Duyuru

Collapse
No announcement yet.

nafaka

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• nafaka

annem ve babam 2002 yılında ayrıldılar..o zaman nafaka 100 tl olarak geçmiş kardeşime 100 bana 100 ama 2008e kadar hiç yatırmamıştı düzenli
    annemin isteği üzerine yatırmaya başladı ve 125 kardeşime 125 bana yatırıyor...peki 1 senede nafaka ne kadar artar yani biz azmı alıyoruz...

ve ben 18 yaşına kadarmı alıcam yoksa evlenene kadarmı nafakayı? :?:
    <br /><br /><br />kotuleri alkıslıyorum hayatları mahvetmek konusunda cok basarılılar!!!!

devletın ne kadar dedıgı onemlı degıl.babanın maddı durumuna gore baba kendı ayarlamalı bence.kendı nafaka baglandı dıye degıl kendı cebıne gore elınden ne kadar gelıyorsa verebılmelı bence..

Yorum

Bir ayda 125 lira yeter mi bir çocuk için, devletin bu tarz nafakalarına çok güvenmeyin zaten baban kendi durumuna göre içinden geldiği gibi sana para verebilir.

İlle de artsın diyorsun nafaka arttırım davası var ama onun da kendine göre prosedürleri var.

Dahası için hukuk sitelerine bakabilirsin ama dediğim gibi nafaka sadece bir prosedür.

Yorum

ilk olarak nafaka konusunun detayları anne ve babanın boşanma davasının ilamında yazar babanın ne kadar vereceği, nasıl artacağı,ne zamana kadar ödeneceği ama genel olarak kanunun öngördüğü şartlar şunlardır

Çocuğun bakımı, eğitimi ve korunması için gerekli giderler ana ve baba tarafından karşılanır.

Nafaka miktarı, çocuğun ihtiyaçları ile ana ve babanın hayat koşulları ve ödeme güçleri dikkate alınarak belirlenir. Nafaka miktarının belirlenmesinde çocuğun gelirleri de göz önünde bulundurulur.

Nafaka her ay peşin olarak ödenir.

Hakim istem halinde, irat-taksit biçiminde ödenmesine karar verilen nafakanın gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.

Durumun değişmesi halinde hakim, istem üzerine nafaka miktarını yeniden belirler veya nafakayı kaldırır.

nafaka çocuğun ergin olmasına kadar sürer yani 18 yaşına kadar

Yorum

belli bir oran oldugunu dusunmuorm ama az geliyosa soyle babana artırsın

ya da mahkeme tabi ama ben mahkemenin uzgunlukleri artırdıgına inanıyorum..

Yorum

İşleniyor...
          X