailemizde gençlerde kapalı kız benden başka yok. ben isteğimle kapandım ama bu bir türlü kabullenilmedi. 6 yıl oldu hala bir sürü laf geliyor kulağıma. bakışlarsa cabası..

düzelttim evet başkası hakkında dindar değil diyemem özür diliyorum.
                        sadece üzerimde bu konuda baskı olduğunu anlatmaya çalışmıştım.

Yorum

düzelttim evet başkası hakkında dindar değil diyemem özür diliyorum.
                          sadece üzerimde bu konuda baskı olduğunu anlatmaya çalışmıştım.
                          kesinlikle dindarlık ölçüm kapalılık değil. benim açık olup da bir çok kapalıya göre inançlarına daha da bağlı arkadaşlarım var.

Yorum

bedn izmirliyim. karşıyaka'da oturuyorum sosyo-kültürel açıdan eğitim seviyesi yüksek olan insanların yaşadığı bir yerdir. nüfusu 1 miyonu geçmiş bulunmaktadır. türkiyenin en büyük 5. ilçesi.

annem kapalı bir kadın. ama hayatı çok seviyor ve hayatla çok barışık. her sabah sahile yürüyüş yolunda yürüyüş yapmaya çıkar ve eve 2 saat sonra gelir en erken.

Annem çok pozitif bir insan. Eminim pozitif olmasaydı her sabah yüzünde patlayan kindar bakışlar ve arasıra sözle tacize dönüşen baskılar yüzünden tek bir gün bile sahile yürüyüşe çıkamazdı. bir keresinde bir kadın (eğitimli!!! bir kadın)

"sen kapalısın ne işin var burada, evet git kocana bak yemeğini pişir gibi bir saldırıda bulunmuş annemse sadece gülümsemiş acı acı.. bazen susmak en güzel cevaptır

bir keresinde de başka bir kadın:

"sizden nefret ediyorum pis yobazlar" gibisinden bir çıkışta bulunmuş annemin cevabı ise:

"sizi seviyorum çünkü insansınız" olmuş

dikkat çekmek istediğim nokta mahalle baskısının tek taraflı olmadığı. mahalleye göre baskı değişiyor. sözgelimi kütahyada mini etekli bir kadına nasıl kötü bakılıyorsa karşıyakada kapalı bir kadına o denli kötü bakılıyor..

bana göre Kütahyadakinin de (sakın alınmasın kütahyalılar sadece bir zihniyeti hedef alıyorum kütahyalıları değil) izmidekinin de farkı yok. yobazlık sadece dini yanış yorumlayanlarda yok. bu ülkede atatürk yobazlığı,faşistlik yobazlığı, dini yobazlık vs. var. bunların hiçbiri tasvip edilemez.

Dini yanlış yorumlayanlar ile modernliği yanlış yorumlayanlar oldukça mahalle baskısı dediğimiz kavram hep olacak bu ülkede

sevgiler
                            GüzelBakanGüzlGörürGüzlGörenGüzl Düşünür

Yorum

insanlarımız tuhaf dediğin gibi bazen susmak en iyi cevaptır peki genelde susmak ne demektır
                              müslümanların geneli öyle aslında kimisi çok eğitimli ileri görüşlü hatta bilgin denilecek kadar iyi ama çoğu anlayışşız kör ve kör insanlar ne yazıkkı

Yorum

İşleniyor...
                              X