Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ekonomik Statü

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Ekonomik Statü

Sevgili arkadaşlar,ufak bir anket hazırladım,bu benim üzerinde çalışmak istediğim konulardan sadece biri.

Anketi cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum..Yalnız seçtiğiniz şıkla birlikte fikirlerinizi de beyan etmenizi rica etsem :roll:

Anket sorusunu iki boyutlu sormak istedim ama yapamadım sanırım,merak ettiğim iki nokta şu ki;

Eğer flört aşamasındayken,bir bayan olarak karşınızdaki kişinin sizden daha az bir gelire sahip olduğunu bilseniz;(Sizin de ekonomik olarak bir özgürlüğünüz olduğuu varsaymış oluyorum) evlilik sonrasında problemler yaşanacağını düşünür müsünüz?

Hatta ,aranızda evlenmekten vazgeçerim diyenler varsa da düşüncelerini benle paylaşabilirler mi?

Ya da,maddiyatın benim için değeri yok; benden daha fazla kazanan bir eş değilde, ... , ...., ..., ..., gibi kriterlere sahip bir eşi tercih ederim diyenler varsa,bu boşluklara neleri koyarlar bunu merak ediyorum.

Sorunun diğer bir boyutu ise;aramızda böyle evliliklere sahip bireyler var mı?Evliliklerinde bu durumun getirileri ya da götürüleri neler oluyor?

Umarım sorumu net bir şekilde anlatabilmişimdir,

bana yardımcı olmaya çalışan arkadaşlarımın tümüne yürekten sevgilerimi sunuyorum...
    0
    a:3:{i:1272;a:5:{s:12:"polloptionid";i:1272;s:6:"nodeid";s:6:"522294";s:5:"title";s:73:"bir bayan olarak,eşimin benden daha iyi bir gelire sahip olmasını isterim";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:1273;a:5:{s:12:"polloptionid";i:1273;s:6:"nodeid";s:6:"522294";s:5:"title";s:59:"fark etmez,ekonomik statü mutlu bir evliliğe engel değildir";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:1274;a:5:{s:12:"polloptionid";i:1274;s:6:"nodeid";s:6:"522294";s:5:"title";s:24:"bilmiyorum,kararsızım...";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}}
    0%
    0
    Olmadığın insan olarak sevilmektense, olduğun insan olarak nefret edilmek iyidir.

böyle düşünmemin özel bi sebebi ok sadece tasarladığım hayat bunu öngörüyor ben çalışırım ek masraflar için kendim için ve biyerlere giderken rahatça harcayabilmek için eşimden sürekli paraistememek için enazından çocuklar bişey istediğinde eşime söylemek zorunda kalmamak için ama erkek evini geçindirmek için çalışır...oyüzden geliri daha yüksek olmlıdır

Yorum

Konu bayanlara özel açılmış ama bende birşeyler söylemek isterim.

Günümüzde önem taşıyan bir konuda bahsediyoruz. Bu sebepten sorun yaşayan hatta boşanan çok çift de var. (bknz: hukuk arşivleri)

Tüm gelişime rağmen ataerkil köklerimizden dolayı hala erkek üstün olsun algısını taşıyor birçok erkek. Bu yüzden bir kadının ekonomik gücünün yüksek olmasını kabullenemiyorlar.

Çünkü evde yaşanan ''Reis'' algısının sebebi şüphesiz cinsiyetten çok para. Aile bilgeliğinde eve ne kadar çok para getiren olursa o kadar lider oluyor. Bu her ne kadar klasik aile tipi için geçerli olsa da hala görülen bir kavram.

Kentleşmeyle birlikte başgösteren çekirdek ailelerdeyse daha farklı bir sistem oturmaya başladı. Ekonomik şartların zorlaşmasıyla tek bir maaşla geçinilemeyeceği gerçeği ortaya çıktı ve kadınların da ev ekonomisine katkıları arttı.

Fakat kadının erkekten daha çok para kazanması, eğitim olarak daha üst düzeyde olması gibi etmenleri erkeklerin kabullenemesi günümüz evliliklerindeki birçok tartışmanın alt sebeplerini oluşturuyor. Erkek bilinçaltında sürekli bunu taşıyor ve bunun dışavurumu hakaret ve şiddetle oluyor.

Yorum

Erkeğin evin geçimini sağlayacak kadar kazanabilmesi önemli. Fakat bu da herkese göre değişebilen bir durumdur.

Ama maddiyatın ; evlilik kararını bu kadar etkilememesi gerektiğini düşünüyorum. Hayatın inişli-çıkışlı yollarında tüm zorlukları beraberce aşabilmeyi göze alabilmek gerek bence.

Eşimin benden daha fazla kazanması, saygımı ve sevgimi azaltan veya arttıran bir etken değildir. Asıl değer, kişiliği, karakteri bana olan saygı ve sevgisindedir. O yüzden benim için bu konunun hiç bir değeri yok.
        “İlim sadece zekayı değil ahmaklığı da artırır.”

Yorum

Orjinal yazı sahibi: firedance
          Konu bayanlara özel açılmış ama bende birşeyler söylemek isterim.

Fakat kadının erkekten daha çok para kazanması, eğitim olarak daha üst düzeyde olması gibi etmenleri erkeklerin kabullenemesi günümüz evliliklerindeki birçok tartışmanın alt sebeplerini oluşturuyor. Erkek bilinçaltında sürekli bunu taşıyor ve bunun dışavurumu hakaret ve şiddetle oluyor.
          bayanlarin cevaplamasi icin acilmis bir konu ama bir seyler soylememize izin verirsiniz heralde.
          ama ankete isaret koymak icin kendime gore bir secenek bulamadim. bayan olsaydim a'yi isaretlerdim
          bizim erkekler 'esim benden daha cok maas alsa bu harcamalarina ve tavirlarina direk yansir " paran kadar konus " gibi bir hal, evde ezilmeme sebep olabilir' diye dusunurler. ama evlilikte eslerin birbirlerini sevmeleri ve anlamalari yaninda bir evi gecindirme ve hayati beraber paylasma gibi bir durum oldugu icin evin kazanci ne kadar cok olursa huzur seviyesi de o kadar artabilir .

evlilik sen ve ben uzerine degil BIZ uzerine kuruludur. kocanin maasi (veya kazanci )da kadinin maasi da artik evlilikten sonra bir evin mutluluguna yardim eden araclardir. 'benim param seninkinden daha cok' havalarina giriyorsa bir kadin, veya esinin aldigi cok maastan dolayi eziklik hissediyorsa bir erkek bu arac probleme donusmus demektir..

firedance'nin yukarida aldigim bitisteki tespiti de onemli..
          Her Şeyin Iyisine Bak

Yorum

gökche,firedance,su misali,derhan ve ilksen;

sorumu cevapladığınız için öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum;yalnız belirtmem gereken nokta şu ki,bu başlığı sadece bayanlar cevaplasın diye açmadım,beyler de bu soruyu eşlerine göre yorumlayıp,ya da bir bayan gözüyle değerlendirirlerse mutlu olurum,

paylaşımı okuyan diğer arkadaşların da ufak da olsa görüşlerini merak ediyorum,

sevgiler...
            Olmadığın insan olarak sevilmektense, olduğun insan olarak nefret edilmek iyidir.

Yorum

Ne tesadüftür ki geçenlerde bu konuyu bir arkadaşımla tartışmıştık..Ya ben çok duygusal bakıyorum olaya ya da gerçekten insanlar maddeci olmuş..Halbuki kendimi çok mantıklı biri olarak gören ve etrafımda öyle kabul edien biriydim..
              Arkadaşlar bence önemli değildir..Erkek sorun etmediği sürece sorun olmaz..Hani ne derler..Gurur yapmamalı..Önemli olan uyumdur, beyin olarak, duygusal olarak uyumdur..Hayat o kadr kısa ki belki ruh ikizinizi buluyorsunuz ama bu tür kriterlerle burun kıvırıyorusuz..

Eğitime sözüm yok..Eğitim farkı önemlidir..Ancak gelir problem olmamalı..Benim için sevgi ve anlayış her şeyden önce gelir........Hayata 1 kez geliyoruz, hayat bir tane ve o hayatı sevdiklerimizle bizi gerçekten anlayan insanlarla geçirmemiz lazım..Mutlu olmamız lazım..Düşünsel olarak bize uygun insanlar da o sevgi yorunluğunda böyle ufak şeylere takılmaz zaten..
              Öyle bir düşe daldım bir baktım ki aa sahiden ben

Yorum

parayı getirip bana veriyorsa sorun yok çok kazansın :lol:

Yorum

Bu yalnızca erkeğin değil, kadının karakterine de bağlı. Eğer en küçük bir tartışmada bu farkı öne sürecekse elbette sorun çıkarır. Eğer gerçekten çalışıyorsa ve gayretli ise aldığı miktar önemli değil, kadın çok almış, erkek almış ne fark eder, aynı hayatı paylaşıyorlar. Ama bir erkek bir bayandan daha fazla çalışmalı bence. Sabahtan akşama kadar çalışıp akşam evine gelen bir bayanın koltuğuna kurulmuş keyif yapan bir erkekle karşılaşması hoş bir görüntü olmaz sanırım.
                  Yıpranmak paslanmaktan iyidir.

Yorum

bence kadın benim param fazla havalarına girmese ve bunu eşine hissettirmemek için olağanüstü özen bile gösterse erkekler komlekslidir ve bunu mutlaka problem yaparlar.eminim erkeğin çevresindeki patavatsız kişiler bu konuyu arada dillendirip erkeğin kendini ezik hissetmesine neden olur.bu sebeple erkeğin maaşının fazla olması gerekir kanaatimce.
                    yazmasaydım cıldıracaktım

Yorum

İşleniyor...
                    X