Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Psikiyatrist ,hastayı tek başına tedavi edebilir mi ?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Psikiyatrist ,hastayı tek başına tedavi edebilir mi ?

Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim ..
    Düşlemek bilmekten daha önemlidir.

Sizlere sormuştum ama soruma ilk cvb ben yazayım ..

Bir psikiyatrist hastayı tek başına tedavi edemez diye düşünüyorum.Hastanın katılımı çok önemli. Bu hastalıklar bir ilaç al herşey yoluna girsin şeklinde değil. Süreç önemli. Psikiyatristin önemi hastanın durumu anlamasını sağlamak, bunu nasıl atlatabileceğini göstermek, hastayı hazırlamak. Hasta olaya farklı bakmaya başlayınca psikiyatrideki çok kullanılan terimiyle "zemin çatlamaya başladığında" hastanın zemini yıkmasına yardım etmek. Hasta korkularından kurtulunca, kendine güveni arttıkça,daha gerçekçi ve sağlam bir bakış açısı kazanınca hasta yeni zeminini yaratırken onun yanında olmak. Burada yeni zemini hasta yaratmalı, doktor yaratmamalı.Bedavi sürecini sadece zemin yıkma işlemi olarak anlamıyorum, yeni zeminin oluşturulması da tedaviye dahildir.Ve doktorun ona yardım etmek olayı hızlandırmak daha çabuk anlamasını sağlamak için yaptıkları şeylerin-dayatmalar diyelim- hasta tarafından ne kadar anlaşıldığı bilinmediğinden, yada ona ne kadar uygun olduğu, ne kadar zaman alırsa alsın hasta tarafından keşfedilmelidir.Hasta nerede hata yaptığını, bunun için ne bedeller ödediğini kendisi anlamalıdır.
    Düşlemek bilmekten daha önemlidir.

Yorum

hastanin kendine hali yok zaten eğer psikiyatristte hastadan tedavi icin yardim alacaksa vay haline psikiyatrinin
      psikiyatrinin tedavi edip edemediğini anlamak istiyorsaniz bu çok kolay bu setede veya baska sitelerde yada cevrenizdeki tanidiğiniz psikiyatri hastalarinia sorun yada gözlemleyin ne kaar süre hastalar ve sikayetlerinde bir düzelme olmusmu
      cevabini hemen alirsiniz psikiyatri tedavci edesbilmismi edememismi
      cevabi ortada zaten

Yorum

kesinlikle hayır.. tek basına tedavi edilemeyeceği gibi ilerleme bile olur.. kesinlikle destek alınmalı

Yorum

bazen hastalar dr yardım ediyor sanki ...ben anlatmazsam tabiki yardım edemez bana ....ama dr öyle bir dr olmalıki .....kerpedenlede olsa hastanın ağzından lafı almalı diye düşünüyorum ....
          bulutlar ağlamazsa yeşillikler nasıl güler ....

Yorum

İşleniyor...
          X